reklama

Pohádka o Jeníčkovi a Mařence

Pohádku o Jeníčkovi a Mařence a o perníkové chaloupce s ježibabou znají děti na celém světě nejméně čtyři sta let. U nás patří mezi první pohádky, s nimiž se děti doma a v mateřské školce seznámí.

Děj pohádky

Jeníček s Mařenkou mají zlou macechu, která se jich chce zbavit. Pošle jejich otce do lesa a nařídí mu, aby tam děti zanechal. Děti sbírají jahody a večer zjistí, že jsou v lese samy a že se ztratily. Jeníček vylezl na stroma a uviděl v dálce světýlko, za kterým se pak vydali. Po chvíli došli k chaloupce z perníku, kde bydlela zlá ježibaba. Děti už měly velký hlad a začaly loupat perník z chaloupky. Ježibaba se dvakrát ptala, kdo je venku, děti ji dvakrát obelstily. Potřetí chytla Jeníčka, zavřela ho do chlívku a krmila, aby ho mohla sníst. Když byl Jeníček dost tlustý, řekla mu ježibaba, aby si sedl na lopatu, kterou ho chtěla strčit do pece. Mařenka byla chytřejší, proto řekla ježibabě, aby jim ukázala, jak se na lopatě sedí. Baba se nechala napálit, děti ji šouply do pece a utekly.

Pohádka pohádek Giambattisty Basila

Pohádku o Jeníčkovi a Mařence se objevila v první národní sbírce pohádek, která pochází z Neapole a vyšla pod názvem Lo cunto de li cunti overo lo trattenemiento de peccerille (Pohádka pohádek aneb zábava pro nejmenší) ve dvou svazcích v letech 1634 a 1636. Jejím autorem je Giambattista Basile, pohádky vyšly po jeho smrti pod pseudonymem Gain Alesio. Znovu ji objevili zřejmě bratři Grimmové. Ve sbírce známé jako Pentamerone jsou zapsány nejstarší varianty pohádek o Popelce, Šípkové Růžence a další.

Hänsel und Gretel bratří Grimmů

Bratři Grimmové bratří mezi nejznámější světové sběratele pohádek. V jejich rozsáhlé pohádkové sbírce Kinder-und Hausmärchen najdeme zpracování Hänsel und Gretel (Jeníček a Mařenka), které inspirovalo další pohádkáře a umělce.

Božena Němcová: Pohádka o perníkové chaloupce

Pohádku o perníkové chaloupce najdeme v knize Národní báchorky a pověsti (svazek 1), vydané ve Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v roce 1956. Pohádky Boženy Němcové jsou k dispozici také online na stránkách Městské knihovny v Praze.
„Byl jeden chudobný otec a měl dvě děti, Honzíčka a Marušku. On chodíval do lesa dřevo kálat (porážet) a nemohl na děti pozor dávat; proto když jim, malým dětem, matka umřela, oženil se, aby měly děti zase matku. Ale ta druhá matka nebyla hodná, neměla ráda ani otce ani děti, a otec měl proč naříkat. Jednou se té macoše ty děti tak zprotivily, že muži poručila, aby je zavedl a více aby domů se nevracely; darmo se tomu muž zprotivoval děti svoje zavést, ale žena pokoj nedala, on se jí bál, a proto se smutným srdcem jednoho dne dětem řekl: „Vezměte si žbánečky, půjdete dnes se mnou do lesa na jahody.“

František Hrubín: Perníková chaloupka

František Hrubín známé české pohádky přebásnil a uspořádal do půvabné knížky Dvakrát sedm pohádek, kterou vydalo nakladatelství Albatros v roce 1965. V hravých a dobře zapamatovatelných verších se děti seznámí s Budulínkem, Červenou karkulkou, Otesánkem, Palečkem i Smolíčkem, Jeníčkem a Mařenkou, ochutnají Dědečkův koblížek i Velkou řepu, budou se bát s kuřátkem v obilí a se zvířátky v začarovaném lese.

„Odkud ten náš holub letí?“
„Letím z lesa, milé děti,
vrkú, vrkú, vrkú.“
„Cos tam viděl, holoubku?“
„Perníkovou chaloupku
u černého smrku.“
„Viděls také Mařenku?“
„Jakpak by ne, holenku!
Viděl jsem ji s Jeníkem,
krmili se perníkem.“
„A když z okna na zahradu
vystrčila baba bradu,
nebáli se, holoubku?“
„Kdepak! Zamkli chaloupku
na cukrový klíč –
a už byli pryč!“

Opera Hänsel und Gretel

Pohádka bratří Grimmů inspirovala Adelheid Wetteovou k napsání vánoční písně pro vlastní děti, která se jejímu bratrovi, hudebnímu skladateli, Engelbertu Humperdinckovi zalíbila natolik, že přiměl sestru, aby napsala libreto. Sám zkomponoval hudbu k opeře, která měla premiéru 23. 12. 1893 ve Výmaru a dirigoval ji proslulý skladatel Richard Strauss.

Opera Jeníček a Mařenka v Národním divadle

Operu Engelberta Humperdincka pod českým názvem Jeníček a Mařenka připravuje režisér Martin Forman pro Národní divadlo. Libreto přebásnil Radek Malý. Hudebního nastudování se ujal Martin Leginus, hudební ředitel Státní opery, jako své první premiéry v pražském angažmá. Režisér Forman k představení říká: … ve Státní opeře se tak chceme pokusit dát Humperdinckově opeře kouzlo pohádkového představení, ve kterém se skloubí vznešená hudba s kousky akrobatů, loutkářů a herců a které potěší dospělé diváky, operní znalce i ty, kdo přijdou do opery poprvé.“ Premiéra opery Jeníček a Mařenka bude 23. a 24. dubna 2015.

Související články

reklama
reklama
reklama