reklama

Práce po padesátce: Blýská se na lepší časy?

Získat práci po padesátce bude snazší, slibuje ministerstvo.

Foto: Thinkstock

Téměř třetinu nezaměstnaných dnes tvoří lidé po padesátce. Mají zkušenosti, jsou zodpovědní a dobře spolupracují, přesto mezi některými zaměstnavateli přetrvává představa, že pojmy jako flexibilní či dynamický znají jen mladí. Jak získat práci i v pokročilejším věku?

Ministerstvo práce a sociálních věcí se společně s Úřadem práce ČR rozhodlo, že s tím konečně začnou něco dělat. Pokud se právě chystáte na pohovor nebo poslat životopis, asi byste tyto informace měli znát a případně je vytasit jako trumf. Stát vám může přispívat na plat, ale opravdu se blýská na lepší časy?

Překvapte svého budoucího zaměstnavatele

Ono se řekne, najít si práci, ale téměř každý, kdo to v pokročilejším věku zkoušel, se setkal se neúspěchem. Dokazuje to i fakt, že až 138 tisíc uchazečům je více jak 50.

Hlavní změnou je poměrně slušná dotace, kterou může poskytnout úřad práce vašemu budoucímu zaměstnavateli. V praxi to vypadá následovně. Vy dostanete plat 10 000 Kč a příspěvek od státu by byl až 24 000 Kč. S takovou částkou už se dá tedy pořádně vyžít.

Doporučujeme: Hubnutí po padesátce: Triky, které pomohou

Jistě, příspěvky mohly žádat vaši šéfové už nyní, ale pouze po dobu 12 měsíců. Nově připravovaná změna dobu prodlužuje až na 24 měsíců. Věřte, že za dva roky práce už dokážete ukázat všechny své kvality a předpoklady, aby vás šéf nechal podepsat smlouvu na "dobu neurčitou".

Jak si získat jistou práci? Šéf se musí písemně úřadu zavázat, že vás přijme do pracovního poměru. Výše příspěvku pak záleží na vaší pozici a platovém ohodnocení.

Vyhledejte projekt šitý na míru

Máte-li pocit, že pro vás není řešení, pak jste jistě nenarazili na Evropský sociální fond ČR (EFCR). Otevírají celou řadu projektů, které pomohou se získáním zaměstnání. Samozřejmě, že jsou na ně vyčleněné dotace, jsou tedy omezené do vyčerpání částky. Co si za státní peníze dopřát?

  • rekvalifikační kurzy
  • doplnit vzdělání
  • založit živnost
  • individuální poradenství v oblasti zaměstnání

Posledním otevřeným projektem je "Druhá šance po 50", jehož cílem je začlenění seniorů do pracovního procesu, za každou cenu je udržet na trhu práce. Musíte si však ověřit na stránkách esfcc.cz, pro jaký kraj jsou projekty otevřené.

Je jasné, že vás otravuje samotné docházení na úřad práce, ale buďte chytří a využijte jejich nabídky. Ptejte se a nenechte se odbýt.

Všechny realizované projekty najdete ZDE>>

Senior na výměnu

Věděli jste, že si díky projektu "Generační tandem" můžete práci podržet o rok déle? Týká se hlavně těch osob, které mají jen rok do důchodu a neradi by o zaměstnání přišli těsně před ním. O co tedy jde?

Váš současný šéf se zapojí do generační výměny, kdy podepíše dohodu o tom, že vás v zaměstnání udrží o 6-12 měsíců, kdy po tu dobu přijme absolventa, jehož plat bude dotovat stát. Jednoduše řečeno, vy zaučíte svého nástupce. Strachujete-li se v předdůchodovém věku, že budete muset na "pracák", pak zkuste za svým šéfem přijít s tímto návrhem.

Jak jednodušeji získat práci po padesátce?

Nechcete-li se spoléhat jen na úřady, zkuste se připravit na pracovní pohovor i sami. Jde o pár detailů, ale věřte, že zabírají.

Péče o zevnějšek: Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. A je úplně jedno, kolik vám je, když vypadáte dobře a pečujete o sebe, budoucího zaměstnavatele ani nenapadne, že máte jen pár let do důchodu.

Sebevědomí: Nevstupujte na pohovor s myšlenkou, že vám práce nevyjde. Z takových lidí čiší strach a nespolehlivost. Jednejte sebevědomě, vypíchněte všechny své klady, kdy jedním z nich může být fakt, že máte odrostlé děti a nehrozí, že byste si třikrát do měsíce brali marodní. Ukažte, že jste flexibilní, ochotní se učit, nevadí vám práce navíc a vždy budete dochvilní.

Praxe: Vystavte svůj životopis a pohovor na dlouholeté praxi.

Poptejte se v okolí: Nespoléhejte se na to, že vám přijde nabídka naproti. Poptejte se svých známých, předejte životopisy nebo klidně obešlete firmy, které by vás zajímaly.

Rekvalifikace: Pokud ve vašem oboru není dostatek pracovních příležitostí, klidně se vrhněte na rekvalifikační kurzy, které vás mohou posunout jiným a zajímavým směrem.

Na školu není nikdy pozdě: Nemluvíme jen o studování vysoké školy, ale důležité jsou jazyky a znalost počítačů či jiných moderních technologií. Nechte vnoučata, ať vás naučí na tabletu, nebo se přihlaste do kurzu angličtiny či výpočetní techniky.

Náš tip: Ideální zaměstnání podle horoskopu. Co (ne)dělat?

Buďte informovaní: Zjistěte si na příslušných úřadech, jaké možnosti nabízí lidem, kteří hledají zaměstnání po padesátce. Jistě získáte zdarma různé rekvalifikační kurzy a nebo vám nabídnou přispívání na mzdy pro budoucího zaměstnavatele, s čímž můžete zapůsobit při pohovoru. Výhodné jsou projekty jako Začínáme po 50 nebo Zkušenosti pro Prahu.

Přizpůsobte se: Pokud na pohovoru zjistíte, že vám práci sice nabídnou, ale jen na půl úvazku či na dobu určitou, přesto do toho jděte. Máte jedinečnou možnost ukázat, jak moc výkonní jste, a kdo ví, třeba vám smlouvu prodlouží nebo získáte alespoň další praxi.

Buďte chytří: Než půjdete na pohovor či pošlete životopis, zjistěte si o pracovní pozici a vůbec o budoucí firmě vše. Podle toho přizpůsobte motivační dopis.

Jaké máte zkušenosti s hledáním práce po padesátce? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Muž oslepl kvůli kontaktním čočkám. Jsou nebezpečné?

V kostele si naplánoval pohřeb, místo toho se oženil

5 rad, jak prodloužit životnost interiérových dveří


Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama