3 největší chyby, které mámy dělají ve vztahu se syny
Mámy upřímně milují své syny. A oni jim lásku vracejí. Přesto se ani ženy, ani muži někdy nevyhnou tápání, nedorozuměním a tíživému tichu. Není divu. Vztah máma a syn představuje spojení zcela odlišných úhlů pohledu.
Mámy upřímně milují své syny. A oni jim lásku vracejí. Přesto se ani ženy, ani muži někdy nevyhnou tápání, nedorozuměním a tíživému tichu.
Není divu. Vztah máma a syn představuje spojení zcela odlišných úhlů pohledu. Jak si mohou vzájemně poodkrýt tajemství svých dvou rozdílných světů?
To vám prozradí rodinná koučka Šárka Kotvalová, máma devítiletého Bruna. Ona sama se při jeho výchově často ptá, jestli mu dává dost podpory a zároveň dost prostoru pro jeho vlastní klučičí růst.
Umět ctít muže
Rodičovství je dar i výzva. Snažíme se být dobrými rodiči. Dát dětem to nejlepší. Dobře je vychovat. Co však je to nejlepší, co může dát "velká" žena "malému" muži?
Čtěte také: Oidipovský komplex aneb Maminka má vždycky pravdu
"Začalo to pro mě rodičovstvím, touhou po dokonalosti a spoustou otázek, na které jsem hledala odpovědi. Být mámou znamená být ženou. Jak jí ale být v maskulinním světě s mužskými pravidly a výkonnostně nastavenou společností? To vůbec není lehké," konstatuje Šárka Kotvalová.
"Být dobrou mámou znamená ctít otce svého dítěte, tedy je třeba umět ctít muže, jejich mužskou energii a kvality. To je velká výzva dnešní doby pro všechny ženy, které chtějí žít s mužem ve vzájemně se obohacujícím vztahu," radí.
3 nejtěžší otázky
Šárka Kotvalová, odbornice na vztahy, je také máma. Jaké otázky si v této roli klade? Jsou tři - a právě z nich vyplývají nejčastější chyby, které maminky ve vztahu ke svým synům dělají:
Doporučujeme: Jak dokáže táta dokonale ztrapnit syna?
1. Kdy mu jít pomoc - a kdy ho nechat být? "Žensky cítím, když má Bruno nějaké trable, ale nevím si rady s hranicemi, kdy ho už podpořit a kdy mu ještě dát prostor k tomu, aby si to srovnal sám a zároveň se naučil umět si říct o pomoc," přiznává. Je prostě těžké koukat, jak vaše milované dítě dělá chyby a nezasahovat. Přesto to vydržte. Musí se naučit chybovat, nést důsledky svých chyb a napravovat je.
2. Kde vzít mužské vzory? "Zhruba v době, kdy byly Brunovi čtyři roky a projevil se jeho klučičí temperament, jsem si začala uvědomovat, kolik času tráví se mnou, s babičkou, tetičkami, učitelkami... A jaké minimum s tátou, který byl do večera v práci. Odstartovalo to moje pátrání, jak to udělat, aby nebyl předávkovaný ženskou energií," vysvětluje rodinná koučka. Je to těžké, ale žena v tomto muže nahradit nedokáže. Když není k dispozici táta, měla by se zaměřit alespoň na dědu - nebo třeba na trenéra fotbalu. Mužský vzor je prostě potřeba.
3. Nesnažím se příliš - a zbytečně? "Všímám si, kolik vzorů jsem přebrala po mámě a jak málo po tátovi, takže vůbec netuším, jestli si Bruno bude do života brát víc vzorů mých, nebo svého táty. Můžu vůbec ovlivnit jeho nahlížení na svět?" ptá se. Ženy se obvykle snaží až moc a trocha nadhledu by jim byla ku prospěchu. Když je to ale tak těžké...
Co myslíte vy? Přijde vám jako mamince složitější vychovávat chlapečka? Nebo si s tím dokážete bez problémů poradit? V čem jsou pro výchovu maminek lepší holky a v čem kluci?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Hygiena ve školách? Bez toaleťáku, bez soukromí...