reklama

Sci-fi mládí: Omlazující možnosti jako z daleké budoucnosti

Vědecký pokrok tu není jen od toho, abychom měli chytřejší telefony, které odhalí naši polohu a ohlídají děti či auta, která za nás budou sama řídit. Kupředu jde také omlazování pleti.

Foto: Žena.cz

Ještě před pár lety vlastně jedinou možnost omlazení představoval skalpel, později se objevily různé chemické látky. Dnešní estetická medicína už je ale úplně někde jinde. A co nám teprve přinese budoucnost! 

V cestě za krásou se již běžně používají zlaté nitě, injekční aplikace kyseliny hyaluronové nebo vlastní krevní plazmy, experimentuje se i s klonováním, a lékaři již využívají také 3D tisk.

Krása i z mobilu

"Přípravků, procedur i invazivních zákroků, kterými lze omladit tělo zevnitř i zvenku, je na trhu opravdu velké množství. Ale je to jako se vším, ale vždy je potřeba držet se zdravého rozumu a vybírat kvalitu," vysvětluje dermatolog Miloš Kravciv, z Lékařského domu v Praze 7.

V oblasti ženské krásy se nově pojí péče o pleť s moderními přístroji dohromady a vzniká tak pojem 'sci-fi mládnutí'. Ačkoli se některé novinky zdají vzdálené, doba jde kupředu a už není výjimkou, že naši krásu, zdraví a kondici hlídají doslova na každém kroku různé mobilní aplikace.

Bakterie pro dokonalost pleti

Někteří dermatologové věří v brzké využívání mikroorganismů, kterými je naše pleť pokryta. Nové technologie již umožňují analýzu pleti na mikrobiologické úrovni. Zakladatel léčivé kosmetiky Arithmetic ze San Francisca, Andy Bosselmann, se dokonce domnívá, že za nedlouho začneme pleti dodávat 'hodné' bakterie, aby ji zregenerovaly a poradily si s těmi 'zlými'.

"Na podobném principu jako dnes funguje konzumace probiotik, tedy mléčných bakterií, které pomáhají ke zlepšení rovnováhy střevní mikroflóry," připomíná také wellness koučka Petra Řehořková z Petra Clinic.

Elixír mládí z vlastní krve

I v současnosti už můžeme vyzkoušet některé přelomové metody péče o pleť, například se nechat omladit pomocí vlastní krve. Krevní plazma obsahuje růstové faktory a proteiny, které pokožku regenerují a spustí proces omlazení zcela přirozenou cestou.

"Nejedná se tedy pouze o vyplnění vrásek, jako je tomu u běžných metod omlazení pleti, ale o její hloubkovou rejuvenizaci. Výhodou je, že tato metoda využívá regenerační potenciál vlastního těla. Nehrozí při ní proto alergie či přenosy chorob," chválí přelomovou metodu plazmaterapie dermatolog Miloš Kravciv.

Vytiskněte si novou kůži

Letos v únoru proběhla médii zpráva, že američtí odborníci z Institutu regenerativní medicíny Wake Forest na 3D tiskárně vytiskli ucho z porézního biologicky rozložitelného plastu, který následně napustili hydrogelem s živými buňkami. Po připojení k tělu (zatím pouze myšímu) se plast postupně rozpustil a nový ušní boltec nahradil přírodní tkáň, která prorostla cévami a nervy.

A pravděpodobně tedy není až tak vzdálenou hudbou budoucnosti ani to, že si na 3D tiskárně vytiskneme mladší a krásnější pleť bez vrásek. Nizozemští odborníci v rámci projektu SkinPrint dokonce experimentovali s tím, kdy kmenové buňky tvořily přímo náplň tiskáren. Pak bylo možné předem určit i barvu a tón vytištěné kůže.

Množení kouzelných buněk

Před čtyřmi lety si odnesli Nobelovu cenu za medicínu John Gurdon a Šinja Jamanaka, kterým se povedlo vrátit dospělé buňky v našem těle do jejich nejrannějšího stavu. Ve stadiu tzv. kmenových buněk pak mohou vytvořit kteroukoli tkáň v těle. V případě omlazování však jde především o pokožku. "Tu lze regenerovat pomocí vlastních buněk již dnes - konkrétně pomocí kožních buněk fibroblastů, které tvoří základ pojivové tkáně. V rámci kolagenové terapie vám odeberou vzorek kůže, z nějž v laboratoři vaše buňky izolují a následně vám je aplikují zpátky do tkáně. Tam už je práce na nich, začnou se množit a postupně celou tkáň obnoví," přibližuje metodu doktor Kravciv.

Naprogramujte si péči o pleť

Marla Malcolm Beck, zakladatelka kosmetické značky M-16 Laboratoires, věří, že brzy bude naše péče o pleť řízena aplikací podobnou náramkům FitBit, které monitorují váš pohyb, tepovou frekvenci, spálené kalorie apod. V budoucnosti si podobně každé ráno zjistíte stav své pleti (který se den ode dne různí) a znovu přijde řada na 3D tiskárnu, jež namíchá speciální výživný koktejl pro daný den pleti přímo na míru.

Už dnes na podobném principu pracuje tzv. LPG software napojený na přístroj LPG Systems, který dokáže dát vaší pleti to, co konkrétně potřebuje. Podle Petry Řehořkové jsou jeho základem intenzívní fyzioterapeutické praktiky. Program se vždy nastaví podle konkrétní klientky, ale pohyb masážních válečků řídí počítač. A co toto nové anti-aging ošetření dokáže?

"Zvýší až o osmdesát procent produkci kyseliny hyaluronové, zpevňuje pokožku, tvoří nový kolagen, vyhlazuje vrásky a a zároveň pleť viditelně rozjasní již po prvním ošetření," vyjmenovává Petra Řehořková. Takže, jak je vidět, budoucnost začala už dnes.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama