Jak vybrat správné boty na běhání? Začněte bosí
K běhu nepotřebujete nic než boty. O to lepší ale musí být. Jak je vybrat?
Na běhu je skvělé to, že ho můžete provozovat kdykoli a kdekoli. Když se vám chce, prostě vyběhnete do ulic, do parku nebo třeba do polí, a na dovolené na pláž. Nepotřebujete k tomu nic, jen dobré běžecké boty. O to víc ale záleží na tom, jak dobře si je vyberete.
Ti, kdo už nějakou dobu běhají, vám totiž potrvdí, že je to jako droga. Ze začátku vám bude připadat šílené uběhnout pět kilometrů, pak se meta zvýší na deset, a najednou zjistíte, že dokážete uběhnout i půl maraton. A všechny tyhle kilometry se na vaší obuvi, a potažmo nohách projevují.
Proto je tak důležité neběhat jen tak v něčem. Špatná bota může zapřičinit nejen bolest kotníků, ale i kolen nebo dokonce zad. Z vlastní zkušenosti víme, že zákazník-laik absolutně nemá šanci se v nabídce běžecké obuvi zorientovat.
Jak si poradit?
Jednou z variant, která by vám mohla pomoct, je například aplikace Precision Fit, kterou najdete na stejnojmenné webové adrese. Postupně sem zadáváte všechny informace důležité pro vyhodnocení stylu vašeho běhu.
Hraje roli, zda jste muž či žena, vaše váha, rychlost, kterou běháte, tvar klenby chodidla, pohyblivost vašich kloubů a řada dalších faktorů. Volíte vždy mezi několika údaji doplněnými názornými obrázky a inspirovat se můžete také doprovodným videem. Celý test nezabere více než tři minuty.
Diagnostika v obchodě
My jsme na to šli ještě sofistikovaněji a rovnou se vydali za odborníky značky Nike. V centru Prahy, konkrétně na náměstí Republiky mají až do nedělního večera speciální běžeckou akci Nike Speed Week, kde si jednak můžete zaběhat a třeba trhnout rekord v běhu na 50 metrů, ale kromě toho vám tu provedou diagnostiku došlapu, a podle toho vyberou vhodné boty.
Pokud to nestíháte sem, zajděte do jakékoli jejich prodejny. Vždy tu totiž mají běžecké pásy a měli by se vám náležitě věnovat.
Jak to probíhá?
Nejprve by vás měli úplně zout a postavit na pás. Jedině na bosé noze je totiž přesně vidět, jak došlapujete. Váš běh si odborník natočí speciální kamerou, potom vám ho pustí ve zpomaleném záběru, a společně zjistíte například to, jak pevné jsou vazy ve vašich kotnících, což je jeden z nejdůležitějších aspektů při výběru bot.
Pokud totiž máte vazy povolené, nebo máte třeba nohu po operaci a podobně, musíte mít přímo na to určené boty.
Tenisky na běhání bývají zpravidla o číslo větší než vaše běžné boty. Žádný prst by se v nich neměl dotýkat vnitřku boty. Chodidlo by navíc v botě nemělo být pevně sevřené. Jinými slovy, v botách na běhání byste si měli připadat jako v pohodlných bačkůrkách.
Čtěte také: Běh na pásu deformuje techniku, říká trenérka
Počítejte s tím, že profíci v obchodě vás asi zarazí v případě, že si coby žena budete vybírat z pánských modelů, přestože se vyrábí ve vašem čísle. Mužská i ženská noha je totiž tvarovaná odlišně, a proto i boty mívají jiný tvar.
Svou roli samozřejmě hraje i to, jestli jste začátečník nebo pokročilý, a jestli běháte maratony, krátší tratě, nebo potřebujete boty na sprint.
Zkouška na závěr
Dalším důležitým faktorem je vaše váha. Zatímco obyčejně by boty na běh měly být co nejlehčí a nejměkčí, v případě, že máte nadváhu byste si takovým obutím mohli ublížit. Budete určitě potřebovat něco trochu těžšího a tužšího.
Boty, které vám v Nike doporučí, si znovu vyzkoušíte i na pásu. Můžete si tu uběhnout, jak velkou vzdálenost potřebujete, abyste měli jistotu, že vám dobře sedí, netlačí a jsou pohodlné. Což bohužel v obchodě bez pásu nebo v e-shopu nezjistíte.
Úvodní foto: Nike
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Proč je tak důležité pít čistou vodu?
10 věcí, které byste měli zahodit. Škodí totiž zdraví
8 triků, jak za pár minut vypadat štíhlejší a pevnější