Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit
Také se jen bezmocně díváte, jak si všichni kolem vás plní svoje dávné sny, zatímco vy ani pořádně nevíte, co byste si měli přát a čeho byste chtěli v životě dosáhnout?
Také se jen bezmocně díváte, jak se všichni kolem vás ženou za svými sny, mají spoustu cílů, které si chtějí v životě splnit, zatímco váš seznam plánů zeje prázdnotou a někdy sami sobě vyčítáte, že se životem jen tak protloukáte, aniž byste věděli, co vlastně chcete? Máme návod, jak to změnit.
Najít smysl života, to sice zní jako otřepané klišé, ale když ho vážně najdete, najednou se všechno zdá mnohem jasnější, jednodušší i radostnější. Jestliže stále ještě nevíte, kam byste se chtěli ve svém životě ubírat, máme pro vás pět kroků, s jejichž pomocí to možná zjistíte:
1) Změňte slova v činy
Přestaňte mluvit o tom, že nevíte, co chcete, nevíte, co by vás v životě naplňovalo. Určitě máte pár nápadů nebo alespoň hrubých představ, co by vás bavilo a co by pro vás naopak bylo vrcholem nudy. Přestaňte o nich přemýšlet a tu nejlepší variantu vybírat jen v hlavě. Prostě jděte a vyzkoušejte si to. Zkrátka buďte otevření všem možnostem, nečekejte, že za vámi cokoli samo přijde.
2) Zhodnoťte se
Pokud si přece jen nevíte rady s tím, co byste měli vyzkoušet jako první, zastavte se a objektivně se podívejte sami na sebe. Přiznejte si, v čem jste dobří a co vám naopak nejde. Může to být i zdánlivá maličkost. Možná máte dobré logické nebo prostorové myšlení, umíte dobře počítat, víte, které barvy k sobě vypadají hezky, umíte jazyky, máte smysl pro pořádek, jste dobří organizátoři... Zamyslete se, v jaké činnosti byste mohli tyhle vlastnosti uplatnit a v které zároveň nebudete potřebovat ty, které neovládáte. Poté začněte na obou typech vlastností pracovat: ty pozitivní rozvíjejte, těch negativních se zkuste zbavit, nebo je alespoň potlačit.
3) Počítejte s neúspěchem
Mějte však na paměti, že možná nenajdete to, co hledáte na první dobrou. Možná budete muset postupovat metodou pokus-omyl, než najednou procitnete a zjistíte, že se konečně něčemu věnujete s obrovskou chutí. Zároveň byste si ale neměli říct, že jde o omyl okamžitě, jak vám na dané činnosti začne něco vadit. Dejte jí několik šancí a hlavně času. Všechno si musí sednout a vy si to musíte takzvaně ohmatat.
Čtěte také: Je mi padesát - jsem už úplně odepsaná?
4) Nehledejte důvod
Napadlo vás někdy, kolik věcí v životě děláme za nějakým účelem? Pracujeme, abychom měli z čeho zaplatit nájem, sportujeme, abychom dobře vypadali, sekáme zahradu, aby nás sousedé nepomluvili, a tak dále. Co jste naposledy udělali jen tak pro tu činnost samotnou? Když se naučíte dělat věci jen tak pro radost, možná už vám potom nebude připadat tak hrozné, že nemáte svůj smysl života. Anebo ho naopak najdete tam, kde by vás to ani nenapadlo. Váš život totiž najednou bude tak nějak plnější, když ho oprostíte od pouhého pragmatického uvažování.
5) Připravte se něco obětovat
Na světě je tolik věcí, které můžeme dělat, že je jasné, že nikdy nemůžeme stihnout všechno, co bychom chtěli. Když se tedy už rozhodnete jít nějakou cestou, něco vyzkoušet, něčím se stát, počítejte s tím, že budete muset něco obětovat. Možná se budete muset znovu vzdělávat, a tak nebudete mít čas na čtení ženských románů, ale budete je muset na chvíli vyměnit za chytré příručky. Možná budete muset v nové práci ze začátku trávit i večery či víkendy, abyste se ji naučila zvládat. Pamatujte si ale, že platí, že je něco za něco. Vždycky se musíte něčeho vzdát, abyste mohla něco lepšího získat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Práce z domova: Jak pomůže vám a jak zaměstnavateli?
Odkládáte povinnosti? Přestaňte se zbytečně stresovat
10 kroků k úspěchu: Co musíte udělat a čeho se vzdát