reklama
 

Sezóna punčoch je tu: Jak prodloužit jejich životnost?

Také vždycky punčochy odrovnáte po jednom, dvou, maximálně třech nošeních? Víme, co s tím.

Foto: Thinkstock

Také vždycky punčochy odrovnáte po jednom, dvou, maximálně třech nošeních? Víme, jak to udělat, aby vám konečně vydržely alespoň po celou jednu sezónu. Musíte se o ně však začít trochu starat.

Tím nejzákladnějším pravidlem je, že je nebudete prát úplně stejně jako jakýkoli kousek oblečení. Punčochy jsou přece mnohem jemnější než džíny, trička nebo košile. Proto si pořiďte speciální uzavíratelný pytlík, do kterého je před praním nastrkáte a teprve potom vložíte do pračky.

Pytlík nebo polštář

Předejdete tak maličkým uzlíčkům, které na punčochách jinak udělá buben pračky nebo ostatní oblečení, a které se pak, až si je obléknete, moc rády promění v oko nebo rovnou pořádnou díru. Pytlík seženete i v H&M, mají ho obchody Triumph, ale zkusit můžete v podstatě jakoukoli prodejnu se spodním prádlem nebo punčochami.

Dobře vám k tomu ale poslouží i menší povlak na polštář. Do těchto ochranných sáčků se doporučuje dávat i spodní prádlo, ale rozhodně ho nemíchejte s punčochami a raději si sežeňte dva. Asi je vám jasné, co s punčochami mohou udělat třeba háčky na podprsence.

Naruby a za studena

Ideální je také prát punčochy naruby. Jedině tak se totiž doopravdy zbavíte odumřelých kožních buněk, které se na ně zevnitř přichytily. Právě kvůli těm kousíčkům kůže se pak na punčochy chytá každé chmýříčko, a pak se může snadno stát, že si je při jeho odstraňování roztrhnete.

Nejšetrnější pak je praní ve studené vodě, a určitě je nedávejte do sušičky. Ideální je, když uschnou pěkně venku. Raději také vynechte změkčovadla a aviváže.

Začněte v mrazáku

Před prvním nošením punčochy zlehka namočte a ještě vlhké je vložte do igelitového sáčku, a přes noc je dejte do mrazáku. Posílíte tím jejich vlákna a budou méně náchylnější k roztžení. Před nošením je samozřejmě zase nechejte rozmrazit.

Čtěte také: Nejkrásnější podzimní kabáty: Jak se zahřát stylově?

Až si je budete navlékat, rozhodně nepostupujte stejně, jako když si oblékáte džíny. Mnohem bezpečnější je punčochy srolovat a pěkně pomalu začít špičkou, patou a od kotníků trpělivě rolovat a popotahovat nahoru. Tímhle způsobem se nemůže stát, že byste zatáhla až příliš a punčochy ruply.

O číslo větší

Spoustě nepříjemnostem a trapasům můžete předejít také tím, že si budete kupovat punčochy o číslo větší. Zejména v tom případě, že jste někde mezi dvěma velikostmi. V žádném případě si nekupujte tu menší. Logicky čím víc musíte punčochy roztahovat a natahovat, tím méně toho vydrží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: Naučte se konečně vytvořit precizní oční linky

Nesnášíte pohyb? Víme, jak to překonat

Nejlepší beauty triky přímo od Marilyn Monroe

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama