Máte naspořené statisíce? Nebo jste průměrní Češi?
Už jste tuto zprávu zaznamenali? Průměrná česká domácnost má naspořeno na dva měsíce a devět dnů. Přitom si může dovolit spořit až jednu pětinu svých příjmů. Jak jste na tom s úsporami vy?
Už jste tuto zprávu zaznamenali? Průměrná česká domácnost má naspořeno na dva měsíce a devět dnů.
Přitom si může dovolit spořit až jednu pětinu svých příjmů. Jak jste na tom s úsporami vy?
Před několika dny s v médiích objevila zpráva, kterou do světa vypustila ING Bank v rámci nového projektu Svět spoření. A sice, že průměrná česká domácnost dokáže ze svých rezerv financovat své pravidelné výdaje dva měsíce a devět dní. Jinými slovy, kdyby se v průměrné české rodině vyskytl nějaký zásadní problém, který by rodinu připravil o zdroj příjmů, vyžije ze svých úspor přes dva měsíce.
Našetříme víc, pokud chceme
Přitom prý příjmy českých domácností převyšují jejich pravidelné výdaje v průměru o 19 %. Pokud by tedy rodina chtěla, dokázala by odložit stranou a uspořit až pětinu svých příjmů.
Optimum? Našetřete až na 6 měsíců!
„Uvádí se, že ideální finanční rezerva by měla tvořit šestinásobek příjmů domácnosti. S ohledem na to, není zjištěná skutečnost o rezervách našich spoluobčanů ideální. Jak ukazují další data o potenciálu spoření, je v možnostech českých domácností finanční rezervu vytvářet. Důležité je začít spořit, byť i jen nižší částky a pravidelně odkládat peníze stranou na zvláštní účet." komentuje nový projekt Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.
Kdo a jak spoří?
Nejvyšší úspory mají lidé s vysokoškolským vzděláním a lidé ve velkých městech. S vyšším vzděláním členů domácnosti tak roste doba, po kterou je rodina schopna pokrýt své pravidelné výdaje. Zatímco vysokoškolsky vzdělaní lidé mají dostupné úspory na pokrytí téměř čtyř měsíců, spoluobčané se základním vzděláním by vystačili se svými úsporami pouze jeden měsíc.
Z dotazování vyplynulo, že v prosinci činil průměrný příjem české domácnosti 29 392 korun a její pravidelné výdaje byly v průměru 24 839 korun. Příjmy českých domácností převýšily jejich pravidelné výdaje v průměru o 19 %. Pokud by tedy chtěly, mohly by české domácnosti v prosinci uspořit téměř pětinu svých příjmů. Nejvyšší potenciál spoření pak mají domácnosti z menších měst. Díky nižším životním nákladům by dokázaly měsíčně odložit až čtvrtinu svých příjmů. Nejvyšší část úspor mají Češi na běžných účtech, a to 30 %. Na spořicích účtech mají uloženo 19 % financí a asi 18 % úspor si nechávají lidé doma v hotovosti.
- Průměrná výše úspor české domácnosti - 67 315 Kč
- Průměrné pravidelné výdaje české domácnosti - 24 839 Kč
- Index úspor - 2,3 (tj. 2 měsíce a 9 dní)
Pomůžou vám tyto informace více přemýšlet o svých úsporách?
Průzkum ING Bank ČR je opakovaným měsíčním on-line dotazováním, na reprezentativním vzorku populace, jehož cílem je zjistit potenciál spoření a index úspor českých domácností. První sběr dat proběhl v prosinci 2011 na vzorku 365 respondentů. Do výpočtu indexů nebyly zahrnuty odlehlá měření (cca 1% vzorku). Průzkum realizovala agentura TNS AISA.
Další aktivitou, kterou chce banka podpořit projekt ING Bank Svět spoření, jsou nové webové stránky www.ingbanksvetsporeni.cz.