Nebezpečí v kosmetické taštičce: Proč se o ni starat?
Špinavé štětce, prošlý make-up. Co všechno tyhle věci mohou způsobit?
Špinavé štětce, prošlý make-up. Co všechno tyhle věci mohou způsobit? Kromě toho, že se s nimi nepracuje už tak dobře, jako když byly nové, a na tváři nevypadají tak dokonale, mohou způsobit i celkem vážné zdravotní problémy.
Začal se vám make-up drolit, špatně se roztírá, změnil konzistenci či vůni? Máte najednou pocit, že pudr či tvářenka dělá na tvářích spíš fleky a mapy? Začaly se vám dělat pupínky, kůže červená či svědí, a vy nevíte proč? Za tohle všechno mohou buď prošlá líčidla, nebo špinavé štětce či houbičky.
Mohou ale způsobit i mnohem závažnější věci. Odborníci z London Metropolitan University se rozhodli otestovat šest make-upů a zjistit, co se v nich děje, když projdou dobou spotřeby. U pěti z nich zjistili přítomnost škodlivých bakterií, z nichž čtyři mohou klidně způsobit i meningitidu či sepsi nebo septický šok.
Tvářenka i lesk na rty
Stejné bakterie se podle závěrů vědců tvoří i v prošlé tvářence či v lesku na rty. Konkrétně jde například o eubakterii, bakterii aeromonas, které mohou způsobit různé infekce a záněty, ale třeba i gastroenteritidu, dále tu byl enterobacter, který napadá zejména dýchací a močovou soustavu. Kromě nich se ve starých líčidlech nacházel i druh stafylokoka epidermidis, který je velmi odolný vůči antibiotikům.
Takže vidíte, že akné či jiné povrchové problémy s pletí jsou vlastně ještě celkem zanedbatelným důsledkem používání starých líčidel.
Všechny tyhle nepříjemnosti navíc ze samotných produktů přenášíte na štětce a houbičky. Proto nemusí pomoct jen to, že vyhodíte prošlý make-up, ale musíte důkladně vyčistit i všechny aplikátory, pokud je hodláte používat i nadále. A čistit by se samozřejmě měly pravidelně.
Pravidelná péče
Alespoň jednou za týden všechny štětečky a aplikátory vyprat ve vlažné vodě s trochou šampónu. Vše pak nechte přes noc důkladně uschnout. K dosušení nepoužívejte fény ani topení. Citlivý materiál, ze kterého jsou vyrobeny, by se totiž mohl poškodit. Štětce také nesušte vlasem nahoru, ať do nich voda nestéká a neusazuje se uvnitř. Lepší je je vodorovně položit například na ručníku.
Pokud vám tato péče připadá nedostatečná, pořiďte si na čištění speciální antibakteriální sprej, který seženete například v prodejnách Sephora. S ním je čištění ještě jednodušší: Prostě ho nastříkáte na štětec a papírovou utěrkou z něj setřete všechny nečistoty.
Jak je to s trvanlivostí?
Tekutý make-up byste neměli mít déle než devět měsíců od data výroby. Naopak tuhý pudr při správném skladování vydrží i dva roky, stejnou dobu vydrží i lesk na rty, i když balzámy, do kterých saháte prstem je lepší zlikvidovat dřív.
Také tvářenka vydrží dva roky, je-li pudrová, ovšem tu krémovou byste měli spotřebovat do šesti měsíců. Také na korektor se nespoléhejte déle než rok od otevření. Pokud máte řasenku déle než půl roku, je dobré se s ní navždy rozloučit a pořídit si novou.
Čtěte také: Pupínky: Zjistěte, co znamenají a zbavte se jich
Pokud je kosmetika již prošlá, mění často svojí barvu, vůni i konzistenci. Při kosmetickém úklidu také nezapomeňte na ořezání všech tužek, aby se na hrotech neobjevovaly bakterie, potřeba je to zvlášť u tužek, se kterými si malujete vnitřní linky očí.
V každém případě a také dlouhodobě pomůže, pokud si v kosmetické taštičce necháte jen to nejnutnější. Přípravky, které jste nepoužila déle než čtvrt roku, odložte někam jinam, případně je rovnou vyhoďte, a mějte ve své koupelně nebo kosmetické tašce jen to, co používáte denně.
Revizi si pak pro jistotu udělejte i v parfémech, jinak si koledujete přinejmenším o ekzém.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak vybrat správné boty na běhání? Začněte bosí
10 tipů, jak díky líčení opticky zvětšit oči
Jak oddálit stárnutí? Díky těmto 13 zvykům