Propadli jste běhání? A umíte vybrat správné boty?
Běhání je sport, který se dá provozovat kdekoli a nestojí moc peněz. Vlastně jediné, co k němu potřebujete, jsou kvalitní běžecké boty. Umíte je ale správně vybrat?
Běhání se stává velkým trendem a propadají mu dokonce i ti, kteří se dosud vůbec nehýbali. Je to sport, který se dá provozovat kdekoli a nestojí moc peněz. Vlastně jediné, co k němu potřebujete, jsou kvalitní běžecké boty. Umíte je ale správně vybrat?
Na trhu je tolik značek a tolik modelů, že rozhodně není jednoduché se v tom množství zorientovat. Přinášíme vám tedy několikrát, které vám pomohou k tomu, abyste běhali v opravdu vhodných botách a neničili si nohy, ale i kolena nebo záda. Problémy ze špatných bot přitom nemusejí přijít hned, ale klidně až po desítkách naběhaných kilometrů.
Jak našlapujete?
Prvním krokem k dobré botě je zjistit, jaký typ nášlapu máte. Obecně rozlišujeme mezi nášlapem neutrálním, pronačním a supinačním. Dost možná ani netušíte, co tyto názvy znamenají, natož abyste věděli, jak to poznat. Zjisíte to celkem jednoduše například pomocí aplikace Precision Fit, kterou najdete na stejnojmenné webové adrese. Postupně sem zadáváte všechny informace důležité pro vyhodnocení stylu vašeho běhu.
Hraje roli, zda jste muž či žena, vaše váha, rychlost, kterou běháte, tvar klenby chodidla, pohyblivost vašich kloubů a řada dalších faktorů. Volíte vždy mezi několika údaji doplněnými názornými obrázky a inspirovat se můžete také doprovodným videem. Celý test nezabere více než tři minuty.
Poraďte se s odborníkem
Webová aplikace samozřejmě nikdy nemůže zohlednit všechny faktory, zaměřuje se jen na ty základní. "Pokud si chcete být opravdu jistí, jaký typ nášlapu máte a jaký běžecký model je pro vás ideální, nechte si zpracovat odbornou diagnostiku běhu," doporučuje Jiří Čepura, brand manažer japonské značky špičkové běžecké obuvi Mizuno.
Čtěte také: 7 zásad bezpečného běhání
Stačí zapátrat na internetu a najdete hned několik možností, kde si tuto službu můžete vyzkoušet. Jistě vám ale dobře poradí i ve specializovaných prodejnách s běžeckou obuví. Raději jich ale obejděte více a nespoléhejte jen na jeden názor.
Jak vybrat velikost
Vybírejte dostatečně velké boty, raději i o číslo větší. To bude vždycky lepší než boty, které tlačí. "Žádný z prstů by neměl narážet na vnitřní špičku. Při delším běhu vám prsty nebudou narážet do boty a vše zůstane tak, jak má být. Chodidlo by v botě nemělo být pevně sevřené, i proto je důležité, zda si prohlížíte pánské nebo dámské běžecké boty - mají totiž odlišný tvar," vysvětluje Jiří Čepura.
Doporučujeme: Běh na pásu deformuje techniku, říká trenérka
Speciálních pravidel byste se měli držet, pokud máte nadváhu. Spousta lidí vybírá boty podle designu a barvy a lákají nás boty lehké jako pírko. Pokud však máte nadváhu, na podobný typ bot zapomeňte a sáhněte po vysoce odtlumených botách. Jsou sice dražší a zpravidla i těžší, ale krásně tlumí dopady a šetří tak klouby. Až shodíte pár kil a budete mít naběháno, můžete je vyměnit za lehčí model. Takové boty vám potom kromě peněz ušetří i energii (tlumivé boty ji totiž při dopadu výraznou měrou pohltí) a budete běhat rychleji.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Hubnutí a kalorie: Jak rychle spočítat, co můžete sníst
Video: Jak se zbavit celulitidy na stehnech a hýždích
Nejkrásnější letní účesy pro dlouhé vlasy