reklama

Dosáhnu na hypotéku a co když mám dluhy z minulosti? Zde najdete odpovědi na otázky

Můžete si vzít hypotéku, pokud je vám padesát nebo máte nedořešené pohledávky z minulosti? Na otázky čtenářek a čtenářů Žena.cz odpovídá ve speciální poradně obchodní ředitelka hypotečního bankovnictví Veronika Hegerová.

Foto: iStock / Aktuálně.cz

Obchodní ředitelka prvního on-line hypotečního bankovnictví Hyponamíru.cz Veronika Hegerová odpovídá na otázky čtenářek a čtenářů, na které se v rámci speciální poradny Žena.cz ptali v uplynulém týdnu.

V článku najdete mimo jiné odpovědi na tyto otázky:

  • Dosáhne padesátiletá žena s příjmem cca 38 tisíc korun hrubého a žijící sama na hypotéku, když má našetřeno jen 10 procent cílové částky?
  • Momentálně nepracuji, vlastním byt v hodnotě dvou milionů. Chtěl bych koupit byt asi za čtyři miliony, peněz mám dost, bohužel jsou uzavřené na nějakou dobu. Mam šanci dostat hypotéku na dva až tři miliony?
  • Pokud mám zájem o hypotéku na půl milionu korun, jakou cenu musí mít nemovitost?
  • S přítelem si chceme vzít hypotéku na stavbu domu. Přítel měl v minulosti nesplacené dluhy, kvůli kterým se dostal do registru dlužníků. Mohu žádat o hypotéku pouze sama? 

Zajímal by mě Váš názor na postup Buřinky (přestoupil jsem v rámci refinancování), kdy za hypoteční úvěr ve výši 1,7 mil. Kč jsem musel dům nově na katastru zastavit na hodnotu 3,4 mil. Kč. Navíc je dům zastaven na mnohem delší období, než je doba úvěru. Je sice jasné, že po splacení úvěru bude dům opět "čistý", ale i tak mně není příjemné, že současné údaje neodpovídají smlouvě. Bohužel jsem se o této skutečnosti dozvěděl až ve chvíli, kdy jsem obdržel dokumenty pro katastr, a to už bylo pro mě pozdě.

Toto není v bankách ojedinělý postup. Banky se tímto kryjí proti riziku nesplácení, proti případným nabíhajícím sankcím a penále v případě nesplácení hypotečního úvěru, které mohou samotný dluh převýšit, ale tyto částky jsou rovněž nárokovatelné ze strany banky.

Dosáhne padesátiletá žena s příjmem cca 38 tisíc korun hrubého a žijící sama na hypotéku, když má našetřeno jen 10 procent cílové částky? (Tzn. 200 tisíc korun vlastních, 1 800 000 korun hypotéka.)

Co se týká příjmů, určitě ano, příjmy budou dostatečné. Nicméně výše úvěru je na hypotéku nedostatečná, tj. aby to mohla být hypotéka se zástavou nemovitosti (= produkt, kdy je nejlepší úroková sazba), musí výše úvěru činit alespoň 200 tis., ve většině bank dokonce 300 tis. Kč. Taková výše úvěru by se řešila úvěrem ze stavebního spoření bez ručení nemovitostí.

Jaké jsou podmínky pro akontaci, pokud partner pracuje jako OSVČ a partnerka na DPČ + OSVČ při rodičovské dovolené? Má smysl si brát hypotéku společně?

Podmínka vlastních zdrojů (akontace) ve výši 10 procent nebo 20 procent z požadovaného záměru je jednotná bez ohledu na typ dokládaného příjmu. Společná hypotéka má své výhody, příjmy žadatelů se sčítají a hypotéka o dvou žadatelích projde hladším schvalováním, samožadatelé bývají pro banku rizikovější.

S přítelem si chceme vzít hypotéku na stavbu domu. Máme stavební pozemek, který vlastníme napůl. Cena pozemku loni byla 800 tisíc korun i s IS. Bohužel ale přítel měl v minulosti nesplacené dluhy, kvůli kterým se dostal do registru dlužníků. Nyní jsou pohledávky již propadlé, ale zápisy jsou stále aktivní. Máme hotový projekt na stavbu, kde cena výstavby je 2 400 000 Kč. Přítel má příjem 25 tisíc, já 22 tisíc. Jde mi o to, zda mohu žádat o hypotéku pouze sama. Potřebovali bychom si půjčit 2,2 milionu, zbytek máme v hotovosti. Jak by to bylo se stavebním povolením? Musí být pouze na mě, nebo můžeme být oba dva vedeni jako majitelé domu s tím, že hypotéku bych si vzala pouze já?

Nesplácené dluhy v minulosti budou problém, proto bude nutné žádat bez přítele, tedy sama. Majiteli ovšem budou oba žadatelé, protože vlastní pozemek každý jednou polovinou. Dle dnešních pravidel totiž splývá pozemek se stavbou, tzn. kdo vlastní pozemek, bude ve stejném poměru vlastnit i stavbu, která na něm vyroste. Banky mohou ovšem započítat partnera do vyživovaných osob, což zvedá nárok na potřebný příjem jednoho žadatele, který by dle uvedených parametrů vycházel těsně. Partner jako spolumajitel pozemku musí dát souhlas se zřízením zástavního práva na pozemek a budoucí novostavbu, i když by do hypotéky nevstupoval.

Momentálně nepracuji, vlastním byt v hodnotě asi dva miliony korun. Na termínovaných vkladech mám asi dva a půl milionu korun a asi čtyři miliony v dluhopisech. Chtěl bych koupit byt za čtyři miliony, peněz mám dost, bohužel jsou uzavřené na nějakou dobu. Mám šanci dostat hypotéku na dva až tři miliony korun? Dá se sehnat hypotéka kolem 1,7 procenta p. a.?

Bez doložitelného příjmu žádná banka hypotéku neschválí.

Pokud mám zájem o hypotéku na půl milionu korun, jakou cenu musí mít nemovitost, kterou vlastním? Nemovitost vlastní dosud rodiče, jde mi o to, jestli stačí, když na mě převedou ideální polovinu. Domníváme se, že nemovitost má hodnotu cca dva miliony korun.

Záleží na typu nemovitosti, nicméně hodnota nemovitosti musí být optimálně 630 000,- Kč, aby se z této hodnoty nemovitosti dala vyřídit nejběžnější 80procentní hypotéka, tedy ve výši požadovaných 500 tis. Kč. Minimální hodnota nemovitosti musí činit 504 000,- Kč, přičemž z této hodnoty by banka zapůjčila 90procentní hypotéku, ovšem zde již s vyšší úrokovou sazbou oproti 80procentní hypotéce (v průměru o půl procenta nebo o procento vyšší). I když rodiče převedou na dítě ½ nemovitosti, do zástavy musí jít nemovitost celá, protože nelze rozlišit, který "metr" nemovitosti by do zástavy šel a který ne. Převod se tedy nemusí konat vůbec, protože i s převodem ½ nemovitosti na dítě musí rodiče kvůli vlastnictví druhé poloviny dávat souhlas se zástavou nemovitosti.

Mohlo by vás zajímat: Budou se peníze v bankách lépe úročit?

Budou se peníze v bankách lépe úročit? Bude dostupnější bydlení? Podívejte se na rozhovor s novým členem rady ČNB Tomášem Holubem. | Video: Leoš Rousek, Jakub Zuzánek
reklama
reklama
reklama