Nehubněte! Ženské tvary se začínají prosazovat
Ve světě módy se modelky „ženštějších" rozměrů řadí do tzv. kategorie plus size. V modelingových agenturách se zatím objevují poměrně vzácně, ale trend je nastartován a dle ředitelky agentury Czechoslovak Models Lucie Maliníkové poptávka světových firem po dívkách oblékajících velikost větší než 36 vzrůstá.
Ve světě módy se modelky „ženštějších" rozměrů řadí do tzv. kategorie plus size. V modelingových agenturách se zatím objevují poměrně vzácně, ale trend je nastartován a dle ředitelky agentury Czechoslovak Models, Lucie Maliníkové, poptávka světových firem po dívkách oblékajících velikost větší než 36 vzrůstá.
Lucko, kde se tento sympatický trend nastartoval?
Před pěti lety ve Španělsku proběhla velká aféra, když modelka zkolabovala téměř na mole a v nemocnici zemřela na mentální anorexii. Pak se pro přehlídky Fashion Week v Madridu a Barceloně uzákonil minimální věk modelky 18 let a MBI. Kdo nesplňoval, neměl šanci. To byla první vlaštovka. Bohužel tyto záležitosti se rychle přejdou a zapomenou.
První z přehlídek, kde se na molu objevila plus size modelka Crystal Renn, proběhla na Fashion Weekendu v New Yorku. V Americe se hodně šije ve větších velikostech. Tento trend se pomalu šíří dál do světa. Spousta zahraničních agentur otevírá divize plus size, např. známá londýnská agentura Storm disponuje divizí Curve Models. Myslím, že boom teprve nastane. Teď se o plus size začínají zajímat modelingové agentury, které by tyto modelky dříve nikdy nezastupovaly. Jeden z prvních průkopníků byla značka Dove, H&M nebo Marina Rinaldi.
Jste jedna z mála agentur, která modelky v kategorii plus size zastupuje v České republice. Co vás k tomu vedlo?
K plus size modelingu jsme se dostali asi před třemi lety. Občas k nám chodily dívky, které se chtěly stát modelkou, byly krásné, ale nemohly zhubnout. Konečně jsme jim mohli nabídnout příležitost. Pokoušíme se ukázat, že i tyto dívky dokážou v modelingu pracovat a poměrně úspěšně. I pro ženy s běžnými velikostmi může být frustrující, když pořád ukazujeme hubené modelky. Nechceme rozhodně propagovat tloušťku, holky vypadají úplně normálně. Je to o zdravém životním stylu. Dívky se nemusí hlídat v jídle, ani drasticky cvičit.
Co tedy konkrétně znamená plus size models a jaká kritéria musí dívky a ženy splňovat?
Velikosti se pohybují úplně jinde než u klasických modelek. Nejmenší plus size číslo bývá 38 až 40, největší 46. Některé modelky mají přes boky i více než 110 cm. Klasické modelky maximálně 90 - 60 - 90 cm. Samozřejmě záleží na výšce, plus size modelka musí měřit minimálně 175 cm. V žádném případě nejde o podporování obezity. Postava musí být souměrná. Ani věkové omezení není tak přísné. Ženy mohou začít i v pětadvaceti letech, dokonce i po dětech. Oproti klasickým modelkám mají práci jednodušší. V této kategorii není zdaleka tak velká konkurence. Dívky nemusí obcházet castingy, obětovat školu, práci, volný čas kvůli dlouhodobým pobytům v zahraničí, kde musí klasická modelka o své místo na slunci tvrdě bojovat. Jezdí na konkrétní zakázky.
Máte nějaký plán, jak zviditelnit tuto novou sféru modelingu?
Příští rok bychom chtěli zorganizovat TV soutěž pro ženy a dívky odpovídající kategorii plus size. Představujeme si spíše humornější pojetí, ne klasickou soutěž krásy. Také věkové omezení pro soutěžící by nemělo být tak přísné, uvažujeme o horní hranici pětatřiceti let.
Jaké jsou reakce veřejnosti na neobvyklou podobu modelek a co říkají konkrétně muži?
Když jsme uveřejnili na fcb Báru Bartákovou, naši nejúspěšnější modelku plus size, objevilo se stokrát více likeů a komentářů než u klasických modelek. Lidem se líbí, je to něco jiného a nového. Muži nejčastěji reagují slovy: „Konečně kus ženský..." I pro ženy s běžnými velikostmi může být frustrující, když všude vidí hubené modelky.
Ono vůbec označení velikosti na oblečení není nijak lichotící. Large, Extralarge atd. vzbuzuje spíše asociaci obchodu s potřebami pro hrochy nebo velryby než roztomilé oblečky pro něžnou polovinu lidstva.
Když přijde žena nebo dívka do obchodu s oblečením a L je jí malé, není to nic příjemného. Myslím, že by tyto značky měly vyjít svým zákaznicím vstříc, aby třeba i v Zaře našly ženy oblečení, které jim sedne, a nebyly odkázány na pro leckoho potupné speciální obchody XXL nebo oddělení s nadměrnými velikostmi.
Najdeme plus size modelky na stránkách ženských časopisů?
V rámci českých časopisů jsem zaznamenala, že např. časopis Žena a život uveřejnil několikrát ve svých fashion editoriálech obrázek plus size modelky. Nyní o tom uvažuje dokonce i jeden velmi renomovaný časopis, který nikdy fotografie těchto modelek nepoužil. Redaktory inspirovala fotka Báry. Bylo by to fajn a velmi průlomové. Kolik ze čtenářek má velikost 36? Kdyby návrháři, jejichž modely zdobí stránky lifestylových časopisů ukázali, že dovedou oblékat i ženy normálních velikostí, určitě by to mělo dobrou odezvu.
Jak se vám pracuje s plus size modelkami?
Dívky, které dělají plusový modeling, jsou pohodovější. Děláme si tady legraci, ony jsou najedené, ostatní ne. Množství cukru samozřejmě ovlivňuje náladu. Za druhé jsou vděčné, že dostaly příležitost. Najednou jim říkáme, že jsou krásné a můžou dělat modelku. Plus size modelky se nevzdávají. Když dostanou příležitost, tak ji nepustí. Některé modelky musíme přemlouvat, aby vůbec přišly, spousta děvčat to vzdá, když absolvují řadu castingů a dlouho nedostanou příležitost. Plus size modelek máme zhruba 15, od dvaceti do pětadvaceti let. Bára Bartáková už jezdí do zahraničí a pracuje pro produkce velkých firem. Připravujeme ji na New York. V USA je více značek podporujících plus size velikosti.
Jak se stát plus size modelkou?
Jednak je to šance pro modelky, kterým se nedaří hubnout. Dále modelky skautuje naše Skouting managerka Katarina Zarzycká. Hledá je různými způsoby, na ulici, na internetu, přes facebook. Pár dívek přijde samo, ale těch je málo, většinou nenajdou odvahu. Věřím, že nové dívky nebo ženy najdeme i díky naší připravované soutěži. Dveře máme otevřené, ženy a dívky, které mají zájem o modeling plus size, rádi uvítáme. Může přijít i dívka, která nikdy modeling nedělala, všechno ji naučíme. Chodit přehlídky, fotit i natáčet.
Hlídají agentury, jestli jejich modelky netrpí mentální anorexií?
My ano. Hodně bookerů pochází z řad bývalých modelek a zažilo ten šílený tlak. Když už potřebujeme říct dívce, aby zhubla, děláme to velice opatrně. Navrhneme jí, aby hubla postupně, ne najednou, snažíme se poradit. Hodně agentur má smlouvy s fitcentry a poradci na výživu. Pokud dívky nejsou schopny zhubnout sportem a zkouší to přes jídlo, to už je jejich zodpovědnost. Ale dá se poznat, že dívka nejí. Snažíme se nenavodit v našich modelkách pocit, aby hladověly. Cítíme za ně zodpovědnost. Ale znám i světové agentury, které to neřeší, když nebude tahle, přijde jiná. Záleží na povaze konkrétních lidí. V modelingu jako takovém se nic nezměnilo, dívky pořád musí být vysoké a mít velikosti maximálně 90 - 60 - 90 cm. Trendy tvoří návrháři a stylisté, my jako agentura s tím nemůžeme pohnout.
Co tedy radíte děvčatům a ženám, aby byly krásné?
Svým způsobem jsou krásné všechny. Ale když bude kouřit a pít, nebo nebude sportovat, za pět let to bude znát. Některé dívky nedělají nic a jsou krásně štíhlé. Ale to netrvá věčně. V našem věku už to víme, mladé holky ještě ne. Takže prosazujeme styl: „Teď vypadáš dobře, ale musíš se o sebe starat." Deviza modelky je její tělo a vzhled. Ale je důležité i studium, nenutíme dívky odcházet ze škol. Máme děvčata už ze základních škol, středoškolačky i vysokoškolačky. Jen pár top modelek si může dovolit odejít ze školy a už se tam nevrátit. Modelky musí mít přehled a být vzdělané. I projev může některé klienty odradit.