Suillus luteus, Boletus luteus, Boletopsis lutea
Klouzek obecný, také klouzek žlutý je jedlou houbou z čeledi klouzkovitých, někdy je zařazován i do čeledi hřibovitých.
Lidově se klouzek označuje jako máselník, máselka, smetánka, loupák, podborovice, podborůvka aj.
Vzhled houby
Klouzek obecný má tmavší klobouk široký od 3 do 15 cm. Nabývá různých odstínů hnědé barvy, je radiálně žíhaný. Stářím bledne. V mládí má polokulovitý tvar, postupně se rozkládá do plochy, je vyklenutý až zcela plochý. Pokožka klobouku se dá snadno sloupnout, za sucha je lesklá, za vlhka lepkavá, typicky hlenovitě slizká.
Rourky klouzka jsou žluté, ve stáří dostávají hnědý nádech. Snadno se oddělují od dužiny klobouku. Takřka hranaté póry mají stejnou barvu jako rourky, mohou být slámově nebo citrónově žluté, ve stáří až červenohnědé. Výtrusný prach klouzka je hnědý.
V mládí ústí rourek zakrývá bělavý závoj, v dospělosti z něho na třeni zůstává černohnědý nebo nafialovělý přitisknutý prsten.
Klouzek obecný má pevný a plný třeň válcovitého tvaru a žlutavé barvy. V horní části je hnědavě zrnitý, směrem k bázi dostává hnědý nebo červenohnědý nádech.
Dužina houby je bělavá až žlutá, v dospělosti máslově měkká. Má slabou houbovou vůni a příjemnou, jemně ovocnou chuť.
Možné záměny
Klouzek obecný je vzhledově podobný svým příbuzným. Půjde například o klouzka zrnitého, kterému však chybí prsten. Zaměnit ho lze i za další jedlé druhy klouzků – klouzka žíhaného, klouzka slizkého nebo klouzka sličného (modřínového).
Vzhledem klouzka obecného může připomínat i klouzek tridentský nebo klouzek žlutavý. Oba jsou velmi vzácné. Klouzek tridentský je ohroženým, klouzek žlutavý dokonce chráněným druhem.
Klobouk klouzka je možné zaměnit i za klobouk jedlého slizáka mazlavého, ten však má na rozdíl od klouzka na spodu klobouku lupeny.
Klouzka téměř nejde zaměnit za některou z jedovatých hub.
Kdy klouzka sbírat?
Klouzek obecný se výjimečně může objevit již v květnu nebo v červnu, označuje se pak jako klouzek májový. Roste však zejména v září a říjnu. V případě příznivého počasí se dá v lese potkat i v listopadu.
Kde klouzek obecný roste?
I přes svůj druhový název se v současnosti klouzek obecný vyskytuje jen zřídka. U nás je rozšířený po celém území, od nížin po hory. Roste ve skupinách, kdy vytváří velké shluky hub, ale plodnice klouzka může vyrůst i jednotlivě.
Klouzka lze najít na prosvětlených místech, zejména pod mladými stromy. Daří se mu především v mladých borovinách, méně pak ve smrčinách. Upřednostňuje travnaté lesní cesty a mýtiny, ale není pouze lesní houbou. Je k vidění i v parcích a na zahradách, osídluje i rašeliniště a kosodřeviny. Vyhovují mu písčité půdy.
S borovicí byl zavlečen téměř po celé planetě.
Kulinářské využití
Klouzek obecný je všeobecně známou houbou. V praxi se však jednotlivé druhy klouzků od sebe nerozlišují. Klouzek je chutný a dobře stravitelný, ačkoli může u některých citlivých jedinců vyvolávat projevy podobné alergické reakci.
Při sběru se vyplatí sloupnout pokožku klobouku hned v lese. V košíku na sebe jinak nabalí nečistoty a zpracování houby je pak náročnější.+
Klouzek nabízí široké kulinářské využití, je vhodný i ke konzervování. Slabá houbová vůně, jemně nakyslá ovocná chuť a měkká dužina se hodí do smaženic, polévek, omáček, ale i masových pokrmů. Ochutí rizoto stejně jako třeba pizzu.
Pizza s klouzky – recept
Připravíme si hotové těsto nebo korpus na pizzu. Na jeden korpus je třeba asi 300 g klouzků, cibule, 2 stroužky česneku, 3 rajčata, paprika, máslo, olivový olej, strouhaný sýr a koření dle chuti – pepř, sůl, oregano aj.
Očištěné houby nakrájíme na kousky a orestujeme na másle spolu s najemno nakrájenou cibulkou a prolisovaným česnekem. Dusíme doměkka, v případě potřeby podlijeme trochou vody. Následně přidáme oloupaná prolisovaná rajčata, na proužky nakrájenou papriku a koření. Směs s houbami a zeleninou využijeme jako náplň. Rozetřeme ji po celé ploše korpusu, který jsme před tím pomazali olivovým olejem.
Nakonec pizzu posypeme strouhaným sýrem a upečeme.
Upozornění
Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.