reklama
  • Wiki
  • Novofundlandský pes

Novofundlandský pes je mírný, veselý, přívětivý. Typická vlastnost je shovívavost, proto jej neocení člověk hledající psího hlídače. Miluje vodu a plavaní. Používá se proto jako vodní záchranář.

Vzhled plemene

Toto plemeno se řadí mezi velká plemena. Výška psa v kohoutku je mezi 71cm u feny mezi 66cm. Hmotnost psa 68kg a feny 54kg.
Tělo je svalnaté a silné. Hlava je masivní. Oči jsou poměrně malé a hluboce zasazené. Barva očí je tmavě hnědá. Uši jsou trojúhelníkové se zaoblenou špičkou, dobře přiléhající. Ocas je silný a u kořene široký. Končetiny jsou svalnaté a silné. Tlapy jsou velké a kulaté. Srst je rovná, nepropouštějící vodu. Barva srsti je nejčastěji černá.
Toto plemeno se dožívá 11 let.

Povaha

Novofundlandský pes je mírumilovný, klidný a samostatný pes. Miluje svého majitele a rodinu. Výborně vychází s dětmi. Bez problémů vychází s ostatními domácími zvířaty. Je to milý a hravý společník, který málo štěká.

Novofundlandský pes- charakteristické rysy

- shovívavý
- přátelský
- hravý
- mírný

Výchova a péče o psa

Toto plemeno bylo původně využíváno při lovu ryb. Miluje vodu a pro spokojený život musí často plavat. Je to mírný, inteligentní a velmi dobře vycvičitelný pes. Citlivě reaguje už jen na tón hlasu, proto jeho výchova nesmí být tvrdá. Tento pes je nejspokojenější na velké zahradě.
Štěňátko můžete pořídit s průkazem původu za cenu od 18 000,-Kč, bez průkazu původu od 5000,-Kč.
Péče o srst zahrnuje kartáčování srsti párkrát do týdne. Jeho hustá srst jej chrání před průnikem vody na kůži a zároveň před nízkými i vysokými teplotami. Pes může být celoročně venku. Potřebuje jen přístřešek, který ho ochrání před dlouhotrvajícím deštěm.
Toto plemeno trpí nejčastěji záněty očí. Jako u všech velkých plemen ani zde nesmí být podceněna výživa v období růstu a přetěžování. V opačném případě je vysoké riziko dysplazie kyčelních kloubů.

Chov

Dle FCI se jedná o skupinu 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští psi, Sekce 2.2. molossoidní plemena horského typu.

Historie plemene

Novofundlandský pes pochází z Kanady, z ostrova Newfoundland. Předchůdcem tohoto plemene byl černý medvědí pes a místní psi. Po příjezdu Evropanů se plemeno začalo křížit se psi dovezenými z Evropy. Tento silný pes se využíval především jako tahač těžkých nákladů a pomocník rybářů. Dnes je to rodinný společník, který se uplatní také jako vodní záchranář.

Podobná plemena

- Bernský salašnický pes
- Hovawart
- Leonberger
- Bernardýn

Související články

reklama
reklama
reklama