reklama

5 věcí, které mámy nikdy neřeknou nahlas

Proč o nich nemluví? Protože jsou to nesdělitelné zkušenosti.

Foto: Isifa/Thinkstock

Proč o nich nemluví? Protože jsou to nesdělitelné zkušenosti. Kdo není máma, nepochopí. Dokonce někdy ani táta ne.

Maminka totiž miluje své dítě nejvíc na světě. Obětuje mu první poslední - i věci, které považuje za naprostou samozřejmost, ale kterých by se nikdo jiný než právě máma nedokázal vzdát.

Které věci mámy nikdy neřeknou nahlas, protože si je prostě nepřipouštějí?

1. Jak moc je trápily změny těla spojené s těhotenstvím

Ženám se už odmalička očkuje představa, že těhotenství je krásná a povznášející záležitost. Jenže pro spoustu maminek není. Znamená pro ně devět měsíců fyzického trápení, korunovaných bolestivým porodem, který nese i rizika, o nich je lépe nemluvit. Taková je realita. Nehledě na vytahaná prsa, vytahané břicho a kdovíco ještě.

Doporučujeme: 7 věcí, které dělají mámu mámou

Jasně, leckteré fyzické škody lze napravit a na bolest se rychle zapomene. Ale tělo ani mysl už nikdy nebudou stejné jako předtím. Vy jste za to mámě stáli - a měli byste si toho vážit.

2. Kolikrát se jí chtělo kvůli vám plakat

Nedostatkem spánku, vyčerpáním, zoufalstvím, osamělostí... Když se řekne máma, znamená to nejen láskou a štěstím naplněné dny, ale také bezesné noci naplněné nekonečnou starostí, pocitem, že nic nezvládá a že je na všechno sama.

I když miminko vyroste, bude se bát dál - vašich batolecích úrazů, vašich školních neúspěchů, vašich promarněných lásek a zmařených nadějí. Bude plakat, když si vyrazíte zub, když přinesete na vysvědčení čtyřky, když se budete rozvádět...Vždycky bude stát za vámi, nezištně a bez jakýchkoli nároků na odměnu.

3. Kolik vytoužených možností oželela kvůli vám

Příchod miminka znamená obrovskou změnu. Je konec sobotnímu spaní do oběda, bujarému paření do rána, svobodnému cestování, budování kariéry, bezstarostnému utrácení peněz.

Čtěte také: Jako matka totálně selhávám, biju svoje miminko

Není to sice navždy, ale měsíce, nebo spíš roky to potrvá. V tu dobu půjde většina máminých zájmů stranou a ona všechno podrobí vašim potřebám. Jasně, časem dítě vyroste a osamostatní se, ale ona už bude mít daleko méně energie a možností. Přesto toho nebude litovat - vy jí to přece vynahradíte!

4. Kolikrát jste jí doopravdy ublížili

Tolika věcmi dokáže dítě zranit mateřské city. Že nedodrželo slib. Že bylo hubaté a nevděčné. Že doma lhalo a podvádělo. Že mamince zapomnělo popřát k narozeninám... Puberta pak všechny prohřešky korunuje absolutním pohrdáním rodiči obojího pohlaví.

Přestože tohle všechno opravdu zabolelo, máma na vás nikdy doopravdy nezanevřela. Jak těžké to pro ni někdy muselo být, zjistíte, až sami jednou budete mít vlastní děti.

5. Jak moc jí bylo líto, když jste odešli z domova

I když se spousta věcí nepovedla podle jejích představ a vy jste mámu občas pěkně potrápili, pořád jste její nejkrásnější, nejchytřejší, nejšikovnější, nejmilovanější. Teď jste se osamostatnili a odešli z domova. A na ni najednou padají čtyři prázdné stěny.

Protože mateřství je nádherné, ale hodně, hodně nevděčné. Mějte to na paměti a snažte se mamince vrátit alespoň část toho, co vám obětovala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máma kojí školačku: Nevidím na tom nic divného, říká

Jsem ta druhá. Ta, která miluje tvého manžela

Zapomeňte na cukr. Tělo se pak neubrání ani rakovině

Stach: Nenechám si vzít radost ze života. Dnes jsem klidnější, věda nám dala řešení | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama