reklama

Proměna Hanky: Krása mámy s velkým M!

Všechny naše proměny končí úspěchem v podobě krásných žen, které by bez mrknutí oka mohly vstoupit na přehlídková mola. Krása paní Hany ale není jen v nové vizáži, make-upu, účesu. Hana je především krásná máma! Jen se začtěte...

Foto: Ondřej Košík

Hanka pochází z Uherského Hradiště. Nyní bydlí s přítelem Jirkou a svými třemi dětmi, Kristýnkou, Nikolkou a nejmladším Adámkem v Brně. Začátky měla ale hodně těžké. První dcerka se narodila s těžkou vrozenou srdeční vadou. Aby přežila, musela absolvovat spoustu operací, první již těsně po narození. Ale nevzdala to a její maminka také ne.

Nyní Kristýnka chodí, mluví a učí se ve speciální škole. Hanka má nového přítele Jirku, třetí miminko, kvůli novelizaci si dodělává rekvalifikaci na mzdovou účetní a zakládá chráněnou dílnu, aby poskytla uplatnění Kristýnce a lidem s podobným osudem.

Hani, věděla jste, že se první miminko narodí postižené?

Dozvěděla jsem se to ve 35. týdnu těhotenství. Dalo se to zjistit dříve, ale paní doktorka to neviděla. Rodila jsem v Brně a hned po porodu museli malou převézt na novorozeneckou JIP, kde ležela tři měsíce. V měsíci už ji operovali, aby neumřela.

NA VÍCE FOTEK SE PODÍVEJTE DO GALERIE!

V čem spočívá postižení Kristýnky?

Kristýnka má těžkou srdeční vadu a chybí jí kousek chromozomu. Je hyperaktivní, má menší vlasový porost, polyneuropatii v nožičkách a spoustu dalších komplikací. Má za sebou pět velkých operací, první měsíc po narození a poslední loni v prosinci. Ve dvou letech dostala umělou chlopeň. Protože byla hodně malinká, doktoři jí dali tu nejmenší možnou. Ale i ta byla příliš velká a začala Kristýnce tlačit na centrum rytmu a ona nám kolabovala. Museli jsme jí doma křísit a rychle jsme jí převáželi zpátky do Motola. Tam jí okamžitě implantovali kardiostimulátor.

Zní to strašně, byla jsem vyděšená, ale postupem času zjišťujete, že je úžasné, že to moderní medicína dokáže. Kristýnku to posunulo úplně jinam. Před tím byla totální ležáček, potom se začala rozvíjet. Po čtvrté operaci si začala sedat, pohybovala se tak, že se odrážela v sedě. A to byl fofr. Koupili jsme jí chodítko, nechali jsme jí podávat a dělat drobné věci, utírat stůl, aby se zapojila.

ZDE SE PODÍVEJTE DO ZÁKULISÍ PROMĚNY!

Je skvělé, že jsou v dnešní době takové operace možné. Dává jí to možnost života. Je to obrovský stres, obrovská bolest, když vidíte své dítě na hadičkách, ale ta možnost tady je, a to je k nezaplacení. Kristýnka se po krůčkách se zlepšuje. A i ty malé krůčky dělají obrovskou radost.     

Hani, jak jste to všechno zvládla?

Když se Kristýnka narodila, měla jsem obrovský strach. To byly kolapsy, léky, operace. Bylo mi líto, když za mladší dcerou přišli kamarádi a Kristýnka chtěla jít za dětmi. A dětem nevysvětlíte, že si s ní mají hrát a jí nevysvětlíte, že si s ní hrát nechtějí. Dám jí všechno, kamarády neumím.

Kristýnka se mnou byla dvanáct let doma. Teď jsem jí přihlásila do internátní školy blízko Uherského Hradiště. Je to taková škola rodinného typu, blízko u lesa. Dala jsem ji tam záměrně, Brno mi přišlo moc megalomanské. Ona je takový drobný človíček, je tam spokojená. Přes týden bydlí ve škole a na víkendy si ji bereme domů. Dlouho jsem váhala, bála jsem se, že si nezvykne. Ale musím fungovat pro všechny a byla jsem totálně vyčerpaná. Naštěstí se Kristýnce ve škole líbí. Má tam kamarády a táhnou se navzájem. Za tu dobu udělala obrovský skok.

Jaká je Kristýnka?

Je to srdečný človíček. Když má člověk zdravé dítě, těžko chápe dítě s postižením. Ale takovému človíčku uděláte radost naprostou banalitou. Zdravému dítěti koupíte drahou hračku. A tady stačí cheesburger a Fanta v McDonaldu a je nejšťastnější v ten okamžik.

Nebála jste se mít druhé dítě?

Měla jsem obrovský strach, další dítě už jsem nechtěla. Ale na genetice mi řekli, že jestli chci, aby se Kristýnka dál vyvíjela, tak by měla mít sourozence. Když se narodila Nikolka, to bylo jak rána z nebe. Kristýnka okamžitě poporostla a udělala kus práce. V šesti letech začala chodit po bytě a je to asi necelé tři roky, co chodí venku, sice nejistě, ale chodí. Najednou cítí, že má trošku konkurenci, že se nevěnuji čistě jenom jí. Měla jsem strach, aby nežárlila, tak jsem jí musela trochu zapojit.

Co byste doporučila rodičům, kterým se narodí postižené miminko?

Nevzdávat to. Je to naše dítě, kousek mne. Dala jsem jí život a to je to nejkrásnější, co může být. U zdravého dítěte si tolik neuvědomujete, jaký je život dar. Ale když jsme leželi tři měsíce na jednotce intenzivní péče, spoustu měsíců na pooperačním, tam jsme viděli ten obrovský boj o život. Kristýnka na tom byla moc špatně, ale oproti některým dětem to bylo ještě dost dobré. Když se na nás potom usmála, bylo to k nezaplacení. Když udělala první krok, když v šesti letech poprvé začala jíst sama lžičkou, to jsou zázraky.

Je nějaký rozdíl ve výchově zdravého a postiženého dítěte?

Člověk musí být přísnější a důslednější. Pak se něčeho dosáhne. Jinak bych jí mohla krmit do teď. Pořád musíte vymýšlet a měnit taktiku.

Vychováváte Kristýnku intuitivně nebo máte načtené knížky?

Spousta věcí tak nějak vyplyne. Kristýnka je paličák po mně. Jednou měla přebírat fazole, aby si procvičovala jemnou motoriku. Ale nechtělo se jí. Tak jsem jí dala do misky křupky, ty má ráda a ona je musela vybírat a tak cvičila špetkový úchop. Doktoři říkali, že nebude chodit. Cvičili jsme spoustu hodin denně Vojtovu metodu, spoustu let. Kdybych to zabalila, tak Kristýnka nechodí a nemluví. Teď ráno vstane a pusinku zavře, až když zase usne.

Připravujete projekt chráněné dílny, řekněte nám o tom pár slov.

Dlouho jsem přemýšlela, jak uplatnit Kristýnku, až jí skončí povinná školní docházka. Chtěla jsem, aby byla sama pro sebe užitečná. Tak mě napadlo založit chráněnou dílnu. Hlavní náplní práce budou ručně vyráběné věci pro miminka, plus rukodělné práce, věnečky, bižuterie, designové předměty, toto budou dělat lidičky nejen s mentálním postižením.Mohou i vymýšlet nové vzory a podávat návrhy, co se bude dělat.

Dílna nebude zaměřená pouze na lidi s mentálním postižením. Protože dělám účetnictví a mám 10 ti letou praxi,  mohu je zapojit i do jednoduchých administrativních činností, tam už se musí více soustředit. Navíc mám spolupracovnice, které také dělají účetnictví, takže můžeme firmám nabídnout náhradní plnění i formou poskytnutých služeb a to ve vedení účetnictví, daňové evidence, zpracování mezd či rekonstrukce účetnictví. Mám už domluveno pár lidí s jinými zdravotními problémy, kteří se u nás mohou uplatnit. Je to běh na dlouhou trať a já doufám, že to vyjde.

V jaké jste fázi?

Zatím mám v hlavě podnikatelský plán, mám lidi, vím přesně, co budu vyrábět. Teď sháníme prostory a čekáme na schválení úřadem práce. Jednáme s radnicí v Brně. Těším se na tu práci, řešíme to každý den. Přijít může kdokoli, jsme otevřeni všem. Myslím, že takové potkávání se zdravých i nemocných lidí je úžasné a vzájemně obohacující.

Speciální projekt proměn jsme pro vás připravili ve spolupráci s VZP. Maminky, které své novorozené děti zaregistrovaly právě k této zdravotní pojišťovně, měly možnost přihlásit se a zkusit štěstí v našem projektu. Vybrali jsme v redakci 12 žen a Hanka je naší třetí proměněnou maminkou!

Ve VZP výbavičce najdete plno výhod - užitečné rady na DVD Sestry v praxi, zajímavé bonusy od partnerů projektu a slevové kupóny na produkty a služby. VZP výbavičku získáte za registraci vašeho děťátka u VZP ČR. Vaši volbu vám oplatíme nadstandardním přístupem a kvalitní péčí. Informujte se na www.vzpvybavicka.cz nebo na Facebooku.

reklama
Doporučené recepty
    reklama