reklama
  • Wiki
  • Předkrmy a chuťovky

Samotný název předkrm už napovídá, že jde o jídlo, které se podává před dalšími chody. V dnešní době může být předkrmem cokoliv, ovoce, polévka, nebo salát.

Italové mají pro předkrm výraz antipasti, zrovna jako Němci, kteří je nazývají Vorspeisen. Oba dva výrazy znamenají před jídlem. Francouzské hors d´ouvre znamená spíše mimo hlavní činnost. Rusové například předkrmům říkají zákusky, po výrazu něco k zakousnutí.

Dříve byly předkrmy velmi vyhraněným jídlem, dnes v moderní gastronomii se můžeme setkat s čímkoliv jako je například ovocný salát, uzenina, malá ragú, koktejly nebo malé sendviče. Předkrmy se dělí na teplé a studené. Mnoho restaurací dnes volí způsob takový, že si host může vybrat malé porce z čehokoliv, co je na jídelním lístku uvedené.

Předkrm by měl být pikantní a probudit chuť. Měl by harmonicky navazovat na další chody. Surovina použitá k přípravě předkrmu by se neměla objevit v dalších chodech. Dělení už se v současné době stírá. Na jídelním lístku jsou nyní pod jedním nadpisem.

Při mnoha příležitostech jde první na stůl polévka, ale při slavnostnějších chvílích určitě musí první jít z kuchyně předkrm. Aby plnil poslání polévky, musí povzbuzovat chuť, nesmí moc zasytit, musí být malý, lehký a dobře ochucený.

Pokud zasedneme k prostřenému stolu, mělo by nám založení příborů napovědět, jak složité menu nás čeká. Co se týká předkrmů, vezmeme do ruky příbor, který je nejdál od talíře. Ten použijeme jako první. Příbor na předkrm je obvykle menší.

Studený předkrm zeleninový nebo masitý se servíruje na dezertním talířku a bývá doplněn pečivem. Teplý předkrm obsahuje malou porci jídla. Podává se k němu víno podle druhu surovin.

Nejčastějším požadavkem na studený předkrm jsou malé porce masa celkově kolem osmdesáti gramů. Běžným sortimentem jsou všechny podoby salátů - kuřecí, krůtí nebo krabí, dále pak plněné zeleniny, ovoce, výrobky z vajec, ryb, plněná masa, galantiny, paštiky a pěny.

Hostům se nabízejí na předkrmovém vozíku, míse, talířích nebo nabídkových stolech a vitrínách s chladícím zařízením. Nejatraktivnější jsou předkrmové koktejly. Jsou vhodné i na slavnostní příležitosti. Podávají se ve větších sklenkách typu špička. Suroviny se přelévají dresinkem, ale nemíchají se.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama