reklama

Nepotřebujete víc dovolené? Víme, kolik je tak akorát

Patříte k těm, kdo si jednou ročně vezmou týden dovolené a zbytek volných dní si vybíráte po jednom dvou dnech a většinou tehdy, když potřebujete něco zařídit? Pak se nedivte, pokud jste neustále unavení, nemocní, naštvaní nebo ve stresu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Patříte k těm, kdo si jednou ročně vezmou týden dovolené a zbytek volných dní si vybíráte po jednom dvou dnech a většinou tehdy, když potřebujete něco zařídit? Pak se nedivte, pokud jste neustále unavení, nemocní, naštvaní nebo ve stresu.

Málokdo má každý rok peníze na dvě pěkně dlouhé dovolené někde v zahraničí, nebo alespoň jednu, která by trvala třeba tři týdny. A tak si vezmeme v práci volno jen týden, jedeme na nějaký last minute k moři, případně na chlaupu. Týden v takovém případě stačí, říkáme si, protože co bychom tam dělali déle?

Radši budu šetřit

Promrhat dovolenou jen kvůli tomu, aby člověk každý den chodil do lesa nebo k rybníku? Navíc tak dlouho tady v Česku přece stejně nikdy nevydrží hezké počasí, a proč mít volno, když prší, že? Dvacet dnů dovolené, které nám zaměstnavatel dává, je přece tak málo, raději si je pošetřím, co když je pak budu potřebovat...

Výmluv a důvodů, proč si alespoň v létě neudělat pořádně dlouhé prázdniny je spousta. A to i přesto, že ty dny dovolené pak vyplýtváme na návštěvu zubaře, na mytí oken, na nákup vánočních dárků, tedy jinými slovy ještě zbytečněji, než kdybychom si dali relax na chalupě v dešti.

Jenže si tím zaděláváme na průšvih. Pokud máte náročnou práci, ať už fyzicky či psychicky, může se dost dobře stát, že bez pořádného odpočinku vás potká takzvaný syndrom vyhoření. Váš organismus zátěž nevydrží a řekne si o přestávku tím, že se prostě zhroutíte.

Čtěte také: Dovolená všechno zhorší. Proč jsme po létě unavení?

Nelze samozřejmě říct, kdy u vás něco takového může nastat. Každé tělo vydrží něco jiného. Někdo se složí za chvíli, jiný vydrží třeba deset let. 

To je samozřejmě ta horší varianta, ale je i spousta dalších důsledků, které nedostatek dovolené a odpočinku má. Kromě toho, že se snadno stane, že budete žít v neustálém stresu, ten každodenní zápřah navíc může mít negativní vliv na váš imunitní systém. Pokud se tedy na vás lepí každá rýma, možná už víte, čím to je.

Vliv to může mít i na váš metabolický systém. Změní se jeho přirozený chod, a pokud se zpomalí, budete tloustnout, když se zrychlí, můžete začít nebezpečně hubnout. Samozřejmě to může ovlivnit i vaše hormony a nervový systém. Je pak tedy logické, že budete nejen unavení, ale také dlouhodobě bez nálady a nešťastní.

Kolik je akorát?

Týden dovolené na to, abyste se zbavili stresu a opravdu si odpočinuli, bohužel nestačí. A nestačí na to ani deset dní, což je častá délka zájezdů k moři. Minimum jsou dva týdny. První týden se totiž teprve vzpamatováváme ze zaběhnutého tempa, zvykáme si na fakt, že teď nemusíme nic dělat, a teprve druhý týden začínáme skutečně odpočívat.

Úplně ideální je přidat ještě třetí týden, během kterého jste už odpočinutí dost na to, abyste se vrátili zpět do práce a návrat tolik nebolel. Předejdete tak tomu, že se po dovolené cítíte ještě hůř než před ní, a místo abyste se vraceli svěží a plní elánu, jdete do práce téměř s depresí.

Velmi důležité také je najít aktivitu, při které si nejlépe odpočinete a vyčistíte si hlavu. Pro někoho to nemusí být nutně ležení na té nejkrásnější mořské pláži. To totiž svádí k nudě a možná i k přílišnému přemýšlení a stresování. Mnohem lepší pak může být aktivní dovolená plná sportu či turistiky, ale někdy skvěle funguje třeba i natírání plotu na té zmíněné chalupě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Už osmnáct let nepracuju. Živí mě partner

10 kroků k úspěchu: Co musíte udělat a čeho se vzdát

Koupání v přírodě? Na vlastní nebezpečí!

reklama
Doporučené recepty
    reklama