reklama
 

Co na sebe, když je na pozvánce "creative black tie"?

Na to, že je na některých společenských akcích požadován určitý dress code, už jsme si celkem zvykli a většinou už víme, co těmi krátkými anglickými formulkami pořadatel myslí. Nejnověji se ale na pozvánkách objevuje také takzvaný creative black tie.

Foto: Alain Delon

Na to, že je na některých společenských akcích požadován určitý dress code, už jsme si celkem zvykli a většinou už víme, co těmi krátkými anglickými formulkami pořadatel myslí. Nejnověji se ale na pozvánkách objevuje také takzvaný creative black tie. Víte, co přesně to znamená?

Je to vlastně velmi jednoduché, právě díky slovíčku creative. "Je to skvělá příležitost, jak do velmi formálního stylu daného striktními pravidly zapojit vlastní kreativitu. Tento dress code dává možnost ohýbat pravidla tradičního black tie oděvu. To však neznamená, že by základní formy black tie neměly být dodržené. Ideální proto je, aby dámy i pánové směřovali svoji kreativitu především do doplňků," vysvětluje Richard Wohlstein, zástupce oděvní značky Alain Delon, která právě pořádá soutěž o nejlepší návrh na pánský outfit ve stylu creative black tie.

Muži to mají těžší

Obléknout se v tomto stylu je totiž mnohem jednodušší pro dámy. Šaty v tomto stylu v obchodech objevíte mnohem snadněji než "kreativní" pánský oblek. Ženy si navíc mohou vzít více doplňků než pánové. V obchodech najdou nepřeberné množství náušnic, náhrdelníků, prstenů, náramků, psaníček... Zatímco muži se musí spokojit s kravatou či motýlkem, případně manžetovými knoflíčky.

Ideální proto je, když si pánové nechávají svoje oblečení šít na míru. "To jim dává možnost hrát si s detaily už při samotném návrhu oblečení, jako například poručit si saténový materiál na kapsách saka, který bude korespondovat s materiálem na klopě či s lampasy na kalhotách," popisuje Richard Wohlstein.

Čtěte také: Tajemný jazyk pozvánek: RSVP, white tie, dark suit

Pro jistotu ještě pár slov k formalitám. Creative black tie vyžaduje stejně jako tradiční black tie od pánů smoking, u dam se očekávají dlouhé večerní šaty. Nikoli však plesové, ty si ponechte až na takzvaný white tie. V některých případech však můžete mít i krátké koktejlky (krátké v tomto případě znamená nad kolena), tedy pokud jde o nějakou menší, komornější událost. 

Černá není povinností

Barva nemusí být striktně jen černá. Volte však raději decentnější odstíny. Neonovým barvám se rovnou vyhněte, ale naopak nic nezkazíte ani stříbrnou či jinými kovovými barvami, které jsou přece jen výraznější než třeba tmavě modrá či vínová. U creative black tie pak barvy mohou být výraznější než u black tie. Pánové při creative black tie nemusí mít bílou košili a motýlka, mohou ji klidně vyměnit za černou a motýlka nechat doma.

Výhodou creative black tie je také to, že můžete zapojit aktuální módní trendy, což se týká především materiálů a střihů. "Důležité však je, aby spolu všechno ladilo. Snažit se být za každou cenu exravagantní, nemusí vždy dopadnout dobře. Takže pokud si nejste jistí, řiďte se tím, že méně je někdy více, a raději svému outfitu dodejte kreativitu jen pomocí doplňků," uzavírá Richard Wohlstein.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nebojte se žluté: Jak nový letní trend nosit?

Nejvlivnější módní bloger? Obyčejný pes

5 dietních nápojů pro letní osvěžení, které vás okouzlí

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama