reklama

Alžběta II. oslaví 95. narozeniny. Oslavy ale zastiňuje smutek po princi Philipovi

Britská královna Alžběta II. v dubnu slaví již 95. narozeniny. Oslavy letos zastiňuje smutek za zemřelého manžela. Jako nejdéle vládnoucí britská panovnice zažila královna mnohé slavné i méně slavné momenty v dějinách Británie i královského dvora. I přes svůj postupující věk se ale britského trůnu nevzdá a vládnout bude až do své smrti.

Britská královna Alžběta II. aspiruje na nejdéle vládnoucí panovnici světa. Prohlédnout grafiku
Britská královna Alžběta II. aspiruje na nejdéle vládnoucí panovnici světa. | Foto: Reuters

Britská královna Alžběta II. oslaví ve středu 95. narozeniny. Na britském trůnu je již 69 let a za tu dobu zažila mnoho otřesů, skandálů, radostných i bolestných chvil. Před několika dny přišla o svého manžela, prince Philipa. Ani to ale podle odborníka není důvod k její abdikaci. 

Alžběta II. usedla na britský trůn 6. února 1952, po smrti svého otce Jiřího VI. Během dlouhých 69 let se stala nejen pevnou kotvou v době plné nejistot, ale také módní ikonou. Nestydí se obléct uniformu, ohánět se rýčem či cválat na koni. 

Přestože se vzhledem k jejímu věku nabízí otázka, zda nepředá žezlo svému nejstaršímu synovi princi Charlesovi, historik Kamil Rodan si nemyslí, že by Alžběta II. abdikovala. Vládnout bude pravděpodobně až do své smrti. 

Podívejte se, co všechno Alžběta II. zažila. 

reklama
reklama