reklama

Najděte svůj potenciál: Staré recepty na úspěch už neplatí

Doba a vztahy se změnily. Staré recepty na úspěch už nefungují. Odhalte pomocí úspěšných žen svůj potenciál a změňte svůj život k lepšímu nejlépe hned.

Foto: Thinkstock

Ženy se dnes mají lépe než kdy dřív. Ať už jde o právní postavení, možnosti se vzdělávat, seberealizovat, až po svobodný výběr partnera podle svého gusta. Kazí jim to pouze přílišné nároky. Mají totiž pocit, že musí zvládnout všechno a pokud se jim to nepodaří, mají depresi.

Podle Magdaleny Frouzové, autorky knihy Touha být úžasná, navíc šance nedokážou dostatečně využít a nechávají si je zbytečně utéct.

"Doba a vztahy se radikálně změnily a staré recepty na to, jak může žena dosáhnout úspěchu, již neplatí. Nenechte si namluvit, že jen krásní lidé mohou být oblíbení a šťastní," píše ve své knize a snaží se pomoci současným ženám odhalit potenciál a přesvědčit je, že mají víc šancí prožít šťastný a zajímavý život, a že změnit ho k lepšímu mohou kdykoliv.

"Dávno už neplatí, že pokud nevypadáme čarovně, a na plese kvůli nám nepřestane hrát hudba, máme smůlu. A už vůbec není pravdou, že pokud se nevdáme do šestadvaceti let, ostrouháme," dodává.

Ženy by se podle ní měly přestat chovat podle zažitých tradic a postavit se na vlastní nohy. Ty nejúspěšnější už dávno nesází pouze na vzhled a nehledají jen ideálního partnera, ale pojišťují se na více místech. Studují a snaží se realizovat v práci, což ale samozřejmě neznamená, že by nemohly mít fungující rodinu a děti.

Na základě rozhovorů s desítkami úspěšných žen, od podnikatelek, moderátorek až po vrcholové manažerky, vytvořila desatero rad, které podle ní ženy může dovést k úspěchu.

1) Rozlišujte investice od útrat

Mějte na paměti, že ne všechny peníze, které utratíme za módní doplňky, jsou investicí, ale pouhou útratou. Při nákupech oblečení se rozmýšlejte, a nezapomeňte na to, že ženy v průměru nosí pouze 20 procent věcí ze svého šatníku. Investujte tedy raději do odborníka, který vám pomůže, abyste vypadala líp.

2) Strategicky vybírejte obor

Při výběru povolání zohledněte i jeho finanční stránku. Pronikejte do oblastí, které nabízí rozkvět. "Například dnes v celé Evropě chybí milion specialistů na komunikační a informační technologie," dodává Frouzová. Podle ní by se ženy neměly bát proniknout do mužských oborů.

3) Kombinujte kvalifikace

Největší úspěch mají na pracovním trhu ti, kteří jsou schopni nabídnout širší akční rádius. Pokud k medicíně nabízíte i znalost jazyků nebo výborně šijete a rozumíte marketingu, zaujmete. 

4) Zhodnoťte svoji energii

Pracujete od rána do večera a na stavu vašeho konta se to neprojevuje? Zamyslete se, co s tím. Zřejmě nastal čas přesunout část svého nasazení do placeného zaměstnání.

5) Nezahazujte vzdělání

Podle statistik dosahují dívky ve škole lepších výsledků a také mnohem častěji studují na vysokých školách. Autorka knihy proto radí tento potenciál nezahodit ani po narození dětí.

"Nebojte se, že svým dětem uškodíte. Ve Švýcarsku, Lucembursku, nebo Belgii jsou ženy na mateřské jen několik měsíců. Tamní obyvatelé žádnou hromadnou psychickou poruchou netrpí a dosahují vyšší životní úrovně," dodává Frouzová.

6) Vypracujte se ke svobodě

Zbytečně se neobávejte ani vysokých pozic. Není pravda, že takové posty jsou neslučitelné s rodinou. Naopak dost často umožňují si práci přizpůsobit tak, abyste byla paní svého času.

7) Bojujte za ostatní, vyžadujte zpět jejich podporu

Jděte za svým cílem a získejte postavení, už jenom proto, aby jste pomohla těm, kteří to potřebují. Podporujte schopné kolegyně a zároveň za to chtějte podporu pro sebe. "Když si budeme z obav před konkurencí nastavovat nohy a navzájem se pomlouvat, žádná se daleko nedostaneme," dodává Frouzová.

8) Buďte pokorná 

Když se vypracujete, nezapomeňte na to, jak obtížné to bylo a kolik energie vás to stálo. Buďte pokorná, protože můžete o svůj post zase přijít.

9) Respektujte

Važte si spolehlivého a milujícího partnera, a to i tehdy, když má nižší vzdělání nebo postavení. 

10) Nikdy není pozdě

Přemýšlejte o tom, co byste chtěla ve svém životě změnit k lepšímu. Udělejte to hned. Neříkejte si, že jste na změnu příliš stará.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama