reklama

Leongerber obr s velkým srdcem. Inteligentní, mírumilovný a vyrovnaný pes, citlivý k náladám svého majitele. Šťastný na zahradě ve společnosti své rodiny a hlavně dětí. Hravý a vytální společník, který vás bude doprovázet na dlouhých procházkách. Zkrátka poslušný a nebojácný společník.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi velká plemena. Výška v kohoutku u psů 72 – 80cm. U fen 65 – 75cm. Hmotnost se pohybuje mezi 60 - 80kg. Tělo je mohutné a svalnaté. Hlava je protáhlá a hlubší. Oči jsou středně velké, světlé nebo tmavě hnedé barvy. Uši jsou středně velké, převyslé. Ocas je bohatě osrstěný, nesen spuštěný. Tlapky jsou oblé, dobře klenuté s černými polštářky. Srst je dlouhá,hustá a středně jemná až hrubá. Na krku a hrudi zvláště psů tvoří mohutnou hřívu. Barva srsti se pohybuje v barvách lví žluté, pískové, červené, hnědočervené, vždy s černou maskou. Malá bílá skrvna se toleruje na hrudi a bílá srst na prstech.
Toto plemeno se dožívá v průměru 11 let.

Povaha

Leonberger je inteligentní, vnímavý, klidný a učenlivý pes. Pro správný vývoj povahy Leonbergra je nezbytné těsné soužití se svou rodinou. Rozhodně to není plemeno, které může být bez následků umístěno v kotci. Spokojený bude na zahradě, kde bude mít k dispozici zastřešené místo k odpočinku. Díky husté srsti může být venku celoročně. Nutností jsou dlouhé procházky do přírody. Miluje také vodu a plavání.

Leonberger- charakteristické rysy

– inteligentní
– přátelský
– klidný
– nebojácný
– hravý

Výchova a péče o psa

Při výcviku psa je nezbytná laskavost, vyrovnanost a důslednost. Pes velmi dobře reauguje na tón hlasu. Vycvičit z něj můžete úspěšného záchranáře nebo canisterapeutického psa. Toto plemeno vyžaduje dostatek pohybu a pobytu venku.
Péče o srst musí být pravidelná. Kartáčování, v době línání srst odpadá v chomáčích, které se dají ze srsti vytahovat.
Vzhledem k rychlému růstu ve štěněcím věku je nutné krmit kvalitním krmivem a nepřetěžovat.
Cena štěně s PP okolo 18 000,- Kč. Bez PP od 7000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. skupina 2 – Pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2. Molossoidní plemena horského typu s pracovní zkouškou. Více informací naleznete na www.leonberger.cz

Historie plemene

Leonberger byl vyšlechtěn v Něměcku Heinrichem Essigem. Svým zevnějškem byl podobný lvu. Stal se věrným doprovodem evropských panovníků. Zánik plenene hrozil v souvislosti s válkami. Díky snaze chovatelů však toto plemeno přežilo a stalo se velmi oblíbeným v Evropě i Americe.

Podobná plemena

- Hovawart
- Bernardýn
- Tibetská doga

Související články

reklama
reklama
reklama