reklama

Cvičit můžete i v těhotenství. Zkuste jógu nebo pilates

Nenechte se odradit a věnujte se přiměřeným pohybovým aktivitám i během těhotenství. Vyberte si z naší nabídky ten nejvhodnější pohyb pro vás.

Foto: Thinkstock

Kolem cvičení a pohybové aktivity v těhotenství panují různé mýty a zkreslené představy. Péče o gravidní ženy se již před mnoha lety přesunula z domácího prostředí do rukou lékařů, a proto se někdy chybně nahlíží na těhotenství skoro jako na nemoc.

Těhotenství je naopak velmi přirozený stav ženy, a pokud ho nedoprovázejí zdravotní komplikace, nemělo by mít vliv na běžné činnosti a aktivity.

Jak vybrat správný sport v těhotenství?

Je jasné, že při volbě sportu nebo fyzické zátěže musí žena respektovat pokročilost těhotenství, ale také svůj zdravotní stav, fyzickou kondici a aktuální možnosti. Pokud žena alespoň rekreačně sportuje a nijak se do otěhotnění cvičení nevyhýbala, je vhodné pokračovat i v těhotenství. V těhotenství lze sportovat prakticky od prvního do posledního měsíce, jen je nutné zvážit všechny rizikové faktory.

O správném cvičení (nejen) v těhotenství se více dozvíte na stránkách Fithall.cz

V těhotenství obecně se určitě vyvarujte aktivitám, které mohou být nebezpečné. Není vhodné věnovat se bojovým sportům, atletice, dlouhým a náročným běhům, ale ani lyžování na přelidněném svahu. Jakékoliv otřesy nebo dopady, jako například při aerobicu, nepůsobí dobře na plod, ale ani na Vaše kolena a páteř, které jsou v tomto období zatížené více.

Co se týče běhu, v těhotenství je vhodný hlavně pro ty ženy, které jsou na běhání zvyklé. Běhejte pomalu, vyberte si dobře odpružené tenisky, nepřepínejte se a neběhejte po mokrém nebo namrzlém terénu. Běh v těhotenství by měl připomínat spíš rychlejší chůzi.

Cvičení v těhotenství zbavuje stresu a dodává sílu

I s bříškem mohou ženy chodit do posilovny, ale je logické, že nebudou zvedat příliš těžké závaží a posilovat břišní svaly. Aktivita, která je naopak velmi doporučovaná, je jóga nebo pilates. Cvičení jógy v těhotenství Vám pomůže otevřít oblast kyčlí i pánve, naučíte se správně zapojovat svaly tak, aby Vám pomohly při porodu, naučíte se správně dýchat a ovládat svůj dech, ale také se můžete účinně zbavit stresu a načerpat síly.

Jestliže jdete cvičit v těhotenství na vedenou lekci, vždy o svém stavu instruktora informujte. Pokud není lektor školený na cvičení s těhotnými, neměl by s Vámi pracovat. Pokud budete na účasti na lekci trvat, cvičíte na vlastní riziko - vždy je proto lepší zjistit si reference a cvičit pod vedením někoho zkušeného.

Cvičte v těhotenství s www.fithall.cz

Dalším velmi příjemným pohybem pro Vás může být plavání. To uvolní Vaše svaly i klouby, protože voda hezky nadnáší. Vyberte si k plavání takové místo, kde nehrozí riziko, že Vás někdo kopne, ale také místo, které splňuje hygienické normy.

S citem a rozumem najděte tu pravou aktivitu pro vás

Každé těhotenství je jiné, proto není možné jednoznačně říct, která aktivita komu udělá dobře a naopak. Dbejte na rady svého lékaře, ale také se řiďte vlastním rozumem a vlastními pocity. Mnohdy ženy, které jsou zvyklé sportovat a kvůli graviditě přestanou, trpí víc, než kdyby pokračovaly ve svém oblíbeném sportu, jen s menší intenzitou.

Ženy, které zvyklé na cvičení nejsou, by se v těhotenství neměly vrhat na intenzivní trénink, ale zkusit například právě jógu nebo pilates. Určitě si však vystačí s delšími procházkami a na své postavě mohou pak zapracovat po šestinedělí.

Pravidelný pohyb Vám během těhotenství může pomoci lépe se připravit na porod, zvládat případné výkyvy nálady, vyrovnat se se stresem, ale také zůstat v kondici. Pokud se budete věnovat vhodné pohybové aktivitě během gravidity, mnohem snadněji se také dostanete do formy po porodu.

Cvičte pod vedením trenéra - video cvičení a rady najdete na www.fithall.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejčastějších těhotenských obav

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

Báječný sex v těhotenství: Realita, nebo pouhá fikce?

reklama
Doporučené recepty
    reklama