reklama

Je bezpečné odjet na dovolenou do zahraničí? Infektolog odpovídá na vaše dotazy

Do jakých oblastí není rozumné se vydat? A patříte do rizikové skupiny? Na otázky čtenářek a čtenářů Žena.cz odpovídá ve speciální poradně infektolog František Stejskal.

Foto: Aktuálně.cz

Infektolog František Stejskal z infekční kliniky Nemocnice na Bulovce v Praze zodpovídá otázky čtenářek a čtenářů, na které se ho v rámci speciální poradny Žena.cz ptali v uplynulém týdnu.

V článku najdete mimo jiné odpovědi na tyto otázky:

  • Plánujeme pobyt v Chorvatsku v apartmánu. Jak ještě můžeme zvýšit svou ochranu kromě použití roušek a dezinfekce? 
  • Můžu jet do Poděbrad do lázní? 
  • Jsem po transplantaci jater, tudíž bez imunity. Hrozí mi nějaké onemocnění infekcí v dnešní době?  
  • Rád bych v srpnu jel do Rumunska. Je bezpečné tam jet, nebo raději zůstat doma?
  • Za kolik dnů po setkání s nakaženým koronavirem se projeví nějaké náznaky nakažení a co jako první? 
  • Máme letět na dovolenou do Egypta v říjnu - ano, nebo ne? Není tam úplně jasná situace - testy - nakažení atd.

Je bezpečné momentálně cestovat na dovolenou autem do Polska k moři do oblasti Pustków? 

V Polsku je epidemiologická situace podobná jako v ČR. Ke komunitnímu šíření ve většině oblastí nedochází. Nejvíce, téměř polovina všech případů je hlášena ze Slezského vojvodství. Vojvodství na pobřeží Baltského moře patří mezi nejméně postižená v Polsku, proto považuji pobyt v oblasti Pustków za málo rizikový. Cestování autem do Polska ani návrat do ČR nejsou v současné době nijak omezené a testy ani karanténa se nevyžadují.

Plánujeme jen týdenní pobyt v Chorvatsku, a to vlastní dopravou. Taktéž se budeme i sami stravovat, jako ubytování jsme zvolili apartmány v oblasti Omiš. Myslím, že se tak vyhneme většímu počtu lidí, i když riziko je vždy a všude. Jak ještě můžeme zvýšit svou ochranu kromě použití roušek a dezinfekce? Napadlo mě vlastní povlečení, samozřejmě ručníky, ale to ani v apartmánech nebývá. 

Epidemiologická situace v Chorvatsku se mírně zhoršuje, podobně jako v ostatních evropských zemích. Nedochází tam ale ke komunitnímu šíření, případy jsou hlášeny hlavně z velkých měst, především Záhřebu, Splitu apod. Turistické oblasti na pobřeží jsou poměrně bezpečné. Přenos předměty, tedy i lůžkovinami, je za této situace nepravděpodobný, doporučil bych tedy především prevenci přenosu kapénkami, důsledným používáním roušek a bezpečný odstup v uzavřených místnostech, na pumpách, při nákupu v obchodech, stravování v restauracích, vyhýbat se větším shromážděním lidí apod.

Pro vstup se nemusí prokazovat důvod cesty, ani nejsou třeba testy na koronavirus. Před cestou nebo na hranicích je třeba vyplnit formulář o místě, délce pobytu a kontaktních údajích (www.entercroatia.mup.hr). Od 7. 7. 2020 lze volně cestovat přes Slovinsko. Další aktuální informace v angličtině jsou na webu chorvatské vlády: https://mup.gov.hr pod UZG COVID.

Zajímá mě situace na ostrovech Aruba, případně Martinik, Guadeloupe či Réunion. 

Epidemiologická situace na Arubě i většině francouzských zámořských dominií s výjimkou Guyany, Mayotte, Francouzské Polynésie a Nové Kaledonie (kde byl nouzový stav prodloužen do 30. 10. 2020) je příznivá, virus se tam komunitně nešíří a tyto ostrovy se především brání zavlečení infekce zvenčí.

Na Arubu je možno cestovat z Evropské unie od 1. 7. 2020. Je nutné doložit validní negativní PCR test, který musí být proveden nejdéle 72 hodin před příletem, nebo proveden po příletu na Arubu (do negativního výsledku musí být cestující v karanténě). Osoby starší 14 let musí na Arubě nosit roušky.

Před cestou na Martinik, Guadeloupe, Réunion, Saint-Martin a Saint-Barthélemy ze zámořských území je pro cestující starší 11 let povinné předložit validní negativní PCR test, který musí být proveden nejdéle 72 hodin před odletem (je vyžadováno před vstupem na palubu), a čestné prohlášení, že nemá příznaky nemoci a není si vědom kontaktu s potvrzeným případem covid-19 po dobu 14 dnů před odletem.

Máme již zaplacenou dovolenou (od ledna) na italské Sardinii v apartmánu v soukromí. Jaké jsou informace o situaci v této destinaci?

Itálie byla jednou z nejhůře postižených zemí koronavirem v Evropě, nejvíce případů bylo na severu země, ostrovy byly postiženy nejméně. V současné době ke komunitnímu přenosu v Itálii nedochází a situace je příznivější než v ČR. Od konce června je denně z celé Itálie hlášeno kolem 200 nových případů denně, proto v současné době považuji Sardinii za bezpečnou.

Můžu jet to Poděbrad do lázní? Je to bezpečné?

V případě, že máte potvrzený lázeňský pobyt v Poděbradech, doporučuji, abyste ho absolvoval co nejdříve, neboť se u nás epidemiologická situace postupně s nástupem chladného období na podzim a v zimě bude spíše zhoršovat. Obecně lze říci, že je ve zdravotnických zařízeních větší kumulace a migrace osob z různých oblastí, na druhé straně se důsledněji dodržují hygienická opatření a jsou přijímáni klienti bez akutních zdravotních potíží.

Rád bych v srpnu jel do Rumunska. Je bezpečné tam jet, nebo raději zůstat doma?

Situace v Rumunsku je v současné době jistě nejhorší ze všech zemí EU, v posledních 3 týdnech se exponenciálně zvyšuje počet nově hlášených případů (v posledních dnech přesáhl 1000 za den). Problematické může být i cestování do Rumunska po zemi, neboť Maďarsko u osob přijíždějících z Rumunska a Bulharska nově vyžaduje PCR test. Cestu do Rumunska bych tedy v současné době nedoporučoval.

Ráda bych se zeptala, zda a jak je bezpečné cestovat v srpnu do Berlína. 

Situace v Německu je v posledních dvou měsících vcelku stabilní a podobně jako v ostatních okolních zemích se v posledních 2 týdnech mírně zhoršila, přičemž průměrný počet nových případů v posledním týdnu přesahuje 600 za den. Berlín, jako jiná velkoměsta v Evropě, má vyšší počet nových případů (v současnosti asi 50 denně) než jiné oblasti v Německu. 28. 7. se reprodukční číslo (R) v Berlíně zvýšilo na 1,4 (v současné době v Praze R dosáhlo 2) a na německém semaforu má Berlín červenou barvu. Na druhou stranu jsou obecně v Německu přísnější hygienická opatření a také se důsledněji vyžadují i dodržují než v ČR (nošení roušek v uzavřených prostorech, obchodech, kavárnách, restauracích apod.). Při návštěvě barů a restaurací se musí návštěvník zaregistrovat a uvést kontakt. Situaci lze i v angličtině sledovat na webu: www.berlin.de.

Je dobrou volbou vydat se do Chorvatska? Uvažujeme o dovolené na ostrově. Lze předpokládat, že jsou ostrovy, co se týká nákazy, bezpečnější? 

Odpověď je podobná jako na otázku č. 2. Epidemiologická situace v Chorvatsku je celkově příznivější než v ČR. V posledním měsíci došlo k výraznějšímu nárůstu počtu nových případů (průměrně necelých 100 případů denně v celé zemi), ale nedochází ke komunitnímu šíření nákazy. Případy jsou hlášeny hlavně z velkých měst, Záhřebu, Splitu. Turistické oblasti na pobřeží i ostrovy jsou poměrně bezpečné. Pro vstup ani návrat do ČR se PCR testy ani karanténa v současné době nevyžadují, ale situace se může rychle změnit, proto je třeba sledovat aktuální informace např. webu chorvatské vlády: https://mup.gov.hr pod UZG COVID. Před cestou nebo na hranicích je třeba vyplnit formulář o místě, délce pobytu a kontaktních údajích (www.entercroatia.mup.hr).

Chtěl bych se zeptat na dovolenou v Polsku, konkrétně Leba u moře. Máme naplánováno na 18. 8. 2020.

Odpověď je podobná jako na první otázku. V Polsku je celková epidemiologická situace podobná jako v ČR, infekce se komunitně ve většině oblastí nešíří. Nejvíce, téměř polovina všech případů je ve Slezském vojvodství. Vojvodství na pobřeží Baltského moře patří mezi nejméně postižená v Polsku, proto považuji pobyt v oblasti Leba za málo rizikový, ale situace se může do poloviny srpna změnit, proto doporučuji sledovat aktuální vývoj epidemie v Polsku, např. na webu: www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2.

Máme letět na dovolenou do Egypta v říjnu - ano, nebo ne? Není tam úplně jasná situace - testy - nakažení atd.

Přestože od 1. 7. 2020 byla většina turistických destinací v Egyptě (včetně Sharm el-Sheikh, Marsa Alam, Marsa Matruh) otevřena i pro zahraniční turisty, v současné době se turistické cesty do Egypta, jako i dalších zemí v severní Africe nedoporučují. V poslední době došlo k mírnému poklesu nově hlášených případů, ale vývoj epidemie v Egyptě do října nelze předpovídat.

Pokud bych chytil pandemii v Chorvatsku na dovolené, je možné, že se nebudu moct vrátit domů? Rodinu by pustili?

V případě nákazy covid-19 v Chorvatsku, podobně jako v dalších zemích EU, bude osoba umístěna do izolace, nebo v případě těžšího průběhu hospitalizována. Všechny kontakty, tedy i rodinní příslušníci, kteří s ní byli v kontaktu, budou umístěny do 14denní karantény. O možném návratu do ČR budou rozhodovat chorvatští epidemiologové. Doporučuji sledovat web: https://mup.gov.hr pod UZG COVID.

Jsem třináct let po transplantaci jater, tudíž bez imunity. Mám zaplacenou dovolenou na pobřeží Costa Dorada ve Španělsku. Chtěl bych vědět, zda mi nehrozí onemocnění nějakou infekcí v dnešní době. 

Ve Španělsku se v posledních dvou týdnech epidemiologická situace nejvíce zhoršila v Katalánsku, Aragonii a Navarro, tedy v oblastech blízkých Costa Dorada. Ukazuje se, že imunosuprimovaní pacienti nemají tak výrazně zvýšené riziko těžkého průběhu covid-19 jako lidé s dalšími rizikovými faktory (jako je obezita, vyšší věk nad 65 let, chronická onemocnění srdce, plic či ledvin). Přesto bych Vám v současné době pobyt v Costa Brava doporučil důkladně zvážit i s ohledem, jak zkušený jste cestovatel, jak snášíte vysoké teploty, počítat i s tím, že se může zhoršit Váš zdravotní stav a můžete se dostat do karantény. Ostatní choroby Vám ve Španělsku hrozí podobně jako v ČR. Určitě doporučuji očkování proti pneumokoku a každoročně proti chřipce.

Chtěla bych se zeptat na Váš názor na cestu na Azorské ostrovy. 

Epidemiologická situace na Azorských ostrovech je příznivá, virus se komunitně nešíří, celkově bylo za celou pandemii diagnostikováno přes 160 případů covid-19. V poslední době se jedná hlavně o importované případy. Azory jsou součástí Portugalska a v současné době tam není omezené cestování z ČR. Aktuální informace lze sledovat na webu: https://destinoseguro.azores.gov.pt.

Dne 2. 9. máme odjet na dovolenou do Bulharska a teď se rozhoduji, jestli mám dovolenou doplatit, či nikoliv. Prosím o info o aktuální situaci v Bulharsku, popř. předpoklad, jak se to bude vyvíjet. 

Situace v Bulharsku se podobně jako v Rumunsku v poslední době výrazně zhoršuje, v posledních 3 týdnech se exponenciálně zvyšuje počet nových hlášených případů (v posledních dnech dosahuje až 300 za den) a v řadě oblastí dochází ke komunitnímu přenosu. Nejhorší situace je v Sofii, kde v současné době probíhají již třetí týden masové demonstrace a lidé důsledně nenosí roušky a nedodržují sociální odstup, proto se bude počet případů pravděpodobně dále zvyšovat. Situace v turistických destinacích na pobřeží Černého moře je příznivější a ke komunitnímu přenosu infekce tam zatím nedochází. V oblastech od Primorska na sever, kam jezdí hlavně zahraniční turisté, je obsazenost asi 30%, ale ani tam bych nedoporučoval návštěvy nočních barů apod. V oblastech na jih od Primorska, kam jezdí hlavně Bulhaři, je obsazenost vysoká a riziko šíření koronaviru tam bude jistě rychlejší. Problematické může být i cestování do Bulharska po zemi, neboť Maďarsko u osob přijíždějících z Rumunska a Bulharska nově vyžaduje PCR test. Doporučil bych tedy cestovat letecky, za dodržení hygienických opatření je cesta letadlem bezpečná a obsazenost letadel je v současné době poměrně nízká.

Rádi bychom do slovenských termálů. Je to bezpečné? Ubytování v hotelu, kde jsou termální bazény a veškeré jídlo (polopenze). 

Pobyt v termálních koupelích na Slovensku považuji za bezpečný. Ani tam bych ale nenavštěvoval přeplněné noční podniky a čas trávil hlavně v přírodě. V případě cest na Slovensko bych se v budoucnu více obával zhoršení epidemiologické situace u nás, v ČR a zavedení omezení cestování ze strany Slovenska.

Za kolik dnů po setkání s nakaženým covid-19 se projeví nějaké náznaky nakažení a co jako první? 

Inkubační doba infekce covid-19 může být v intervalu 1,5-14 dnů, průměrně je 5-6 dnů. Většinou je průběh mírný, může být přítomna pouze zvýšená teplota, celková únava s bolestmi svalů a tyto potíže mohou trvat jeden až několik dnů. Pro typický průběh je charakteristický kašel, horečka a celková schvácenost, které mohou kašli předcházet. Doprovází je často bolesti hrudníku, při dušnosti by měl pacient kontaktovat svého lékaře nebo infekční oddělení. Zdá se ale, že až 90 % všech infekcí může probíhat zcela bez příznaků.

Je rozumné strávit týden dovolené na začátku srpna na řeckém ostrově Santorini?

Celkově je epidemiologická situace v turistických oblastech Řecka příznivá, nedochází tam ke komunitnímu šíření infekce a zvýšený počet případů je hlavně v Aténách a Soluni. Myslím, že v Řecku jsou i poměrně důsledně dodržována hygienická opatření jako nošení roušek ve vnitřních prostorech apod. Také rizika přenosu infekce předměty jsou v hotelech minimální, takže se domnívám, že v současné době jde o jednu z nejbezpečnějších destinací, kde strávit dovolenou u moře.

Jak moc je nebezpečný pobyt v září ve Španělsku, Murcia, Mar Menor, La Manga a blízkém okolí?

Španělsko bylo jednou z nejhůře postižených zemí koronavirem v Evropě. Epidemiologickými opatřeními se situace výrazně zlepšila a v červnu bylo z celé země hlášeno průměrně 300 případů denně. V posledních dvou týdnech se situace výrazně zhoršila (především v Katalánsku, Aragonii a Navarro) s 2000 případy za den. Oblast Murcia patří mezi málo postiženou, nejsou hlášeny suspektní případy, ale situace se může rychle změnit.

Ráda bych se synem (10 let) vyrazila počátkem srpna do Německa navštívit svého bratra, švagrovou, jejich děti. Jednu cestu plánujeme autem, zpáteční vlakem a autobusem. Myslíte si, že je to bezpečné?

Situace v Německu je v posledních dvou měsících vcelku stabilní a podobně jako v ostatních okolních zemích se v posledních 2 týdnech mírně zhoršila, přičemž průměrný počet nových případů v posledním týdnu přesahuje 600 za den. Celkově je tedy epidemiologická situace lepší než v ČR. Obecně jsou v Německu i přísnější hygienická opatření a také se důsledněji vyžadují i dodržují než v ČR. Při cestě autobusem či vlakem, nebudete-li v kupé sami, bych doporučil mít roušku.

Myslíte, že je nebezpečné cestovat do Polska, konkrétně do Miedzywodzie?

Odpověď je podobná jako na první a devátou otázku. V Polsku je celková epidemiologická situace podobná jako v ČR, infekce se komunitně ve většině oblastí nešíří. Nejvíce, téměř polovina všech případů je ve Slezském vojvodství. Vojvodství na pobřeží Baltského moře patří mezi nejméně postižená v Polsku, proto považuji pobyt v Miedzywodzie za málo rizikový, ale situaci je třeba dále sledovat, např. na webu polské vlády: www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama