reklama

5 rad, jak prodloužit životnost interiérových dveří

Věnujte interiérovým dveřím správnou péči. Odmění se vám.

Foto: Sapeli.cz

Domu či bytu se snažíme dávat maximální péči. Postel musí být kvalitní, kuchyň praktická a koupelna funkční. Bohužel už tolik času nevěnujeme detailům. Přinášíme pět rad, jak interiérovým dveřím prodloužit životnost.

Prakticky každou minutu jsou dveře vystavovány vnějším vlivům. Ať už se jedná o běžné otevírání, silné bouchnutí průvanem nebo nebezpečné jednání domácích mazlíčků, zkrátka a dobře se neustále opotřebovávají. Představují však nezbytnou součást každého moderního interiéru a domácnost si bez nich nelze představit. 

Volte odolné materiály

Moderní trendy a technologie jsou dnes opravdu nevyčerpatelné. Nemusíte tak volit kompromis mezi estetickou hodnotou, odolností či snadnou údržbou. Ideální volbou se tak stává dýha, která vyniká nenapodobitelným vzhledem i vysokou odolností.

Doporučujeme: Interiérové dveře do malého prostoru

Přírodní dřevo, ze kterého se dýha krájí či loupe, si vás získá krásou, funkčními vlastnostmi a rozličností, která působí nesmrtelným dojmem. Díky výrobním technologiím vydrží dýhované kusy mnohá poškození a stávají se tak vysoce odolné vůči vnějším vlivům.

Uvažujte, jak budou dveře zatíženy

Volba povrchu závisí také na domácnosti. Zvažte, kdo s nimi bude v kontaktu. Pokud jsou v domácnosti menší děti nebo domácí mazlíčci, je třeba volit materiály, které odolají jejich vlivům. Volba obyčejné fólie zde není na místě. "Doporučoval bych sáhnout po CPL umělém povrchu, který můžete mít v různých barevných provedeních, ale i v dřevodekorech. Pokud nemáte doma psy a kočky, klidně si dopřejte i dýhovanou variantu. Díky několika vrstvám ochranného UV laku je nezdolají ani dětské fixy, voskovky či propisky. Současná kvalita těchto materiálů odolá i velmi 'neklidným a kreativním' domácnostem," vysvětluje Aleš Ullmann, designér a technický specialista společnosti SAPELI.

Zvolte správnou péči

Povrch moderních dveří je chráněn před prachem a znečištěním, které vznikají běžným provozem. Proto nám ve většině případů stačí jemný suchý nebo jen lehce navlhčený hadr. Je nezbytné se vyvarovat agresivním čisticím prostředkům na bázi chlóru. Pro opravdu perfektní péči u dýhovaných typů využijte speciální produkty.

Poptejte se u výrobce a prodejce dveří, ti vám nejlépe doporučí, co je pro daný povrch vhodné. Velmi praktickým pomocníkem je mýdlový čistič s obsahem kokosového mýdla, který je určen pro všechny druhy dveří. Na čištěných materiálech zanechává jednolitý saténově lesklý povrch beze skvrn, oživuje barvu a vzor dřeva, navíc příjemně voní. K docílení vysokého lesku a vytvoření ochranného filmu slouží speciální leštěnka s akrylátem.

Nezapomeňte na doplňky

Neradno je opomínat doplňky, jako jsou zámky a závěsy. Věnujte pozornost pantům s teflonovou úpravou, na kterých ani po letech nenajdete černý kovový prach, jenž by mohl špinit a nevypadá na první pohled hezky. Pro jejich údržbu poslouží speciální směs minerálních olejů a organických rozpouštědel, jejichž hlavní funkcí je zachování hladkého chodu.

Kvalita se vyplatí

Při zařizování domácností lidé často volí nižší cenu na úkor kvality. Při pořizování dveří se však tento způsob může hrubě nevyplatit. V současné době na trhu funguje spousta společností, které chtějí nalákat na nižší cenu svých produktů. Ovšem ta často vylučuje i ty nejzákladnější parametry, které by dveře měly mít. Levné výrobky v sobě mají většinou tzv. voštinu - plástvový papír, takže je jednoduše prokopnete a po čase se vám zkroutí.

Náš tip: Bílý interiér je věda: Jak si s ním poradit?

Sáhnete-li po kvalitním výrobku s pevnou či odlehčenou výplní, máte navíc možnost získat řadu cenných vlastností, které vám usnadní život. Vyspělí výrobci dokážou vlastnosti i kombinovat, takže není problém si pořídit do bytu dveře s protipožární ochranou, zvukotěsné a bezpečností, nebo tzv. termodveře, které odolávají výkyvům teplot v prostorách a rozhodně se vám nezkroutí.

A ještě jedna rada na závěr. Vždy si zajděte do prodejny a dveře si vyzkoušejte a osahejte. Přeci jen budou velkou součástí domácnosti.

Pečujete o interiérové dveře? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kde si s dětmi užít poslední dny prázdnin?

Babiččiny triky: 10 tipů na krásu z přírodních surovin

Také máte vši? Stříhat se už nemusíte

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama