reklama

5 největších chyb ve výchově, které dělají mámy z lásky

Nejvíc chyb dělají mámy z lásky.

Foto: Thinkstock

Máma je prostě nejlepší: bezpečný přístav, kam se lze vždycky vrátit, útočiště v bouři, jediná jistota, která přetrvá. To ovšem neznamená, že nechybuje.

Není to ale ve zlé vůli. Nejvíc chyb ve výchově dělají mámy z lásky. Jaké to jsou?

1. Moc se o děti bojí

Strach má vždycky velké oči. A přílišné obavy obvykle následuje nepřiměřené omezování: Kam jdeš? Co to děláš? Tam nesmíš! Dávej přece pozor!

Doporučujeme: Neopakujte ve výchově chyby svých rodičů!

Dítě se pak bojí i nadechnout, jen aby něco neudělalo špatně. Pořád se cítí pod kontrolou, až nakonec přenechá veškerou aktivitu na rodičích. Jenže rodiče za něj život žít nemohou. Musí ho připravit na samostatnost. Kontrolovat je třeba, ale nenápadně a zpovzdálí.

2. Nepustí jim k tělu žádné problémy

Něco se nedaří? Máma hned pomůže! Chyba... Dítě pak bude na její zásahy spoléhat i v dospělosti, místo aby se naučilo řešit své problémy samo.

Jistě, prcek potřebuje vědět, že za ním máma vždy stojí - ale potřebuje se také naučit hledat řešení a zorientovat v náročných situacích. Udělal průšvih? Nechte ho nést následky!

3. Dělají všechnu práci za ně

A kdo se o ně bude starat, až dospějí? Manžel/ka? To přece nechcete! Tak nechte děti už odmalička luxovat, mýt nádobí, věšet prádlo, pomáhat s vařením. Ať neberou domácí práce jako trest, ale jako samozřejmé zapojení do života rodiny.

Čtěte také: Slova, která vraždí dětskou lásku: znáte je?

Měly by si uvědomovat, že nejde o hru ani o týrání, ale o společnou starost, sdílenou všemi členy rodiny, velkými i malými. Proto by vaše dítě mělo mít vždy alespoň malou domácí povinnost - vypěstuje to v něm správné pracovní návyky, pocit sounáležitosti a odpovědnosti.

4. Přehánějí to s úklidem

Dokud lezlo batole po zemi, byl důvod vytírat každý den. Ale teď už jde pomalu do školy. Jestliže jste ho celou dobu držela ve sterilním prostředí, počítejte s tím, že bude v jednom kuse nemocné. Nedala jste mu totiž možnost vytvořit si pořádnou imunitu. Takže ano, úklid je fajn - ale nepřehánět!

5. Dají dítěti všechno, po čem touží

Je to přece tak krásný pocit, vidět rozzářené dětské oči! Jenže děti by neměly dostat všechno, na co jen pomyslí - dokonce ani když na to máte. Berete jim tak možnost po něčem opravdu toužit, snít o tom, že jednou... A také si koledujte o to, že si věcí a časem i vás přestanou vážit.

Lidská psychika je totiž zvláštní - daleko víc si ceníme věcí, na jejichž dosažení jsme museli vynaložit nějakou námahu. Jestli vaše dítě dostane všechno zadarmo, začne to považovat za samozřejmost. Dejte proto prckovi možnost vážit si věcí, potažmo rodičů, kteří mu je dopřávají!

A čím budou starší, tím víc je stavte na vlastní nohy. Taková brigáda je velmi prospěšná záležitost. Když si za vlastnoručně vydělané peníze dítě koupí, po čem touží, to je teprve krásný pocit!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 zásadních rozdílů mezi norskou a českou výchovou dětí

Drsné uspávání: Estivillova metoda kontrolovaného pláče

Horoskop na únor 2016: Štěstí, láska nebo kariéra?

reklama
Doporučené recepty
    reklama