reklama

Čím se zahřát? Kožené versus pletené rukavice

Pojďme se vrátit do minulosti, kdy rukavice znamenaly důležitý módní doplněk a nenosily se jen kvůli zimě.

Foto: Žena

Pojďme se vrátit do minulosti, kdy rukavice znamenaly důležitý módní doplněk, který dokázal pozvednout celý outfit, a zdaleka se nenosily jen v zimě, aby zahřály. Na rukavicích záleží i dnes.

Ve středověku se rukavice staly symbolem síly a upozorňovaly na určité postavení svého nositele. Kdo něco znamenal, musel mít rukavice - ať už bylo léto či zima. A tak to trvalo vlastně až do dvacátého století, kdy začala doba odhalování, a tak nebyl důvod, proč schovávat zrovna dlaně.

Z rukavic se tehdy stala jen praktická pomůcka na zimu, která nás má ochránit před promrznutím. A tak je to i dnes a do jisté míry je to škoda. To, že se rukavice nenosí, nebo dokonce nemusí nosit i v těch nejparnějších dnech, je skvělé. Něco málo bychom si ale z dob minulých přece jen odnést měly.

Jedny na celou zimu?!

Jelikož se v našich končinách rukavice nosí od listopadu klidně až do dubna, byla by škoda, kdybychom podstatnou část roku strávili v něčem, co jsme v obchodě vybrali v podstatě náhodou a třeba to vůbec neodpovídá našemu stylu či momentálnímu outfitu.

Pojďme tedy začít tím, že je věčná škoda mít doma v šuplíku pouze jeden pár rukavic. Možná se budete divit, ale neexistují rukavice, které by se skvěle hodily k úplně všemu. Pokud se tedy ptáte, jestli si máte pořídit kožené nebo pletené rukavice, odpovídáme, že obojí a ještě ideálně v několika barvách či s různými vzory a aplikacemi.

Zdobená kůže

Jestliže chcete vypadat elegantně a seriózní, doplňte kabát hladkými černými rukavicemi z kůže. Jestliže ale elegantní kabát chcete tak trochu shodit na ležérní, vezměte si k němu klidně pletené palčáky se švédským vzorem. Chcete-li být oblečená podle posledních trendů, ke koženému křiváku s kožíškem budou ideální rukavice s kovovými cvoky.

Pokud hledáte něco k péřovému kabátu, zkuste kožené rukavice s prošíváním (seženete je napříkad v prodejnách Baťa), které jsou ideálním kompromisem mezi elegancí a variantou na volný čas. 

Výrazné barvy

Rozhodně se nebojte barev. Zapomeňte však na mýtus, že celý outfit musí být dokonale sladěný. Rozhodně nemusí, ba dokonce by neměl být. Rozhodně si nekupujte červené rukavice, když máte červené boty. Raději je slaďte s nějakým detailem - třeba zdobením nebo páskem na kabátu či bundě, případně s kabelkou, to může vypadat vtipně.

Čtěte také: Už máte ten správný svetr? Vybrali jsme za vás

Ani kožené rukavice nemusí být nutně jen černé, případně černé s nějakým zdobením. Mohou být klidně modré, nebo alespoň hnědé či olivové. Velmi trendy je velbloudí odstín, který působí velmi luxusně.

To samé platí i o pletených rukavicích, které byste letos rozhodně neměla zavrhovat, letos totiž zažijí svůj velký návrat. Rozhodně se nespokojte s obyčejnými hladkými a jednobarevnými. Když už nechcete více barev, zvolte alespoň ty s vyplétaným vzorem.

Volba materiálu

Jak už jsme si tedy řekli, nosí se jak kožené, tak pletené materiály. Je jasné, že rukavice z kvalitní kůže budou dražší, na druhou stranu více vydrží. Pokud za ně ani přesto nechcete příliš utrácet, rozhodně se nespokojte s těmi koženkovými, které vás nezahřejí a po prvních mrazících popraskají.

Pokud máte strach, že vám v klasických rukavicích bude zima, rozhodně je neměňte za lyžařské, pokud právě nestojíte pod sjezdovkou! Pro obzvlášť chladné dny je ideální mít v záloze kožené či pletené rukavice s kožíškem.

Správná velikost

Jen ve správně velkých rukavicích vypadají ruce pěkně, proto věnujte pozornost i výběru správné velikosti. Ta se většinou zjišťuje změřením obvodu ruky kolem vyklenutých záprstních kloubů pomocí krejčovského metru. Někteří výrobci používají označování velikostí ve francouzských coulech, případně anglických palcích a velikostní tabulky se mohou u jednotlivých výrobců lišit, proto mějte vždy připraven svůj obvod v centimetrech a prodavačky vám pak jistě poradí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plesové šaty: Jak je vybrat a které barvy jsou v módě!

Neničte si vlasy: Jak a čím je správně česat?

20 tipů na adventní kalendář: Vyrobíte ho za pár minut!

 

--------------------------------------------------------------------------------

Vybírejte módu levně. 

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama