reklama

Za co utrácíme v Evropě nejvíc? Za bydlení a potraviny

Víte, že pro tři čtvrtiny evropských domácností jsou nejvyššími výdaji náklady spojené s bydlením a nákupem potravin?

Foto: forliving.cz

Víte, že pro tři čtvrtiny evropských domácností jsou nejvyššími výdaji náklady spojené s bydlením a nákupem potravin?

Také pro čtyřicet procent českých domácností tvoří největší položku výdaje na bydlení, jako je hypotéka a nájem. V Holandsku je bydlení nejvyšší položkou dokonce pro celých pětašedesát procent obyvatel.

Vyplynulo to z mezinárodního výzkumu ING Bank. Oproti tomu, více než polovina Italů nebo Slováků uvádí, že největší část svého příjmu utratí za potraviny. V případě Čechů je jídlo největším nákladem ve třicetipěti procentech. U tří čtvrtin evropských domácností tvoří nejvyšší podíl na rozpočtu náklady spojené s bydlením a nákupem potravin.

Máte výdaje pod kontrolou? 

„Mít výdaje pod kontrolou je v dnešní ekonomické situaci nutnost. Podle mezinárodního průzkumu ING Bank, do kterého bylo zařazeno 13 evropských a 6 mimoevropských zemí, představují pro tři čtvrtiny domácností nejvyšší výdaje náklady spojené s bydlením a jídlem," doplňuje výsledky výzkumu Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR.

Pro téměř 40 % českých respondentů je největší výdajovou položkou bydlení a náklady spojené s ním, tedy nájem, hypotéka, případně další úvěry. Pro 35 % českých domácností jsou pak nejvyšší výdaje spojeny s jídlem. Zajímavostí je, že v České republice jsou pro dvacet procent domácností největší položkou rozpočtu náklady na energie, což je nejvyšší podíl ze všech sledovaných zemí.

Jak jsou na tom okolní státy:

Pokud se podíváme na srovnání s okolními státy, náklady spojené s bydlením tvoří největší podíl v rozpočtu u 65 % Holanďanů. Oproti tomu více než polovina Italů a Slováků uvádí, že nejvyšší položku v jejich výdajích tvoří potraviny. „Každá domácnost, potažmo i jednotlivec, by měla mít vytvořenu finanční rezervu pro případ neočekávaných situací. Uvádí se, že ta by měla v ideálním případě tvořit alespoň šestinásobek měsíčního příjmu.

Vhodné je proto odkládat pravidelně stranou i třeba jen stokorunové částky, a to na místo, kde peníze nejsou na očích a nelákají k bezhlavému utrácení. Nabízí se například v dnešní době čím dál oblíbenější spořicí účty, které mají atraktivní úrokovou sazbu, jejich zřízení a vedení je většinou zdarma, peníze jsou neustále k dispozici a můžete na ně vkládat kdykoliv a jakoukoliv částku. Tyto výhody nabízí například ING Konto," doplňuje Vaníček.

Mezinárodní průzkum ING je studií na téma spoření a výdajů, které poskytuje srovnání v 19 zemích, z toho ve 13 evropských. Průzkum byl realizován v prosinci 2011 společností TNS Nipo na reprezentativním vzorku 1000 obyvatel v každé ze sledovaných zemí.

zdroj: stance.cz

foto: forliving.cz

 

 

 

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama