reklama

Jste otrokem své výplaty? Víme, co s tím!

Znáte to. Jakmile přijde výplata, máte pocit, že si můžete koupit celý svět, nekoukáte na ceny, kupujete si věci, aniž byste je opravdu potřebovali.

Foto: ISIFA

Znáte to. Jakmile přijde výplata, máte pocit, že si můžete koupit celý svět, nekoukáte na ceny, kupujete si věci, aniž byste je opravdu potřebovali, chodíte do drahých kaváren a zvete kamarádky, kterým ještě peníze nedorazily.

Občas se vám proto stává, že při velkém úklidu třeba narazíte na boty, které jste kdysi koupila velmi výhodně ve výprodeji, měla je na sobě dvakrát a potom na jejich existenci dočista zapomněla. Nebo ve skříni objevíte halenku, kterou jste si jednou chtěla udělat radost a odměnit se za další odpracovaný měsíc, jenže i po půl roce má na sobě ještě visačku z obchodu, jelikož jste ji ještě ani jednou neoblékla.

Doporučujeme: Proč ženy neumějí hospodařit s penězi?

Jestliže nejste milionářka a vaše výplata není hodně nadprůměrná, pravděpodobně po týdnu podobného utrácení zjistíte, že velká část obnosu, který jste si vydělala, je pryč a že teď zase nastává období střídmosti, kdy budete otáčet každou korunu a počítat dny do další výplaty.

Také vás tenhle kolotoč štve?

Seberte tedy veškerou svou pevnou vůli, začněte nad tím přemýšlet, a pak se konečně naučte s penězi nakládat rozvážně.

Dáme vám pár drobných rad, s nimiž vám to půjde lépe:

1) Nejste bohatí

V den, kdy se na účtě objeví celá suma, máte najednou pocit, že jste bohatí. Pokud ale patříte mezi ty, kteří většinu času "nemají peníze" a "čekají na výplatu", tak bohužel nejste, i když se vám to při pohledu na tolik peněz pohromadě může zdát. Základním krokem je překonat ten pocit, že když je na účtě spousta peněz, můžu si klidně koupit svetr za tisícovku a večeři za další, protože to nebude znát. Myslete na to, že za pár dní tohle utrácení bez rozmyslu pocítíte o to víc.

2) Zaplaťte, co musíte 

Co uděláte jako první, když vám přijde výplata? Jdete si koupit něco pro radost, i kdyby to měla být jen káva a dortík ve Starbucks? Tak na to zapomeňte. Nejdřív ze všeho zaplaťte všechny účty. Nájem, telefon, pojištění, splaťte dluhy. Částka na vašem účtu se hned výrazně sníží a každá útrata na ní bude více vidět.

3) Kartu nechte doma

Rozpočítejte si, kolik peněz z výplaty vám zbyde na jídlo, na kulturu a na utrácení. Částku vydělte čtyřmi. Kolik vám vyšlo? Přesně takový obnos vyberte z bankomatu v neděli večer, kartu potom uložte do šuplíku (nejlépe do manželova, od kterého nemáte klíč, eventuelně si ji klidně schovejte ke kamarádce) a celý týden plaťte pouze v hotovosti a pouze z peněz určených na tento týden.

4) Utrácejte na konci měsíce

Pokud vám přijde schovávání karet příliš dětinské, zkuste něco jiného. Budete k tomu ale potřebovat mnohem větší vůli. Na začátku měsíce zaplaťte účty, v dalších třech týdnech kupujte jen jídlo, eventuelně to, co opravdu potřebujete (a ne jen proto, že se vám to tolik líbí!). Dosáhnete tím toho, že ještě před další výplatou budete mít na účtu jistý obnos peněz, který se vám vlastně podařilo ušetřit. Je pak jen na vás, jestli si za odměnu koupíte kabelku, nebo budete šetřit dál. Hlavní je, že jste tak dokázala ovládnout povýplatní šílenství.

Náš tip: Tíží vás platby za elektřinu? Víme, jak ušetřit

5) Odstavte své peníze

Vůbec nejefektivnějším řešením, pokud své utrácení nezvládáte, je pořídit si účet, kam si můžete kdykoli poslat jakoukoli částku, ovšem nemáte k němu kartu a nemůžete vybírat z bankomatu. Svoje peníze máte sice po ruce, ale až za dva dny poté, co se rozhodnete, že je potřebujete. Jednoduše si je přes internet pošlete zpátky na účet. Garantujeme vám, že během těch dvou dnů si spoustu nákupů rozmyslíte!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nedaří se vám? 10 životních pravd, které to možná změní

Chcete vyšší plat? Musíte mít pravidelný sex

Rychlý návod, jak zatočit se stresem a přepracovaností

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama