reklama

Ples je společenská událost. Jde o slavnostní akci, která se vyznačuje hudbou a tancem. Lidé se setkávají, aby spolu pohovořili a seznámili se s novými přáteli. Kvůli slavnostní povaze je nutné, aby lidé na plese byli oblečeni ve společenském oděvu.

Pánové nejčastěji nosí oblek. Na velmi důležité plesy nosí smokingy a fraky. Ke smokingu patří černý hedvábný motýlek a vesta nebo smokingový pás. Smokingová košile je vždy bílá s dvojitými francouzskými manžetami.

Límeček je standardně ohrnutý. Vhodnými botami jsou černé lakované polobotky s uzavřeným šněrováním. Do kapsy saka patří lněný kapesníček. Do klopy je možné umístit květinu. Smoking je o stupeň slavnostnější než společenský oblek a o stupeň méně než frak. Neměl by se oblékat před šestou hodinou večerní.

Ženská polovička by si na ples měla obléknout plesové šaty. Délka by měla být až na zem. V dnešním světě módy už se povolují různé netradiční délky sukní a jednotlivé vrstvení. K večerní róbě jsou vhodné dlouhé rukavičky.

V dnešní době jsou plesy pořádány společenskými institucemi a organizacemi. Střední školy každoročně připravují před koncem studia maturitní plesy. Jde o slavnostní ukončení středoškolského studia. Další kategorií jsou pak maškarní plesy nebo bály, kde mohou lidé chodit v maskách a přestrojeních.

Speciální webový portál www.kamnaples.cz shromažďuje aktuální informace o pořádaných plesech v různých městech. Kromě toho, mají na svých stránkách užitečné odkazy na půjčovny, pronájem prostorů a výuky tance.

Tance, které návštěvníky plesů neminou, a jak se při nich chovat

Pokud jdeme na ples ve skupině, je povinností pánů požádat o tanec všechny dámy z tohoto okruhu. Žena, která přišla na ples pouze s partnerem, by měla nabídky ostatních odmítnout. Výjimku může udělat v případě, že dotyčného pána zná i partner a dostane k tanci svolení. Muž ženu na parket odvádí pomocí nabídnutého rámě. Po skončení tance tanečník doprovází partnerku na místo a za tanec poděkuje

standardní tance:

waltz
tango
valčík
slowfox
quickstep

latinskoamerické tance:

samba
cha-cha
rumba
paso doble
jive

různé tance:

foxtrot
polka
flamenco
salsa
mambo
čardáš
mazurka
two-step
blues
merenque

Související články

reklama
reklama
reklama