Pohádky o třech přadlenách najdeme v různých koutech Evropy. Pohádkový motiv o nešťastné (většinou líné) dívce, která musí upříst zlatou nit a pomohou jí přitom tři přadleny nebo skřítek, jehož jméno pak musí uhodnout, je velmi dobře známý z klasických pohádek. U nás ho zpracovali například Karel Jaromír Erben, Božena Němcová nebo v modernějším pojetí Jan Werich. Ve světové pohádkové literatuře se objevuje u bratří Grimmů, ve španělských či v italských pohádkách i v celé řadě slovanských příběhů.
Tři přadleny bratří Grimmů
Lidová pohádka „Die drei Spinnerinnen“ je z rozsáhlé sbírky pohádek bratří Grimmů „Kinder-und Hausmärchen“, která vycházela v letech 1812-15. K 200. výročí vydání pohádek bratří Grimmů vyšla u nás v nakladatelství Brio výpravná publikace Grimmové s ilustracemi Adolfa Borna. Kniha v moderní úpravě upoutá na první pohled a čtenáři v ní najdou známé grimmovské pohádky: Vlk a sedm kůzlátek, Jeníček a Mařenka, O rybáři a jeho ženě, Popelka, Sedm havranů, Červená Karkulka, Brémští muzikanti, Paleček, Šípková Růženka, Sněhurka nebo Tři přadleny.
Děj pohádky
Matka měla velmi línou dceru a jednou ji tak zbila, že dívka plakala, až ji bylo slyšet široko daleko. Krajem zrovna projížděla královna, nechala zastavit kočár a ptala se, proč dívka tak pláče. Matka se styděla, že má línou dceru, proto řekla královně, že její dcera je tak pilná, že ji musí od předení odhánět. Matka je ale chudá a nemá kde brát pořád len. Královna vzala dívku na zámek, kde bude mít lnu dost. Ukázala jí tři komnaty lnu a slíbila, že ji provdá za svého syna, až len upřede. Dívka tři noci proplakala, a když už se královna začala zlobit, přišly v noci tři kmotřičky. Jedna měla velkou nohu, druhá ret a třetí palec. Slíbily pomoc, když je dívka pozve na svatbu s princem. Dívka slíbila, kmotřičky spředly len a zmizely. V den svatby se objevily na hostině, dívka je představila svému princi. Ten se podivoval, jak kmotřičky divně vypadají. Vysvětlily mu, že velkou nohu, ret a palec mají od předení. Princ se vylekal a předení své mladé ženě zakázal.
O třech přadlenách od Karla Jaromíra Erbena
Český sběratel lidových pohádek, představitel českého romantismu, se znal osobně s bratry Grimmovými. Také mezi jeho pohádkami najdeme O třech přadlenách, pohádku, která je velmi podobná.
„Matka se zarazila a nevěděla, co hned na to odpovědět; neboť se za to před královnou styděla, že dcera její je tak líná.
"Ach, milostivá paní královno, mám s tou holkou nesmírný kříž, neboť mi nechce nic jiného do ruky vzít nežli to přádlo, a seděla by při kolovratu celé dni a celé noci. A dnes jsem se již na to rozzlobila a dala jsem jí pohlavek, a proto tak náramně pláče."
Královně se to děvče velmi zalíbilo, neboť byla veliká milovnice přádla. I pravila matce: "Já vám povím, matko, když vaše dcera tak ráda přede, dejte mně ji s sebou, já se o ni postarám. Já mám doma v zámku dosti překrásného lnu; a když bude u mne tak pilná jako doma, že toho nebude litovat."
Podobné pohádky o dívce, která nechtěla příst
Také současnice Karla Jaromíra Erbena, sběratelka národních pohádek, Božena Němcová, napsala podobnou pohádku s názvem Zlatá přadlena. Dívku ale zachrání skřítek, jehož jméno si má pamatovat, až za ní za pár let přijde. Tato pohádka se dočkala také filmového zpracování. Mezi oblíbené televizní pohádky patří Zlatá přadlena z roku 1975 s Danielou Kolářovou a Jaromírem Hanzlíkem v hlavních rolích.