reklama
  • Wiki
  • Šípková Růženka

Nesmrtelný příběh o spící krásce, kterou může ze sna probudit polibek z pravé lásky. Láska k této pohádce začíná již v raném věku a pokračuje až do dospělosti. Dočkala se mnoha zpracování v literární, filmové a dokonce i baletní podobě.

Literární podoba

Princezna ve spícím lese - Charles Perrault

Francouzský spisovatel vydal v roce 1697 anonymně veršované Pohádky mé matky husy. Příběh o Šípkové Růžence najdeme pod názvem Princezna ve spícím lese. Po probuzení spící krásky však Perraultův příběh nekončí, ale pokračuje.

Příběh

Manželům se narodí dvě děti, dcera Jitřenka a syn Den. Na scéně se objevuje matka prince, která si libuje v pojídání lidského masa. Nejdříve chce snít Jitřenku a potom jejího brášku. Naštěstí obě děti opatruje správce, který místo Jitřenky královně podstrčí jehňátko a místo Dne kůzlátko. Královna nakonec skončí v kádi plné havěti.

O Šípkové Růžence - bratři Brimmové

Z této veršované pohádky čerpali inspiraci pro svůj příběh O Šípkové Růžence, také bratři Grimmové. Pohádka je součástí jejich sbírky, která vyšla poprvé mezi lety 1812 – 1815.

Příběh

Královští manželé touží po dítěti. Za nějaký čas se královně narodí vytoužené děťátko. Šťastní rodiče pořádají velkou oslavu a zvou na ní mimo jiné i 12 víl protože přesně tolik mají zlatých talířů, z kterých budou víly jíst. Oslava je v plném proudu, víly dávají děvčátku do vínku nejen krásné vlastnosti ale i vzhled. Po vyslovení přání jedenácté víly se náhle objevuje 13 víla, která nebyla na oslavu pozvána. Ve svém hněvu vynáší kletbu, která znamená pro Růženku smrt při dovršení svých patnácti let a to píchnutím se o kolovrat. 12 víla zmírnila tuto kletbu a slíbila, že Růženka pouze usne na 100 let a sní i celý zámek. Celé království se snaží splnění kletby přejít a všechny kolovraty a vřetena jsou proto spálena.
Všechna přání víl se vyplnila. Růženka byla krásné a milé stvoření, které měl každý rád. Při dovršení svých patnáctých narozenin se procházela po zámku, až vyšplhala do nejvyšší věže zámku. Zde našla dvířka, která otevřela a uvnitř našla stařenu, jak přede. Sotva se dotkla vřetene, upadla do hlubokého spánku ona i celý zámek. Zámek začaly obklopovat šípkové růže, které nakonec celá zámek pohltily.
Mezi lidem tak zůstala pouze báj o Šípkové Růžence a spícím hradu. Mnoho princů se snažilo zámek najít a spící krásku najít, ale nikdo z nich se nevrátil. V době kdy se měla po 100 letech Růženka probudit, se odvážný princ vydal k zámku s touhou spatřit tuto krásku. Houští šípkových keřů se před ním rozestoupili a on našel spící Růženku. Okouzlen její krásou jí políbil a Růženka se okamžitě probudila.
Celé království je osvobozeno ze spánku a připravuje se na svatbu prince a Růženky.

Filmová podoba

Spící kráska - Walt Disney

Mezi Top 4O filmů se zařadila animovaná pohádka od Walta Disneye Spící kráska. Světlo světa spatřila po desetiletí příprav v roce 1959. Z počátku nebyl film úspěšný a za života Disneye nebyl znovu uveden do kin. V roce 1970 byl film opět uveden do kin a nakonec vydělal 4 782 220 000 USD. Předlohou pro vzhled Aurory (Spící kráska) byla Audrey Hepburn.

Příběh

Pohádka začíná narozením Aurory a také prince Filipa. Jejich královští rodiče chtějí jejich domluveným sňatkem spojit dvě království. Na křest Aurory jsou pozvány tři víly, Flora, Fauna a Meryweather. Flora dá Aurorě dar krásy, Fauna dar písně. Než se k daru dostane třetí víla, objeví se další víla, která nebyla na křest pozvána. Jedná se o Maleficent (v překladu zlý člověk), která Auroře přeje smrt. Pokud se před západem slunce v den dovršení svých šestnáctých narozenin zraní o kolovrat, zemře. Celá rodina je otřesena, Merywetaher proto kletbu odvrací a slibuje Auroře pouze hluboký spánek, který může být zlomek polibkem z pravé lásky.
Tyto dobré tři víly, vydávající se za tety, ukryjí Auroru v lese a snaží se jí chránit před zlou věštbou. V lese se Aurora nenadále setká s princem Filipem. Oba mladí lidé se do sebe okamžitě zamilují. Nastává pravý čas Auroře vysvětlit její původ a slíbený sňatek s princem Filipem. Princezna se tedy vrací na zámek k rodičům. V nejvyšší věži však nalézá kolovrat, o který se zraní a upadá do hlubokého spánku.
Zámek je okamžitě pohlcen růžemi. Princ Filip je unesen zlou vílou a uvězněn. Tři dobré víly mu však pomohou utéci. Díky kouzelnému meči a štítu nakonec v souboji poráží zlou vílu, která se promění v draka. Princ nalezne Autoru a políbí jí polibkem z pravé lásky.
Celý zámek se probudí a šťastní rodiče chystají společně svatbu Filipa a Aurory.

Jak se budí princezny – Václav Vorlíček

Česká podoba pohádky o Šípkové Růžence byla natočena pod názvem, Jak se budí princezny, v roce 1977 Václavem Vorlíčkem.

Příbeh

V podobě nepřející postavy zde vystupuje sestra královny, které se narodí Růženka. Motivem je žárlivost, že si místo ní vzal král její sestru. Rodiče se snaží kletbě předejít sňatkem s princem Jiřím. Růženka se však zamiluje do jeho mladšího bratra Jaroslava, který nakonec Růženku a celé království zachrání polibkem z pravé lásky.

Baletní podoba

Spící krasavice - Petr Iljič Čajkovskij

Ruský hudební skladatel, ztvárnil Růženku jako Spící krasavici v baletu. Inspirací mu byl již zmíněný příběh od Charlese Perraulta. Choreografem baletu byl francouzský mistr Marius Petipa Premiéra tohoto slavného baletu proběhla v roce1890 v St. Petersburgu.
Příběh se odehrává v prologu a třech dějstvích.

Prolog

Královská rodina oslavuje narození princezny Aurory. Na oslavu jsou pozvány víly, které princezně přinášejí dary. Náhle se objevuje víla Ostnů, která nebyla na slavnost pozvána. Ve své hořkosti vyřkne kletbu, kdy se Aurora při dovršení 16 let písně o trn a zemře. Král proto v celém království zakáže pod trestem smrti všechny ostré předměty.

1. dějství

Aurora slaví své 16 narozeniny. Na plese k ní přichází stařena, víla Trnů, a podává jí květ růže. Aurora se píchne a ihned padne na zem. Šeříková víla však kletbu zmírňuje na 1OO letý spánek Aurory a celého království.

2. dějství

Princ Desiré je na lovu s přáteli. Objeví se mu Šeříková víla s portrétem Aurory. Princ zatouží krasavici spatřit a je doveden k spícímu zámku. Víla Trnů musí ustoupit před princem a Šeříkovou vílou a tak se princ dostává k Auroře. Okouzlen její krásou dívku políbí. Celý zámek se ihned probouzí ze spánku. Princ žádá o ruku Aurory.

3. dějství

Království slaví svatbu prince Desiré a Aurory společně s dalšími pohádkovými bytostmi.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama