reklama

Jak si šetrně barvit vlasy a prodloužit životnost barvy

Na trhu je v současné době více novinek v oblasti vlasové péče. Mnohdy jde o revoluční produkty. Však posuďte sami!

Barvené vlasy.
Barvené vlasy. | Foto: Thinkstock

Některé jsou na českém trhu od zimy, jiné se objevily na trhu na jaře, další přichází v těchto měsících. Ale všechny mají něco do sebe.

Ať už jde o všechny ty "plexy" (Olaplex, Fibreplex, Phplex a jiné), což je takové novodobé kouzlení s barvenými vlasy, nebo super luxusní vlasovou kosmetiku Oribe, kterou milují hollywoodské hvězdy v čele s herečkou Jennifer Lawrence, či o novou profesionální řadu přírodní dánské vlasové kosmetiky Natulique. Jedná se o profesionální péči, kterou můžete doplnit produkty téže značky "na doma".

Jako by čarovala Saxana

Pro ženy, které si nechávají barvit nebo odbarvovat vlasy, je tady zázrak jménem Olaplex nebo Fibreplex. Na světovém trhu jsou i jiné "plexy", ale v České republice se v profesionálních salonech používá zatím jen Fibreplex od Schwarzkopf Professional a americký Olaplex. Jaká je podstata těchto přípravků? Barvení a odbarvování vlasů často způsobuje jejich významné poškození a lámání.

Jedinou cestou, jak obarvit vlasy a zesvětlit jejich barvu, je chemické přerušení takzvaných disulfidových vazeb, které drží přirozenou barvu a strukturu vlasu. Na čím světlejší odstín přecházíte, tím se změna barvy stává pro samotné vlasy ničivější. Olaplex a Fibreplex tento proces odbourává. Vlas totiž obsahuje množství keratinových proteinů a cystein, které tvoří tzv. disulfidové můstky. Různé vlivy jako horko, UV záření, barvení, zesvětlování, trvalá, česání a tak dále způsobují, že se tyto můstky přeruší. Olaplex a Fibreplex znovu vytváří nebo zpevňuje poškozené disulfidové můstky, a regeneruje tak strukturu vlasů.

První je vždycky jen jeden

Olaplex se zrodil jako první a má patentovanou technologii. Jak to všechno vzniklo? Za systémem Olaplex stojí dva přední světoví odborníci z oblasti materiálů a chemie, kteří nikdy předtím nepracovali pro vlasový průmysl - Dr. Eric Pressly a Dr. Craig Hawker. Tito dva pánové vynalezli chemickou složku, jež je bez silikonu a minerálních olejů a obnovuje rozbité vazby ve vlasech během chemického ošetření a po něm; dokáže tak vytvořit vazby nové. Výsledkem jsou vlasy silnější než kdy předtím.

V základu se jedná o profesionální ošetření s následnou domácí péčí. Systém Olaplex (i Fibreplex) lze užít s barvami od všech výrobců. Jde o posilující prvek, který dokáže regenerovat vlasy i během barvení a při každodenním zatěžování napravovat poškozenou vlasovou strukturu. V salonu vám do vlasů namíchají lahvičky s čísly 1 a 2 a na doma si koupíte lahvičku číslo 3; tu použijete před každým samotným mytím vlasů, respektive před šamponováním. Necháte 15 minut působit, spláchnete a dál už vlasy myjete a upravujete tak, jak jste zvyklá.

Oribe – kubánský Střihoruký Edward

Oribe Canales se narodil před šedesáti lety na Kubě a patří mezi nejvyhlášenější kadeřníky-umělce, na světě. Česal, barvil, stříhal a upravoval snad všechny osobnosti modelingového světa. Evropské a americké herečky a zpěvačky na něj nedají dopustit. Miluje ho Jennifer Lopez, Scarlett Johansson, Megan Fox, ale také Lady Gaga a Cher. Tenhle potetovaný kubánský Střihoruký Edward vytvořil svou vlasovou péči, která má širokou škálu: gel, který ošetřuje, olej, který tuží, sprej, který se nedrolí a nesráží, a šampony s kvalitou pleťové péče, které vlasy připraví na styling a zároveň je chrání před okolním prostředím, decentně provoněné exkluzivní francouzskou vůní nazvanou Côte d'Azur.

Vlasová péče Oribe kombinuje přírodní výtažky se špičkovou technologií. Výsledkem této kombinace je kolekce ušitá na míru bez parabenů a chloridu sodného, chránící před UV zářením, pečující o barvu a je použitelná i na vlasy ošetřené keratinem. Opět k dostání výhradně ve vybraných salonech. 

Dánská láska k přírodě

A pak je tady nově kus dánské přírody. Profesionální přírodní barvy NATULIQUE mají organický základ a obsahují BIO certifikované ingredience. Díky unikátní kombinaci osmi přírodních olejů jsou vlasy po použití lesklé a měkké. Barvy kryjí 100% bílé vlasy a jsou dlouhotrvající; na výběr je třiasedmdesát odstínů. Neobsahují amoniak a resorcinol, jsou tedy vhodné i pro osoby, které již někdy měly alergickou reakci, anebo mají velmi citlivou pokožku.

"Naše barvy jsou nejčistší profesionální barvy na světě - obsahují nejmenší možné množství chemie, například  PPD máme 0,02 až 0,04 procenta, oproti standardním 2 procentům u konkurence. Stejně tak u odbarvování. Náš odbarvovací prášek je ale ještě bez sulfátů a parabenů. Je to ta nejjemnější možná volba na trhu s profesionálními produkty, ale pořád se samozřejmě jedná o chemii. Oproti tomu ale šampony a kondicionéry máme naprosto čisté, obsahují průměrně 98 procent přírodních složek a mají certifikace - ECOCERT a USDA organics," říká o profesionální vlasové kosmetice kadeřník Filip Gregor, který objevil Natulique pro český trh.

Všechny výše jmenované produkty musí mít originální etiketu s českým překladem a návodem k použití; rovněž musí být označeny distributorem pro český trh. Pokud tomu tak není, přípravek nekupujte. 

Levínský: Nakažených je až 400 tisíc. Promořování nefunguje, nemocnice ho nepřežijí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama