reklama
 

Vybíráme pánský oblek: Jak ho správně nosit?

Jakou barvu a střih má mít oblek, který se teď nosí, a který se hodí na maximum příležitostí?

Foto: Profimedia.cz

Vlastně by se to celé dalo shrnout do jedné věty: Když nevíte, jaké obleky se teď nosí, podívejte se na poslední snímek Jamese Bonda a bude vám to jasné. Bond je už desítky let synonymem dokonalého gentlemana, takže má tyhle věci samozřejmě zmáknuté na jedničku. V reálném životě to ale tak jednoduché být nemusí.

Když totiž člověk nemá postavu Daniela Craiga, ani finanční prostředky na jeho dokonale padnoucí obleky Tom Ford, může být pátrání po tom správném obleku velmi složité. Čím se v takové situaci řídit?

Řídit se trendy?

Trendy nemusí být zásadní, ale alespoň trochu byste se podle nich řídit měli. Jen si vzpomeňte, jak vás samotné pobaví pohled na člověka, který se někde na plese objeví v obleku, který mu ve skříni visí od sedmdesátých let. Široké kalhoty do zvonu už se v obleku vážně nenosí. Naopak se všechno zužuje a zkracuje.

"Největším trendem pro obleky této sezóny jsou odstíny šedé barvy. Pro spoustu mužů to samozřejmě není novinka, a přestože nesleduje světové trendy, už šedý oblek s kravatou stejné barvy doma má. Oblek také nemusí být složený jen z jedné barvy, klidně kombinujte víc šedých odstínů najednou. Co se týká vzoru, jedničkou je určitě károvaný vzor," popisuje Erik Mucska z rodinného krejčovství Maximilián Mucska Tailors, které šije obleky na zakázku.

Tmavě modrá jistota

Šedý oblek se však nemusí hodit na všechny příležitosti. Platí totiž, že čím je akce, na kterou se chystáte, důležitější, tím tmavší by měla být barva obleku. "Pokud tedy chcete oblek využít na maximum příležitostí, nebo se chystáte na svatbu, do divadla, či potřebujete formální oblečení na obchodní jednání, volte oblek tmavě modré barvy," radí Erik Mucska.

Možná jste dosud považovali za univerzální klasiku černý oblek, jenže ten se tolik nehodí na nošení během dne, proto byste si jej měli pořizovat až jako druhý v pořadí.

Čtěte také: Jak nosit oblek a nevypadat jako 

Ta se podle něj hodí na všechny příležitosti, a můžete ji přizpůsobovat výběrem košile, kravaty, vesty, náprsní tašky, bot i ostatních doplňků. "Nevíte si rady, jaké barvy se k sobě hodí? Určitě bych pro inspiraci navštívil Pinterest.com a začal tam."

S jasnou představou

To, na jakou příležitost oblek potřebujete, nebo jak často ho chcete nosit, je dobré si ujasnit ještě než vyrazíte do obchodu nebo do salonu. Nejen kvůli střihu a barvě, ale i kvůli materiálu. Pokud v něm totiž například hodláte i cestovat, musí být z obzvlášť nemačkavé látky.

Jestli chcete oblek pořídit v konfekčních obchodech, mějte na paměti, že i tento oblek se dá později upravit. Například zúžit v ramenou, zkrátit rukávy nebo klidně i celé sako, přizpůsobit nohavice. Jak totiž říká Erik Mucska, typickým znakem Čechů a Slováků v oblecích jsou nepadnoucí saka, a také příliš dlouhé kalhoty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sezóna punčoch je tu: Jak prodloužit jejich životnost?

Co budeme nosit příští rok? Pruhy, sandále a župan

Připravte se na módní šok: Trvalá se vrací

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama