Karneval je zábava, kterou lidé provozují k různým příležitostem. Nejčastěji se slovo spojuje s výrazem Masopust. Jde o období, které začíná před Velikonocemi. Začátek je stanovený na šestého ledna a končí na Popeleční středu.
Lidově se karnevalu říká fašank. V dnešní době je karneval spojován s tanečními zábavami a lidovými veselicemi v maskách. Maškarní bály se staly u lidí velmi oblíbené. Nejznámějším karnevalem ve světe je karneval v Rio de Janeiru. Druhým na stupínku je Karneval v Santa Cruz de Tenerife.
Výraz pochází ze staré toskánštiny - carnovale. Z italštiny výraz carnem levare znamená splnění církevního přikázání tím, že po Popeleční středě se nebude jíst maso. Francouzština má podobný výraz caramantran.
Před čtyřicetidenním půstem, který provází období Velikonoc se musí lidé pobavit a potěšit. Evropským karnevalům kraluje ten v Benátkách.
Děti a dospělí lidé jsou převlečení do nádherných kostýmů. Některá města pořádají velké průvody a soutěží se o nejlepší masku. Vítězové dostávají za svůj převlek ceny.
Co se rozumí slovem MASKA
Jde zpravidla o zakrytí obličeje, čímž člověk představuje někoho jiného. Lidé se převlékají za démony, duchy. U mnoha národů jsou masky nositeli mimořádné svátosti a tak jsou chráněny zvláštním tabu. Nebezpečí, které vychází z masek se vyjadřuje mnoha mýty. Přes kulturní historii si našla maska také vstup do divadla.
V dnešní době se maska zachovala v jisté tradici, ale zdaleka už nejde o dramatické kulturní využití. Jde spíše o pobavení a odlehčení.
Nejmenší možnou karnevalovou maskou jsou škrabošky, které jsou různě zdobené a překrývají pouze část obličeje. V mnoha případech lidé využívají možnosti, doplnit masku o celý kostým.
Seženeme kostým slavných lidí, jako je Marilyn Monroe nebo Michael Jackson. Hodně oblíbené jsou nadpřirozené bytosti jako Drákula, čarodějnice, strašidla a duchové. Lidé využívají i pohádkových bytostí, jako je popelka, karkulka nebo princezna.
Rio de Janeiro, město karnevalů
Každý rok, čtyřicet dní před Velikonoci, vypuká v Riu největší a nejočekávanější událost celého roku. Tradiční karneval, který označuje začátek postního období. Karneval žije celým městem. Lidé tančí opravdu všude - v barech, parcích, na náměstích a plážích.
Mnoho návštěvníků tvrdí, že jde o největší show světa. Dlouhý průvod plný samby. Toto období přijíždí do města hudby a tance nejvíce turistů.
Centrem všeho dění je tzv. sambodrom - otevřená scéna. Jde o karnevalovou přehlídku. Podle údajů se do centra vtěsná až sedmdesát tisíc diváků. Na místo, kde je nejlépe vidět, se platí velké peníze za lístky. Lidé mohou na vlastní oči spatřit nejlepší světové tanečníky a tanečnice samby.
Hlavní program probíhá od devíti hodin večer. Během čtyř nocí se na sambodromu představí nejlepší školy samby. Každá škola dostává peníze od městské instituce a celý rok připravuje a nacvičuje program, který trvá kolem sedmdesáti pěti minut. Porota hodnotí choreografii, kostýmy, nápad a zvolenou hudbu.
Historie karnevalu v Brazílii je už od roku 1641. První karneval byl inspirovaný francouzskými zvyky. Až v devatenáctém století, nabyl podoby, kterou zná celý svět dnes. Překupníci prodávají lístky až za dvacet tisíc korun. Nejlepší je, pořídit si lístek hodně dopředu přes cestovní kanceláře.