reklama

Mezinárodní den žen: Kýč, nebo tradice?

MDŽ, tento svátek se slaví už 113 let. Jak jste na tom vy? Potěší vás květina na Mezinárodní den žen?

Foto: ISIFA/Thinstock

Už tu máme měsíc březen a s ním MDŽ. Tradiční svátek všech holčiček, dívek a dam. Jak jste na tom vy? Berete Mezinárodní den žen jen jako výmysl minulého režimu nebo vás potěší kytička 8. března i v roce 2013?

Kdo z nás by neměl rád květiny a je zcela jedno, jakou příležitost si vybereme, abychom byly obdarované krásnou kyticí. Proč k tomu nevyužít třeba MDŽ. Jak je to vlastně s Mezinárodním dnem žen? Čtěte víc.

MDŽ - 8. března

Mezinárodní den žen připadá každý rok na 8. března. Ať se nám to líbí či nelíbí, je to původně socialistický svátek. Tento den je stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908.

Historie MDŽ

Poprvé byl svátek žen slavený 28. února 1909. Vyhlásila ho Americká socialistická strana. Od roku 1911 se slaví také v Německu, Švýcarsku, Dánsku a USA. Prvotní myšlenka byla, získat volební právo žen. Od roku 1975 byl svátek spojovaný s rovnoprávností žen. Datum 8. března se pevně stanovilo až po 1. světové válce.

Tolik nenáviděný karafiát na MDŽ

Snad právě minulý režim uškodil této květině ze všeho nejvíc. Všichni si spojují rudý karafiát s asparágusem a fakt, že dostaneme na MDŽ právě tuto kytici, nás doslova děsí. Ať už máme averze jakékoliv, jde o květinu, která dlouho vydrží a mnoho květinářství ji nabízí právě na MDŽ jako retro kytici s pravým asparágusem.

Čtěte také: Jak květiny ovlivňují psychiku: Radši je snězte!

Květomluva praví, že bílý karafiát je touhou po lásce obdarovaného. Červený karafiát znamená obdiv a žlutý zklamání. Pokud karafiát voní, jedná se o čisté přátelství. V případě, že dostanete karafiát, který nevoní, jde o vyjádření krásy zevnějšku, ale nevalné vnitřní hodnoty. Je škoda, že dnes karafiát bereme jenom jako recesi.

Mezinárodní den mužů

Aby to mužům nebylo líto, mají také svůj svátek, MDM, který se slaví 19. listopadu. Muži tento den oslavují ve více než 60 zemích po celém světě. Historie sahá až do 60. let 20. století. K stanovení a zpopularizování svátku došlo v roce 1999.

Slavíte MDŽ?

Milé ženy, vyžadujete od mužů na MDŽ květinu? A vy, pánové, sháníte už od rána karafiáty, abyste udělali radost manželce, přítelkyni, mamince, babičce? A vůbec... je pro vás Mezinárodní den žen kýčem, nebo oslavou ženskosti a svátkem, který si zaslouží pozornost?

--------------------------------------------------------------------------------

Náš tip: Znáte všechny státní svátky a významné dny?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tipy na nenáročné pokojové rostliny: Tyhle vydrží vše

Jak spočítat termín Velikonoc? Podívejte se s námi!

Na mateřské dovolené můžete slušně vydělat: Jak na to?

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama