reklama

Kdo má v manželství pod palcem finance? Víme to

Rozhodují manželé o rodinném rozpočtu společně? Necháváte partnera rozhodovat samotného?

Foto: Thinkstock

Rozhodujete o financích společně s manželem? Necháváte to na něm anebo držíte rodinnou kasu vy? Přinášíme vám zajímavé výsledky průzkumu, které provedla ING banka.

Průzkumy ukázaly, že o rodinném rozpočtu rozhoduje společně 67 procent manželských párů v českých domácnostech. Čtvrtina sezdaných párů stará o finance odděleně a jen osm procent respondentů uvedlo, že finanční rozhodnutí nechávají na partnerovi. Zajímavostí je, že podíl na společném řešení rodinných financí přiznává 74 procent mužů, zatím co do stejného procesu se cítí zahrnuto jen 61 procent žen. Naopak 31 procent žen uvedlo, že spravují rodinný rozpočet samostatně.

Mladší i starší páry spolu finance konzultují

Napříč věkovými skupinami se situace výrazně nemění a o rodinný rozpočet pečují společně ve stejném poměru mladší i starší páry.

"Je pozitivní, že v téměř sedmdesáti procentech rodin rozhodují o penězích oba partneři společně. V takovém případě se dá předpokládat, že o rodinných financích zdravě diskutují a hledají ta nejlepší řešení i v oblasti spoření a vytváření rezerv," komentuje Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR.

"Právě finanční rezerva by měla být nedílnou součástí každého rodinného rozpočtu a zodpovědná rodina by měla zvážit to, kde bude mít tyto peníze uloženy tak, aby neztrácely ze své hodnoty. Spolehlivou variantou jsou například spořicí účty," doplňuje.

Spravující si mladí lidé peníze sami?

U párů žijících na hromádce se tato situace obrací. Jen třicet procent nesezdaných partnerů o svých financích rozhoduje společně a naopak, téměř polovina (47 procent) řeší otázky peněz samostatně. Finance u nejmladší skupiny svobodných respondentů ve věku od osmnácti do pětadvaceti let spravují v bezmála polovině případů (45 procent) jejich rodiče. Čtvrtina dotazovaných z této věkové skupiny řeší rozpočet společně s partnerem a 26 procent si řídí své finance samo.


Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje, jako novinář bych se v Moskvě necítil bezpečně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama