reklama

8 nejzbytečnějších cviků, které můžete klidně vynechat

Jsou tak běžné, pči cvičení je dělá většina z nás, ale přitom vůbec nefungují.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jsou tak běžné, pči cvičení je dělá většina z nás, ale přitom vůbec nefungují. Které cviky jsou zbytečné a klidně je ze svého tréninku můžete vypustit?

Na zdravý životní styl pecializovaný server Thrivinghealthy vydal seznam cviků, které děláme úplně zbytečně, protože na zpevnění těla mají jen velmi malý vliv. Tady jsou:

1) Sedy - lehy

Samozřejmě, zabírají. Jenže při nich cvičíte jen horní část břišních svalů, a ještě navíc jen její střed. Spodní a boční části břicha zahálejí. Pokud tenhle cvik navíc děláte až do úplného sedu, ničíte si záda.

2) Superman

Ležíte na břiše s nohama i rukama nataženýma, a najednou ruce i nohy zvednete do hůry. Nejvíc ze všeho tenhle cvik ovlivňuje vaše záda - brzy vás z něho začnou bolet.

3) Abductor

To je latinský název pro odtahovací sval, který se cvičí na speciálním stroji. V sedě na něm roztahujete a přitahujete pokrčené nohy. Abyste vytvarovali vnitřní stranu stehen, potřebujete ale mnohem víc účinnějších cviků, než je tenhle.

4) Zvedání za hlavou

Další posilovací stroj, který můžete obejít, je ten, kde se posadíte a rukama za hlavou zvedáte závaží. Funguje jedině v případě, že jste velmi zkušení, nebo u vás stojí trenér, který kontroluje, zda jsou vaše ramena, záda i hlava ve správné pozici. Jinak si tím můžete spíš ublížit.

5) Zvedání nohama

Tohle je také trochu nebezpečná záležitost: Pokud ležíte a zvedáte větší váhu nohama, příliš namáháte páteř. Mnohem šetrnější i účinnější budou dřepy se závažím.

6) "Máchošlap"

Máme na mysli kardio přístroj, kde pracujete nohama i rukama, ve kterých svíráte držadla. Spousta lidí se domnívá, že třicet minut na tomhle stroji vydá za opravdové cvičení, ale bohužel jsou na omylu. Tedy pokud nemáte nastaven ten nejtěžší převod a nenasadíte tu největší rychlost. K tomu ale tento přístroj moc nesvádí.

7) Činky poprvé

Efektivita cvičení s činkami bohužel závisí na tom, jak s nimi pracujete. Pokud stojíte, ruce s činkami máte rozpažené a ruce dáváte postupně k sobě před tělem, nedělejte to. Mnohem lepší je si k tomuto cviku lehnout a ruce zvedat ze země do hůry. Jedině tak pracuje hrudník a ne ramena.

8) Činky podruhé

Zbytečný je i cvik, při němž jste kolenem a jednou rukou opřená o lavici, ruku s činkou máte podél těla a postupně ji v lokti ohýbáte. Ženy tento cvik často provozují, pokud se chtějí zbavit příliš širokých paží, ale moc to nezabírá. Obyčejné kliky fungují lépe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: Jak se změnilo cvičení za posledních sto let?

5 způsobů, jak zhubnout do plavek a neutratit moc peněz

Čím dál víc lidí nejí lepek. Co je na tom tak skvělého?

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama