reklama

7 zásad bezpečného běhání

>Běhat by se mělo především s rozumem. Pokud běháte příliš často a na velmi dlouhé tratě, můžete si významně uškodit. Tady je 7 tipů pro

Běhat by se mělo především s rozumem. Pokud běháte příliš často a na velmi dlouhé tratě, můžete svým kloubům významně uškodit. Při nadměrném zatěžování hrozí riziko kloubního poškození a rozvoje artrózy.

Představte si, že jste si koupili úplně nové auto. Několik let vám výborně slouží, až nastane den, kdy je potřeba vyměnit sjeté pneumatiky. Určitá podobnost se nabízí i v případě běhání a kloubů. Člověk však není stroj. Pravidelný pohyb našim kloubům paradoxně naopak velmi prospívá. Poradíme vám sedm věcí, které je dobré dodržovat, aby vám nohy sloužily co nejdéle.

Zaměřeno na klouby

Při běhu nejvíce zapojujeme kyčelní a kolenní kloub. Tyto struktury mají oproti pneumatikám jednu obrovskou výhodu. Uvnitř kloubního pouzdra je synoviální tekutina, která významně snižuje tření mezi kloubními plochami. Pohyb v kloubu je pak velmi snadný a je často přirovnáván ke klouzání po ledu.

 • Při běhání tedy nehrozí "opotřebování" kloubních struktur z častého pohybu.
 • Naopak, pravidelný pohyb zesiluje kloubní pouzdro, okolní vazy a svaly.
 • Díky tomu je kloub stabilnější a lépe se vyrovnává s každodenní zátěží.

Poznejte výhody běhání

Komu se nelení, tomu se zelení. Staré přísloví zcela platí i v případě běhání. Za každý odběhnutý kilometr vám poděkují nejen vaše srdce a cévy, ale i pohybový aparát.

Doporučujeme:  Téma:  Klouby a artróza

Je sice pravdou, že existuje několik vědeckých studií, které běhání obviňují z poškozování kloubů. Avšak výjimka zpravidla potvrzuje pravidlo. Drtivá většina výzkumů totiž shledává běhání jako nástroj k udržení zdravých kloubů.

 • Švédský výzkum porovnával skupinu běžců a necvičících lidí. Běhající lidé měli klouby v mnohem lepším stavu.
 • Američtí vědci se zaměřili na sledování kloubních chrupavek u běžců po dobu 18 let. Z pravidelného snímkování magnetickou rezonancí zjistili, že po uplynutí dlouhé doby nedošlo k žádnému úbytku ani poškození kloubní chrupavky.
 • Naopak u nesportovců byl zaznamenán mnohem vyšší výskyt artrózy kolenního a kyčelního kloubu oproti běhajícím lidem.

Kdy může nastat problém

Běhat by se mělo především s rozumem. Pokud běháte příliš často a na velmi dlouhé tratě, můžete svým kloubům významně uškodit. Při nadměrném zatěžování hrozí riziko kloubního poškození a rozvoje artrózy.Obdobný problém může nastat při volbě nevhodné sportovní obuvi či běhání ve složitém terénu.

Obézní lidé by se také měli mít na pozoru. V jejich případě běhání kloubům spíše škodí, a proto by měli zvolit vhodnější aktivitu.Tou je například jízda na kole nebo plavání.

Kloubní chrupavka se neobnovuje, a tak by se běhání měli vyhnout i lidé s vrozenými vadami pohybového aparátu či po úrazech kloubů. V jejich případě hrozí taktéž rychlejší rozvoj artrózy.

Sportování s rozumem názorně demonstrují případy takzvaných "běžců za každého počasí". Ti často trpí záněty Achillovy šlachy, které můžou skončit i jejím přetržením. 

Sedmička pro bezpečné běhání

 1. Zdravá váha - nadváha a obezita zvyšují zátěž kloubů a urychlují jejich poškození.
 2. Protažení je důležité - před během i po něm se pořádně protáhněte, tím připravíte tělo na zátěž a snížíte bolest kloubů a svalů.
 3. Síla a pružnost svalů - kromě běhání je dobré zařadit i jiná cvičení, která zesílí vaše svaly a tím sníží riziko kloubního poškození.
 4. Čas na odpočinek - po každém cvičení je důležitý i odpočinek, při kterém svaly a klouby získají zpět svou sílu.
 5. Zdravý jídelníček - ke sportu patří i zdravé jídlo, ze kterého tělo čerpá důležité živiny a minerály.
 6. Základem jsou vhodné boty - vybírejte si jen kvalitní sportovní obuv určenou k běhání.
 7. Výběr vhodného povrchu - k běhání je ideální plochý, rovný terén bez překážek a nerovností

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Běh na pásu deformuje techniku, říká trenérka

Autismus a očkování: Falešná stopa?

Kocovina: Nejen těžké ráno. Škodí zdraví i dlouhodobě

Děsuplný Flegr a zlehčující Šmucler. Debatu o covidu je třeba změnit, říká psycholog | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama