reklama

Pohádka o Sněhurce

Pohádka o Sněhurce je jednou z nejznámějších pohádek o princeznách v Evropě i na celém světě. Příběh o zlé královně, jejím kouzelném zrcadle a nevlastní dceři, které se chtěla zbavit, dojímá děti i jejich rodiče už po staletí. O její slávu se zasloužili především bratři Grimmové a Walt Disney.
Jiná pohádka o Sněhurce vypráví o bezdětném páru, který si moc přál dítě. Nakonec si uplácali děvčátko ze sněhu. Jejich Sněhurka žila pouze v zimě. Na jaře, když děti skákaly přes oheň, se Sněhurka nad ohněm vypařila.

Děj pohádky

Královna si velmi přála děťátko bílé jako sníh, rudé jako krev a černé jako havraní křídlo. Přání se jí splnilo, ale zaplatila za to životem. Král si brzy našel novou ženu, krásnou, ale velmi zlou. Často se zhlížela ve svém kouzelném zrcadle a ptala se ho, kdo je na světě nejkrásnější. Zrcadlo vždy odpovědělo, že královna. Až jednou, po letech, řeklo, že nevlastní dcera Sněhurka je ještě krásnější. Královna se rozzlobila a nechala Sněhurku myslivcem odvést do lesa, kde ji měl zabít. Myslivec se slitoval a Sněhurku nechal žít. V lese došla k malé chaloupce, v níž žili trpaslíci. Sněhurka jim vařila, uklízela a starala se o ně. Královna se však brzy dozvěděla, že je Sněhurka naživu. Vypravila se za ní a dala jí otrávené jablko, po kterém Sněhurka usnula. Trpaslíci ji vystavili ve skelněné rakvi, kde ji našel princ a polibkem probudil. Pohádka končí svatbou Sněhurky a prince.

Zrod pohádky o kouzelném zrcadle

Pohádka má základ ve starých evropských pověstech. Nejstarší písemný záznam se nachází v kronice francouzského kronikáře Jeana Froissarta z počátku 15. století. Král Karel VI. zešílel a nepoznával svou manželku Isabelu Bavorskou. V záchvatech vykřikoval, že miluje svoji krásnou švagrovou Valentinu Visconti. Poddaní si začali vyprávět, že Valentina je čarodějnice, má kouzelné zrcadlo, tráví děti jablky a krále očarovala.

Sněhurka bratří Grimmů

Pohádka „Schneewittchen“ je z rozsáhlé sbírky pohádek bratří Grimmů „Kinder-und Hausmärchen“ (1812-15, 1822, 1857). Bratři Grimmové byli především sběratelé klasických německých lidových pohádek, písniček, legend a mytologických příběhů. Pohádky byly často určeny spíš dospělým posluchačům, proto jejich první verze připomínaly horory. Vyskytují se v nich silné motivy neúprosné odplaty. V pohádce o Sněhurce obuli královně na Sněhurčině svatbě do běla nažhavené železné boty, ve kterých musela tančit, dokud nepadla mrtvá k zemi.
„ Jednoho dávného zimního dne se to mělo k takové kráse, až se jedna královna, co právě seděla s vyšíváním u okna a celá u vytržení sledovala tisíce sněhových vloček, které se jako drobounká pírka snášely k zemi, bodla jehlou do prstu a na zasněženou okenní římsu skanuly tři krůpěje krve. Tu si královna pomyslila, že by ráda měla takové děťátko, které by bylo rudé jako krev, bílé jako sníh a černé jako okenní rám z ebenového dřeva. Bůh její přání vyslyšel, ale musela za ně zaplatit převysokou cenu, a tak když porodila vysněné dítě, zemřela. Král dlouho její smrti neželel; do roka si přivedl novou královnu, mladou a krásnou a velmi pyšnou. Srdce té paní svíral chlad a zášť a k milování měla jen sama sebe a svoji krásnou tvář. Ta královna měla kouzelné zrcadlo, kterého se ptávala: „Řekni mi zrcadlo, kdo je na světě i v zemi zdejší, kdo je nejkrásnější?“ A zrcadlo nemohlo jinak, než jí dát ujištění, že nad ní krásnější v této zemi není. A královna byla spokojená, protože věděla, že její zrcadlo nemůže lhát.“

Animovaná legenda Walta Disneyho

První a hned nejúspěšnější kreslenou pohádkou Walta Disneye je celovečerní film Snow White and the Seven Dwarfs (Sněhurka a sedm trpaslíků) z roku 1937. Americký filmový institut zařadil Sněhurku a sedm trpaslíků mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě. Námětem byla stejnojmenná divadelní hra, která se hrála na Brodway v roce 1912. V této hře dostali trpaslíci svá jména. Film získal mimořádné ocenění – celkem 8 Oscarů (jednoho velkého a sedm malých). Zajímavosti se týkají také výroby filmu: výroba trvala tři roky, štáb vytvořil více než milion obrázků, scénu trvající ve filmu minutu tvořilo pět kreslířů půl roku.

Sněhurka v hraných filmech

Oblíbená pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků byla mnohokrát zfilmována. Mezi nejstarší filmy patří sovětská pohádka z roku 1952, krátký československý film z roku 1973 a český televizní film z roku 1978. Na přelomu tisíciletí vznikla celá řada zahraničních snímků – americký horor, portugalský, rakousko-švýcarský, německý, americký a další. Jedním z posledních je britsko- americký velkofilm Sněhurka a lovec (2012), který získal 2 nominace na Oscara. V hlavních rolích zazářily Charlize Theron a Kristen Stewart.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama