reklama
  • Wiki
  • Olympijské hry 2012 v Londýně

Jubilejní třicáté letní olympijské hry se po svých kontroverzních pekingských předchůdkyních vrací na evropskou půdu. Londýn porazil ve výběru nejenom Havanu, Lipsko nebo Istanbul, nýbrž také Paříž, New York, Moskvu, Rio de Jenairo a Madrid. Londýn zažije Olympijské hry potřetí - prvně se v něm odehrály v roce 1908, šest let před tím, než první světová válka ukončila Belle Époque. Mezinárodnímu sportu byla britská metropole podruhé zasvěcena v roce 1948, kdy se ještě v Evropě kouřilo z bojišť druhé světové války a na dlouhá léta ji nahradila hrozba studené války. Jako vůbec prvnímu městu se Londýnu podařilo zvítězit potřetí.

Čtyřiašedesát let tedy trvalo, než se zde největší sportovní událost světa zopakuje. Od 26.7. do 12.8. budou účastníci soutěžit ve 26 sportovních odvětvích dělících se na 39 disciplín, přičemž se na ní z dřívějších disciplín neobjeví softball a baseball.

Londýnský olympijský stadion nepůsobí natolik propracovaně jako čínské ,,hnízdo" - je spíš tradiční a elegantní zároveň, i když někteří ho již stačili označit za ,,pudinkovou mísu". Místo konání však bylo kontroverzní i díky nedávným nepokojům v Anglii, ačkoliv Mezinárodní olympijský výbor konstatoval, že události nebudou mít na hry žádný vliv.

Dočkáme se celkově 302 sportovních událostí v následujících sportech:

-Lukostřelba
- Atletika
- Badminton
- Basketbal
- Volejbal
- Plážový volejbal
- Box
- Kanoistika
slalom na divoké vodě
rychlostní kanoistika,
- Cyklistika
BMX cyklistika
Horská cyklistika
silniční cyklistika
dráhová cyklistika
- Potápění
- Jezdectví
jezdectví - drezúra
jezdectví - soutěž všestranné způsobilosti
jezdectví - parkurové skákání
- Šerm
- Fotbal
- Moderní gymnastika
- Sportovní gymnastika
- Gymnastika na trampolíně
- Házená
- Pozemní hokej
- Judo
- Moderní pětiboj
- Veslování
- Plachtění
- Střelba
- Plavání
- Synchronizované plavání
- Taekwondo
- Tenis
- Stolní tenis
- Triathlon
- Vodní pólo
- Vzpírání
- Zápas

Související články

reklama
reklama
reklama