reklama

Královna Alžběta II. je zpátky z nemocnice, na lůžku strávila středeční noc

Královna Alžběta II. strávila středeční noc v nemocnici kvůli lékařským vyšetřením. Buckinghamský palác oznámil, že je panovnice zpátky ve windsorském sídle. 

Alžběta II., britská královna
Alžběta II., britská královna | Foto: Reuters

Britská panovnice zrušila ve středu dvoudenní návštěvu Severního Irska poté, co jí lékaři doporučili, aby si po náročném úterním programu pár dnů odpočinula. Tentýž den strávila noc v soukromé londýnské nemocnici a do windsorského sídla se vrátila ve čtvrtek kolem poledne. Buckinghamský palác oznámil, že je "v dobré náladě". 

95letá královna Británie ještě v úterý přivítala na recepci u příležitosti vládního investičního summitu významné podnikatele a politiky. Mezi hosty byl například britský premiér Boris Johnson či zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Jednalo se o jednu z 16 oficiálních akcí, kterou měla Alžběta II. naplánovanou na tento měsíc společně s neuskutečněnou návštěvou Severního Irska.

Ve čtvrtečním prohlášení Buckinghamský palác oznámil, že "na základě lékařského doporučení navštívila královna ve středu nemocnici kvůli předběžným lékařským vyšetřením. Pobyt ve zdravotnickém zařízení byl zvolen z praktických důvodů a panovnice už ve čtvrtek odpoledne vyřizovala nenáročné pracovní úkoly."

Je to poprvé od roku 2013, kdy Alžběta II. pobývala v nemocnici. Tehdy se léčila se zánětem trávicí soustavy. "Její výsost je v dobré náladě a je zklamaná, že nemůže navštívit Severní Irsko, kde měla dnes a zítra naplánovaných několik aktivit. Královna posílá nejsrdečnější pozdravy obyvatelům a těší se na setkání v budoucnu," napsal ve středu v oficiálním prohlášení Buckinghamský palác.

Britská královna, která letos oslavila 95. narozeniny, nedávno odmítla ocenění, které se dává zasloužilým lidem v pokročilém věku. Vysvětlila, že každý je tak starý, jak se sám cítí, napsal ve čtvrtek na svém webu britský list The Guardian.

Herec, moderátor a bývalý politik Gyles Brandreth, který výboru udělujícímu ocenění Oldie of the Year předsedá, měl za to, že královna by si tuto cenu více než zasloužila. Příští rok v únoru to bude 70 let, co se panovnice ujala vlády, výbor ji chtěl ocenit také za roli, kterou sehrála během pandemie covidu-19.

Královnin manžel, princ Philip, který letos na jaře zemřel, ocenění Oldie of the Year dostal v roce 2011 při příležitosti svých 90. narozenin. "Člověku nic nepozvedne náladu více, než když se mu připomíná, že roky ubíhají, a to čím dál rychleji," napsal vévoda z Edinburghu v žertu v děkovném dopise. "Ale je milé, že si někdo vzpomene," dodal.

Mohlo by vás zajímat: Alžběta trvala na tom, že nakrojí dort šavlí. Pobočnici nabízející nůž odbyla (14. 6. 2021)

Alžběta trvala na tom, že nakrojí dort šavlí. Pobočnici nabízející nůž odbyla. | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama