reklama

Zdražování více odnesou ženy. Finanční závislost na partnerovi cítí téměř každá druhá

Méně než polovina žen se považuje za finančně nezávislé, ukázal nový britský průzkum provedený investiční společností Fidelity International. Velká část z respondentek uvádí jako důvod nesplacené dluhy nebo finanční závislost na partnerovi.

Muži v Česku vydělávají v průměru o 18,9 procenta více než ženy.
Muži v Česku vydělávají v průměru o 18,9 procenta více než ženy. | Foto: Shutterstock

Pocit finanční nezávislosti má podle průzkumu, provedeném na tisícovce Britek, jen 45 procent žen, upřesnil deník The Independent. Více než jedna z deseti dotazovaných pak pochybuje o tom, že vůbec kdy dosáhne finanční soběstačnosti. 

Mnoho z žen, které se necítí dostatečně zaopatřené, má pocit, že o sobě nemohou svobodně rozhodovat. Pro téměř polovinu respondentek byla hlavním problémem vysoká cena bydlení. Některé z nich trápí také nízké příjmy a nejistota na trhu práce. Pouze třetina dotazovaných žen předpokládá, že dosáhne svých příjmových cílů, a zhruba podobná část věří, že pohodlně vyžijí i v důchodovém věku.

Přitom období penze je i v Česku jedno z nejkritičtějších, co se týče finanční situace žen. Průměrná výše starobního důchodu žen byla k roku 2020 podle Českého statistického úřadu 13 221 korun, muži pobírali 15 898 korun. Rozdíl v průměrné odměně za práci mezi ženami a muži dosáhl k roku 2020 podle ministerstva práce a sociálních věcí 16,4 procenta.  

Respondentky britského průzkumu vnímaly jako klíčový aspekt finanční nezávislosti schopnost pokrýt nečekané výdaje a dlouhodobě si spořit na stáří. Ženy podle společnosti Fidelity International přikládají finanční soběstačnosti větší důležitost - zásadní je to pro 54 procent z nich oproti 47 procentům mužů. 

"Finanční nezávislost je pro ženy zásadní, aby mohly reagovat na změny ve svém životě, žít jej podle svých představ a čelit výzvám. Více než polovina žen se bohužel cítí nestabilních, co se týče peněz," řekla pro The Independent Maike Currieová z Fidelity International. 

Největšími překážkami v tom, aby ženy měly dostatečné příjmy, jsou podle ní nejistota na trhu práce a přetrvávající volba mezi kariérou a péčí o děti. Na nepříznivé situaci se však podílí i současná ekonomická situace. "Rostoucí inflace a zvyšující se ceny bydlení tvrdě dopadají na mnohé domácnosti, ale nejvíce to odnesou příjmy žen," míní Currieová. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama