Reklama
Reklama

Konec posměšků: Chlapská rýmička existuje, mohou za ni hormony i evoluce

13
Zavřít

1. Horší příznaky i delší léčba

Rouška v době covidu
Foto: Freepik

Za jejich horší stavy pravděpodobně může obecně slabší reakce imunity na virové infekce horních dýchacích cest i chřipky. Ta je vlivem genetických a hormonálních rozdílů modulována odlišně, proto na ně ženské i mužské tělo odlišně reaguje. Muži mají méně robustní imunitní systém, hromadí se u nich tak větší nálož virů. Proto bojují s horšími příznaky nemoci a zotavování jim zabere dvakrát delší dobu. Dospělým mužům dokonce častěji s těmito virózami hrozí hospitalizace a vyšší je také míra úmrtnosti. Ukázala to i pandemie covidu: muži měli těžší průběh nemoci a o 15 % vyšší úmrtnost než ženy.

2. Ženy mají výhodu

Slabá imunita v zimě
Foto: Shutterstock

Podle vědců hrají významnou roli pohlavní hormony, které mají přímý vliv na naši imunitu. Ukázalo se, že mužský imunitní systém potlačuje testosteron, proto muži více trpí. Zdaleka nejhůře jsou na tom tzv. alfa samci, tedy muži s vysokou hladinou testosteronu. Oproti tomu ženské hormony mají blahodárné účinky na imunitní systém. Estrogen funguje jako imunitní katalyzátor, proto jsou ženy schopné rychleji a efektivněji bojovat proti virům. I jejich příznaky bývají mírnější.

3. Na vině je i evoluce

Mužská rivalita
Foto: Freepik

Kromě biologie sehrála svou úlohu také evoluce. Silnější imunita dává u žen větší smysl, protože v historii musely chránit sebe i své potomky před nemocemi, potřebovaly zůstat zdravé, aby se o ně mohly postarat. Naproti tomu pánové zodpovídali především za reprodukci a lov. To mimochodem také vysvětluje, proč i při rýmičce mají stále chuť na sex. Jejich mozek totiž produkuje signály ve smyslu, že se blíží konec. A protože jejich role tkví odjakživa v plození potomků, přijde to na i ně v této době. Muži jsou navíc od přírody tvorové soutěživí a riskující, tím zbytečně spotřebovávají energii, která jim pak nezbývá na imunitní systém.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama