reklama

Numerologie

Numerologie je nauka o vztahu mezi číselnými hodnotami a skutečností sklízí hněv skeptiků z "duchovních věd" asi nejvíc, neboť je až příliš odvislá od lidských konvencí. Numerolog je přesvědčen o tom, že lidský charakter a budoucnost jsou odvozeny z data jeho narození a číselných hodnot písmen jeho jména. Obojí je pro mnohé pochybné, neboť první pochází z místního kalendáře a druhý z abecedy určité kultury. Je ovšem pravda, že sami numerologové připouštějí psychický vliv v rámci svého vlastního systému - pokud někdo začne používat pseudonym, nebo sám sebe označuje variantou křestního jména, začne být relevantní jím preferovaný tvar.

Numerologie je Evropě částečně spjata s vyšší matematikou. Pythagoras ze Sámu pokládajíc čísla za božský principy prohlásil "Všechno je číslo" a nemůžeme se divit. Jedná se o základ lidského poznání světa a o neměnný princip. Není bez zajímavosti, že podle záznamů měl Pythagoras pokládat ideu iracionálních čísel za heretickou a svého žáka Hippasa, jenž se mu o nich zmínil, měl nechat popravit.

Pythagorovy myšlenky měly bezesporu vliv na Platóna. Ten označil čísla za stavební materiál idejí, jejichž nedokonalou nápodobou je svět vnímatelný smysly.

Numerologické tradice se pochopitelně objevovaly i v jiných kulturních okruzích, jako například v Číně. Magická tabulka Luo-šu zakresluje hodnoty 1 až 9 a může být svými uživateli rádcem podle jejich individuálních kombinací.

Problematické mimo jiné je, jaké hodnoty písmenům přiřadit. Zakončení číselné řady devítkou je většinou univerzální, další čísla se na ně převádějí (10=1+0= 1, 11=1+1=2, atd.), i když občas se můžete setkat se systémem uznávající např. č.11 (jakožto symbol "mistrovství"). Pokud budete přiřazovat hodnoty pouze v tradičně řazené abecedě bez dejme tomu českých zvuků (ch, ř , ž, š,), pak zjistíte, že A=1, B=2, C=3... Devítku v takovém systému mají pouze I a R. Čínský model ovšem tak pravidelný není a navíc hodnotu "9" nemají přidělená žádná písmena.

Každopádně v základních výpočtech jde o spočítání tří hodnot charakteru a několika možných interpretací data narození. Dle teorie má každý člověk srdeční číslo vnitřního života (součet samohlásek v jeho jméně), vnější číslo ovlivňující jeho vystupování mezi lidmi (součet souhlásek) a celkové číslo zodpovědné za celý charakter (součet všech písmen).
Tzv. "osudové číslo" se vypočítává z data narození a údajně má charakterizovat naše směřování v životě.

Teoreticky by měla mít čísla takovéto vlastnosti:

1 - individualismus a chuť prosadit především vlastní osobu
2 - poněkud vágní definice, člověk pod vlivem dvojky by měl mít možnost zvolit si mezi dvěma opaky chování, může být tedy přátelský a spolupracující, ale i popudlivý
3 - číslovka přitahující odjakživa svou údajnou magičností (obsahuje dvě krajnosti a střed), vybízí k umělecké činnosti, vytvářet a přetvářet
4 - symbolizuje hmotné uspořádání světa podle čtyř světových stran, člověk pod její moci bude spíš logicky a materialisticky založený (a tudíž pravděpodobně nebude moc věřit na numerologii)
5 - už podle počtu jeho prstů představuje pro člověka základ hmotné existence v ještě praktičtějším smyslu než čtyřka, ale má vést k nestálosti a přeměně, má nepochybné magické konotace (viz znamení pentagramu)
6 - souvisí se vší smyslným a milostným, láskou, sexualitou a rodinou
7 - mystické tendence a zájem o nadpřirozeno, tudíž právě nejvhodnější k studování takových věd jako astrologie nebo numerologie, všeobecně spíš humanitní zájmy
8 - nesmírná ctižádost a výdrž
9 - "dokonalost" - přinejmenším v určitém slova smyslu, snaha o ušlechtilost, může se projevovat jako otravný puntičkář

Související články

reklama
reklama
reklama