Nerada chodila do fitka, tak založila web na domácí cvičení. Pomáhá i ženám po porodu
Petra Navrátilová ještě před pár lety pracovala v jedné z českých pojišťoven, kde měla na starosti komunikaci a organizací akcí pro zaměstnance. Kromě dopadů sedavého zaměstnání se potýkala také s velmi silnými menstruačními bolestmi a hledala způsob, jak je zmírnit i pomocí cvičení. Její tipy měly úspěch a tak se vrhla na další projekt - Gymbee pomáhá s domácím cvičením i meditacemi.
První projektem dnes třicetileté podnikatelky byla iniciativa #mamsvedny, zaměřená na ženy, které trápí silné menstruační bolesti. Součástí webu byly také tipy na různá cvičení a alternativní metody, právě ty Petru inspirovaly k Gymbee.
"Časem mne zajímaly další možnosti, jak se cítit lépe fyzicky i duševně, a to bez prášků, doplňků, diet nebo nepodložených módních metod. Nejen v kontextu menstruačních obtíží, ale celkově. Nejvíce se mi osvědčila kombinace fyzického a mentálního tréninku s využitím různých přístupů: cvičení s fitness trenéry a fyzioterapeuty, jóga, meditační a relaxační techniky. Cvičební videa projektu Mám své dny měla úspěch, a tak jsem je chtěla rozšířit o lekce pro celkové zdraví a pohodu a založit další videoportál s širším záběrem," popisuje začátky start-upu Petra.
Sama vždycky raději cvičila doma než ve fitku, proto chtěla vytvořit on-line platformu pro další ženy, které se raději potí v soukromí svého domova. "V tomhle nejsem sama, s takzvanou gymtimidation má zkušenost asi 40 procent lidí, kteří se prostě ve fitkách a studiích necítí dobře," dokládá podnikatelka.
Přestože Petra Navrátilová odešla z velké firmy, aby se věnovala vlastnímu podnikání, nešlo u ní ani tak o snahu vymanit se ze stresové prostředí, jako spíš touha posunout se dál. "Neodešla jsem kvůli vyčerpání ze stresu, ale spíš motivovaná stres odbourávat u sebe i u jiných," dodává.
Dvě a půl hodiny cvičení týdně zlepšují i psychiku
Podle analýzy agentury Grafton Recruitment si více než polovina zaměstnaných Čechů stěžuje na velké množství práce a s tím spojený stres.
"Naše platforma to řeší a pomáhá stres u zaměstnanců pomocí meditačních a cvičebních programů odstraňovat. Ukazuje se, že každá koruna, kterou firmy vynaloží do mentálního zdraví svých zaměstnanců, se jim pětkrát vrátí," vypočítává Petra.
Výzkumy také dokazují, že dvě a půl hodiny cvičení týdně zlepšují fyzický i psychický stav člověka. "Jedinci, kteří pravidelně cvičí, jsou vyrovnanější, sebevědomější, dokonce extrovertnější a posilují i svou sebekontrolu. Díky cvičení totiž nerostou jen svaly, ale i mozek. Stejně důležitá jsou také mentální cvičení jako meditace, dechové techniky nebo například hluboká relaxace - Yoga Nidra, která údajně vydá za několik hodin spánku," popisuje podnikatelka.
Sama byla až do porodu zvyklá cvičit každý den. "S příchodem miminka se to změnilo a veškerý zbylý čas jsem první tři měsíce věnovala práci, aby se projekt posouval dál. Časté noční kojení a večery u počítače nejdou moc dohromady. Takže mě začala bolet záda, kolena, hlava, svaly jsou fuč. Teď pět měsíců po porodu jsem konečně znovu najela na regulérní cvičební režim a s trenéry v Gymbee se dostávám zpět do formy. Je to bezva pocit," dodává.
"Nejoblíbenější je teď fitness"
Na Gymbee lze najít stovky videolekcí s různou tématikou, od jógy, přes fitness a tanec, až po speciálně zaměřené lekce pro ženy či sebeobranu. Nejvíc teď podle zakladatelky vede domácí fitness.
"Podle posledních statistik začínají naši uživatelé objevovat ale i kouzlo netradičních cvičení. Jsem třeba vděčná za spolupráci s lektorkou Ivou, se kterou jsme natočili komplexní lekce automasážní jógy - velmi úlevné záležitosti nejen pro bolavá záda. Také nabízíme fyzioterapeutický program při rozestupu břišních svalů, diastáze, která trápí většinou ženy po porodu," uvádí příklady.
Momentálně mají patnáctku lektorů a jsou mezi nimi muži i ženy. "Už se ozývají sami, ale ze začátku jsme je oslovovali individuálně. Úplně první lekce byly s lektorkami, s nimiž jsem měla skvělou vlastní zkušenost," říká Petra Navrátilová s tím, že další lektoři budou do budoucna přibývat.
O natáčení, výběr lokací i závěrečný střih se zatím starají sami, živá vysíláni si však zařizují lektoři. "Vysíláme pravidelně dvakrát týdně živé přenosy lekcí fitness a jako snad jediní v Česku i ranní meditace," tvrdí.
Zájem o on-line lekce roste i díky karanténě
Na projektu Petra původně pracovala pouze se svým manželem a postupně snižovala svůj pracovní úvazek v původním zaměstnání. Pro Gymbee se jim nakonec podařilo sehnat investora, který jim pomohl projekt rozjet a pro mladou podnikatelku se tak rozvoj platformy stala práce na plný úvazek.
"Na rovinu musím říct, že jsem si dříve nedokázala představit, jak může být podnikání náročné. Přesto mě práce na vlastním projektu neskutečně naplňuje. Je sice fuška budovat všechno od nuly, ale neumím si představit, že bych to vzdala. Obzvlášť, když se nám daří pro naši věc nadchnout také lidi z velkých firem, kteří obsah dostanou ke stovkám svých kolegů," říká podnikatelka.
Gymbee už dávno není určeno jenom ženám, je zde i spousta obsahu pro muže. Cvičení doma je navíc nyní, v době karantény Česka, více než aktuální. A Petra Navrátilová potvrzuje, že zájem o on-line lekce roste.
"Musíme navyšovat servery. Pozorujeme ale nárůst zájmu také ze strany firem, kterým vypadly ostatní benefity a uvědomují si, že naše online platforma je účinná pomoc, kterou můžou zavést hned, plošně všem svým zaměstnancům i jejich rodinám. Umožní jim tak vylepšit tělesné i mentální zdraví, což se hodí dvojnásob teď, když jsou na home office nebo pod obrovským tlakem. Věřím, že v současné krizi nabízíme za zlomek ceny jiných benefitů něco, co se firmám zúročí dlouhodobě," tvrdí zakladatelka Gymbee.
Meditace bez "ezo obalu"
Předplatné pro on-line cvičení stojí 200 korun měsíčně, aktuálně jej však Navrátilová nabízí za polovinu. Firmám jej pak poskytuje za administrativní poplatek a přístupy poskytují i lektorům pro jejich klienty. Lidé také více než dříve podle podnikatelky vyhledávají meditační videa.
"Snažíme se meditace lidem zprostředkovat bez "ezo obalu", prostřednictvím jednoduchých technik, které se dají využít v běžném životě - o pauze, na zastávce, když se cítíme zahlcení nebo unavení. Naše lekce vás naučí například lépe se soustředit, zvládat stres či vztek, nebo mít větší radost z maličkostí," vyjmenovává.
A přidává jeden svůj tip: "Když nemůžu spát, protože se mi hlavou honí až moc myšlenek, počítám dechy. Nádech jedna, výdech jedna, nádech dva, výdech dva, a tak dále. Když se přikrade myšlenka, začnu zase od jedničky. Tohle zaručeně funguje."