reklama

Jak docílit krásné pleti i přes malé nedostatky?

Vyzmizíkujte si drobné nedokonalosti pleti. Jak zakamuflovat jizvičky, akné, ekzémy nebo pigmentové skvrny tak, aby nikdo nic nepoznal?

Foto: Thinkstock

Opravdu jen málokterá z nás má po třicítce od přírody pleť jak nepopsané plátno. Někdy se jen málo vyspíme a už je to na pokože znát. A i když se vyspíme do růžova, bojujeme s nějakým dlouhodobým problémem jako je ekzém, akné, nebo trvalé jizvy.

Ženám po porodu se často na tváři objeví rozšířené žilky a některé zase bojují s pigmentovými skvrnami. Jak docílit takové kamufláže, aby nikdo nic nepoznal, a přitom jste nepůsobila jako z umělé hmoty?

Akné, jizvy po akné

Akné se na pleti vyskytuje nejčastěji v pubertě, ale klidně vyraší i později. Nebo se s ním nemusíme v dospělém věku potýkat, ale zůstanou nám 'na památku' nepěkné jizvičky. Jde o onemocnění mazových žláz. Jedná se většinou o výkyv hormonálních hladin v těle, ale také o důsledek špatné životosprávy a stresu ve spojení s hormonální dysbalancí. Může se objevit v dekoltu, na zádech, a samozřejmě na obličeji, kde je nejvíc zřetelné. Aknózní pleť je třeba pravidelně čištit, ale také vybírat vhodnou kosmetiku. Dobré výsledky má léčba radiofrekvenčním laserem.

První pomoc - kamufláž
Připravte si transparentní pudr, štětec a silně krycí korektor, který je světlejší než váš odstín pleti. Vemte si na korektor špičatý štětec proto, abyste jím zakryli pouze zjizvené místo a ne okolí. Nechejte chvíli korektor usadit a pak místo zafixujte pudrem.

Ekzém

Můžete být ekzematiky od narození, vlivem alergických reakcí nebo se vám 'vyrojil' jen po špatně zvolené kosmetice. Ať je to jak je to, budete potřebovat červené fleky na obličeji zamaskovat. Důležité je v tomto okamžiku pleť dobře vyčistit, hydratovat a zbytečně nedráždit, takže rozhodně neexperimentovat s novými pečujícími přípravky.

První pomoc - kamufláž
Na zakrytí se vám bude hodit zelený korektor, make-up a pro ženy s mastnou pleti i pudr. Na celou tvář aplikujte krém a na místa, která jsou červená, aplikujte prsty zelený korektor, který červené místa zneutralizuje spolu s pokožkou. Počkejte chvíli a udělejte to samé ještě jednou. Potom na celou tvář naneste make-up tak, jak jste zvyklé, aby se barva co nejvíc sjednotila. Pokud bojujete s mastnou pletí, pleť nakonec zapudrujte.

Rozšířené žilky

Rozšířené nebo prasklé žilky na obličeji (většinou u nosu, pod očima nebo na tvářích) měl v životě kdekdo a nemusí mít hned okolí podezření, že pijete víc alkoholu, než by bylo únosné. Většinou jde totiž o kombinaci genetických dispozic a často opět o hormonální změny a nárůst váhy například vlivem těhotenství. Naprosto spolehlivým zmizíkem rožšířených cévek a žilek je cévní laser. U cévek v obličeji je zpravidla potřeba jedno ošetření a je po problému. Jak ale rozšířené žilky zakrýt, když zrovna v nejbližší době na laser jít nemůžete?

První pomoc – kamufláž
Připravte si žlutý tuhý korektor, krémový krycí make-up a transparentní pudr. Vezměte si korektor a opět jemně, prsty rozetřete na postižené místa. Na celou plochu tváře použijte make-up, na který jste zvyklá a snažte se sjednotit tón pleti. Nakonec tvář zafixujte transparentním pudrem.

Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny mívají také vícero příčin. Objevují se v okamžiku, kdy začne pokožka stárnout, ale také se často objevují v těhotenství a po porodu. Příčinou je zvýšená hladina estrogenu a progesteronu, a také melanocyty stimulující hormon, jenž podporuje produkci melaninu. Ten způsobuje zhnědnutí kůže, avšak při zvýšeném obsahu má na svědomí nadměrnou pigmentaci. Na tu má pak vliv především UV záření. Často se s tímto problémem potýkají ženy, které holdují návštěvám solárií. Nejlepším řešením, jak pigmentové skvrny zmírnit, je fotorejunevace. Jak je ale zamaskovat, když potřebujete teď hned vypadat dobře?

První pomoc – kamufláž
Vezměte si a pomoc podkladový krém s UV filrem, krémový korektor, tekutý make-up s UV filtrem a pudr. Nejprve použijte na celou plochu tváře podkladový krém s UV filtrem. Na místa, které potřebujete zakrýt naneste hutnější make-up a rozetřete ho do ztracena. Myslete na to, že nejdůležitější je vyhrát si s přechody mezi tmavším odstínem pigmentových skvrn a okolím. Nakonec na celou tvář naneste tekutý make-up a vše zafixujte pudrem. Krytí ale nepřehánějte, abyste nevypadala jako maska.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama