reklama

Pigmentové skvrny: Po létě věčný problém. Co s ním?

Pihy od sluníčka jsou sice roztomilé, jenže to neplatí o pigmentových skvrnách. Jak se jich zbavit?

Foto: Thinkstock

Pihy od sluníčka jsou sice roztomilé, jenže to neplatí o pigmentových skvrnách, které rozhodně nebývají miniaturní, a ještě se objevují na místech, kde o ně nikdo nestojí. Co dělat, pokud po létě zdobí tmavé fleky i vaše čelo, dekolt, ruce nebo okolí rtů?

Naštěstí existuje pár způsobů, jak se fleků zbavit, ale ze všeho nejúčinnější je prevence, takže je dobré vědět, proč vlastně vznikají a co je způsobuje. 

Nejčastěji je viníkem stárnutí a především nadměrné vystavování slunci. Jakmile kůži před slunečním zářením nechráníte (nemusíte hned do stínu, stačí opalovací krém), ona vám to za nějaký čas právě tímhle způsobem vrátí. Je proto logické, že se objevují především na místech, která jsou slunci vystavována nejvíc, tedy právě ruce, paže a obličej.

Slunce i pupínky

Pigmentové skvrny však mohou vzniknout také při hojení ran na kůži. Platí to i o pupíncích, ale způsobit je mohou i náročnější kosmetická ošetření. Skvrny se mohou vyskytnout i vlivem působení nějaké silné chemické látky, proto jimi často trpí lidé pracující s chemikáliemi jako je dehet nebo třeba asfalt.

Velmi často se tmavé skvrny objevují v těhotenství. Potýká se s nimi celých 90 procent těhotných žen a v takovém případě jsou důsledkem hormonálních změn, které přichází nejen v důsledku těhotenství, ale třeba i užívání antikoncepce.

Produkty na fotografii:

BB krém na pigmentové skvrny Slaměnka, L'OCCITANE, 1050 Kč; šípkový olej, SALOOS, 158 Kč; vitamín C10, MONODERMÁ, 490 Kč, prodává medaprex.cz; noční péče Cellular Perfect Skin, NIVEA, 370 Kč.

Obecně platí, že tuhle hyperpigmentaci způsobuje nadměrná tvorba melaninu - pigmentu, který dodává kůži, vlasům a očím přirozenou barvu - a který se objeví nerovnoměrně na některých místech na pokožce. Nadměrnou tvorbu melaninu mohou spustit různé faktory, ale mezi nejdůležitější patří právě UV záření, genetické faktory, věk, hormonální vlivy a různá poranění a záněty kůže.

Jak se jich zbavit?

Pokud jste tedy letos prevenci podcenila a teď bědujete nad výsledkem, čtěte dál. S pigmentovými skvrnami často zatočí i správná kosmetika, pokud ji budete používat pravidelně.

Ptejte se zejména po takové kosmetice, která obsahuje látky snižující tvrobu melaninu, kterými jsou například deriváty vitamínu C, kyselina retinolová, lumicinol nebo kyselina azelaová. Přípravky by navíc vždy měly obsahovat ještě ochranný faktor proti slunci, aby se stav pleti ještě nezhoršoval.

Produkty na fotografii:

Čisticí gel s vitamínem C, KIEHL'S, 750 Kč; noční sérum Enlighten, ESTÉE LAUDER, 2750 Kč; depigmentační denní krém Even Brighter, EUCERIN, 649 Kč; masážní rozjasňující krém, EISENBERG, 2090 Kč.

Pokud byste však chtěla udělat ještě něco navíc, zkuste zajít na chemický peeling nebo na ošetření laserem. 

Chemické peelingy spočívají v aplikaci roztoku s kyselinami na obličej, ruce nebo nohy, díky níž se odstraní povrchové vrstvy kůže. Na použití chemického peelingu reaguje pokožka podrážděním a následným olupováním kožních buněk. Po jejich odstranění se objeví nová a rovnoměrně pigmentovaná pleť. 

Ošetření laserem mají velmi podobný účinek, ale jsou přesnější, protože dermatolog lépe ovlivňuje intenzitu zákroku. Při ošetření se nad místy s hyperpigmentací přejíždí světlem s vysokou energií. Nejjemnější ošetření působí jen na vrchní vrstvu pokožky, zatímco intenzivnější ošetření může zasáhnout i hlubší vrstvy kůže. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nebezpečí v kosmetické taštičce: Proč se o ni starat?

Jak vybrat správné boty na běhání? Začněte bosí

10 tipů, jak díky líčení opticky zvětšit oči

reklama
reklama
reklama