reklama

Jak často se máme koupat? Stačí jednou za týden

V ranním autobusu cestou do práce to možná tak nevypadá, ale ve slušné společnosti se už dávno stalo normou mýt, sprchovat a koupat se denně, nebo dokonce spíš několikrát denně. Teď to ale vypadá, že ti, které jsme považovali za špindíry, mají pravdu.

Foto: Thinkstock

Není to zase tak dlouho, co dětští lékaři přišli s doporučením nekoupat děti denně, jak to dělaly celé generace matek předtím. Neprospívá to zdraví pokožky a ani celkové imunitě. Tak proč by dospělí měli být výjimkou? 

Stále víc odborníků se domnívá, že se dnes lidé myjí a koupou nesmyslně často. A že by k tak důkladné očistě měli přistoupit až tehdy, kdy to doopravdy potřebují. Třeba když se ušpiní nebo zpotí. Což, vzhledem k tomu, že většina lidí pracuje spíš duševně, rozhodně nenastává každý den. Kolikrát je tedy 'akorát'? Není divu, že se ve světových médiích rozhořela pravá hygienická bitva.

Mytím k nákaze? 

"Lidé si myslí, že díky častému mytí budou zdravější, ale z bakteriologického hlediska je to nesmysl,“ vysvětluje Elaine Larsonová, expertka na infekční onemocnění z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Přílišné mytí může škodit především lidem se suchou pokožkou. Přehnanou hygienou se totiž ještě dál vysušuje a může tak do ní snáz proniknout infekce.

Důkladná denní opakované mytí je koneckonců 'vynálezem' až poslední doby. A to nemluvíme o žádném středověku - koupelna s teplou vodou se na celém světě stala běžným vybavením teprve před nějakými padesáti až šedesáti lety. Dřív to lidé rozhodně tak neprožívali. A byli zdravější. Není určitě náhodou, že boom alergických reakcí, ekzémů, mykóz a dalších kožních problémů se téměř dokonale shoduje s módou častého sprchování a koupání. 

S ochranou, nebo bez ní? 

"Každé mytí zbavuje pokožku potu, prachu a nečistoty, ale zároveň s tím také ochranného filmu, který tvoří kožní maz a přátelské bakterie. Proto se po každém koupání doporučuje natřít kvalitním tělovým mlékem, které vyrovná pH kůže a dodá jí potřebnou vlhkost a promaže ji, abychom se ochránili před vnějšími nepříznivými vlivy," potvrzuje kožní lékařka z Prahy Andrea Zimová. 

Ale proč, když už jednu ochranu máme? A dokonce tu nejpřirozenější a a nejúčinnější. Přesně tu, kterou ze sebe při přehnaném mytí důkladně shodíme. Tím totiž kůži zbavujeme přirozené podpory pro náš imunitní systém

Jednou týdně stačí

"Myslím, že lidé se většinou myjí až příliš často,“ říká Brandon Mitchell. Tento dermatolog z Univerzity George Washingtona se shoduje s dalšími odborníky, že by úplně stačilo jednou, maximálně dvakrát týdně. 

Denní mytí si podle nich zaslouží jen podpaží a intimní místa - konec konců, pouze tam se nacházejí pachové žlázy, jinde ne, takže nosy v okolí by žádnou nepříjemnou změnu ani nezaznamenaly. A to se zvládne žínkou nebo houbou, není třeba brát hygienu celkově a promarnit hektolitry vody.   

Samá voda, to stačí

Pokud si ale život bez neustálého sprchování a koupání už neumíte představit, odborníci aspoň radí vynechat mýdla, sprchové gely a další hygienické prostředky, které ve své podstatě působí na kůži agresivně.

Navíc většina konvenční kosmetiky je plná chemie, takže přes pokožku zbavenou přirozeného ochranného štítu, nám do těla proniká nekontrolovaný toxický koktejl.  Zvlášť, když podle průzkumů denně v těchto výrobcích zkombinujeme až 100 různých chemických látek. O jejich působení vlastně nic nevíme, zato vidíme výsledky: vyrážky, podráždění, olupování a šupinatění. Zkuste, co to udělá, když kůži prostě chvíli necháte na pokoji.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama