reklama

Jak zbohatnout, i když máte nízký plat? Opravdu to jde

Rozdíl mezi tím, zda jste finančně v pohodě, anebo v neustálém stresu, nevytváří výše mzdy, ale vaše návyky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Samozřejmě že s vysokým platem je jednodušší mít na účtě pořád dost peněz, ale v žádném případě to není podmínka. Určitě také znáte někoho, kdo vydělává opravdu hodně, a přesto je pořád takzvaně "na suchu". Rozdíl mezi tím, zda jste finančně v pohodě, anebo naopak v neustálém stresu, totiž nevytváří výše mzdy, ale vaše návyky.

Jak je tedy změnit, abyste měli dost peněz i přesto, že váš plat je naprosto průměrný? Ještě než vám to americký finanční expert David Blaylock prozradí, pojďme si říct, že ani ty nejlepší návyky nedokážou nemožné, a někdy je potřeba se prostě víc snažit, víc přemýšlet, nebo víc riskovat.

"Nevěřili byste, kolik peněz mí klienti pravidelně utrácejí za služby, které vůbec nevyužívají. Přitom by se z toho daly každý měsíc vytvořit celkem slušné úspory, kdyby přemýšleli jinak," říká David Blaylock pro magazín Business Insider. To je ale přitom jen jedna z mnoha změn, které může člověk udělat na cestě k finanční jistotě.

1) Změňte svůj přístup

Všichni známe ten pocit, kdy přijde na účet výplaty a záhy se z něho odečte nájem či hypotéka a peníze za všechny složenky. Zbytek peněz se najednou zdá tak malý, že byste museli být blázni, kdybyste z něj chtěli ještě něco dávat na spoření.

A v tom je právě ten problém. Podle Blaylocka musíme o spoření přemýšlet úplně stejně jako o nájmu či účtu za telefon. Víme, že tyhle věci prostě musíme zaplatit, jinak si koledujeme o průšvih. A to slovo "musíme" bychom si měli vsugerovat, i co se spoření týče.

Mělo by být v té první vlně, o které automaticky víme, že z účtu zmizí, nikoli v té druhé, se kterou si můžeme v podstatě dělat, co chceme. Spořit přece nemusíme hned několik tisíc, začněte klidně nějakou menší částkou, ale hlavně začněte a trvalý příkaz už nerušte.

2) Určete, co chcete mít

Stejně jako sportovci vědí, jakých výkonů chtějí dosáhnout, vy byste měli vědět, proč vlastně chcete mít víc peněz. Motivací může být nový kabát, nové auto, nebo prostě jen pocit jistoty, že v klidu zaplatíte účet za telefon a nebudou vám chodit žádné upomínky.

Dobře prý funguje i to, když si stanovíte třeba pětiletý plán a své cíle si trochu rozvrstvíte. V prvním půlroce to může být třeba jen zmíněná jistota, že v klidu zaplatíte vše potřebné, v dalším půlroce nová televize, za rok exotická dovolená a podobně. Když se vám některý z cílů nepovede splnit, svůj plán tak pokazíte a zdržíte sami sebe. A to by mělo fungovat jako výborná motivace.

3) Zaveďte vlastní pravidla

Podívejte se na svůj rozpočet a vzpomeňte si (to jistě půjde velmi snadno), za co nejčastěji zybtečně utrácíte. Nebo za co utrácíte příliš peněz. Ať už jsou to kávy ve Starbucks, kabelky nebo elektronika, určete si, kolik peněz za tenhle váš hřích si skutečně můžete dovolit utratit, aby vám peníze pak nechyběly jinde.

Pravidlo pak může znít následovně: Nebudu za jednu kávu utrácet víc než 50 korun. Budu si drahou kávu dávat maximálně jednou týdně. Nemohu si kupovat kabelku, která stojí víc než tisíc korun. Pokud si potrpím na drahé kabelky, nebudu si je kupovat častěji než jednou za rok. Nebo za dva, nebo za tři. Pravidla uzpůsobte vašim příjmům a ostatním výdajům.

4) Žijte jako milionář

Nejprve si tedy uvědomte, že milionáři zřídkakdy žijí v obrovských hrabstvích a nejezdí ničím horším než je Bentley. Žijí si sice hezky, ale vlastně spíš šetří než utrácejí. Pak by totiž jejich miliony rychle zmizely.

Například velmi úspěšný obchodník s auty, David Sapper z Las Vegas, vydělá spolu se svojí manželkou, realitní makléřkou, ročně půl milionu dolarů, což je asi 12 milionů korun. Ovšem neutrácí zbytečně. Samozřejmě že si občas něčím udělají radost nebo jedí venku, ale spočítali si, že na tahle potěšení padne jen deset procent jejich příjmů. Naprostá většina jde buď na nutné pravidelné výdaje nebo na spoření.

Jeho rada je velmi krátká, a tím víc zásadní: "Buďte šťastní s tím, co máte. Jinak zkrachujete."

5) Myslete na budoucnost

Když je vám dvacet nebo třicet, nějaký důchod vás samozřejmě vůbec nezajímá. Když už se donutíte v tomhle věku spořit, raději šetříte na něco trochu zábavnějšího - na dovolenou, na byt, na svatbu… Abyste se ale celý život měli dobře, nebo chcete-li, neměli se jednou ještě hůř než teď, je důležité si na důchod dávat peníze bokem.

Čtěte také: Proč nemluvíme o výši své výplaty? A měli bychom?

Nečekejte, až vám bude čtyřicet nebo padesát, a důchod se alespoň zdánlivě přiblíží. Čím dřív totiž začnete, tím menší částku můžete dávat stranou, a přesto budete mít v budoucnu dost.

6) Mějte přehled

"Je pro mě šokující, že tolik lidí nemá přehled o tom, kolik přesně peněz jim tento měsíc přijde na účet, a kolik naopak zmizí," říká Blaylock. A často to nevědí ani lidé, kteří mají každý měsíc příjmy i výdaje naprosto totožné. 

Jenže jak chcete vědět, kolik peněz můžete utratit jen tak, když ani nevíte, kolik jich vlastně budete potřebovat? Schválně vezměte papír a tužku, sepište si stálé výdaje a zároveň si celý měsíc zapisujte úplně všechno, co jste koupili - včetně žvýkaček nebo třeba kávy z automatu. Abyste mohli mít dost peněz, musíte vědět i to, kolik peněz utratíte za jídlo.

7) Zbavte se kreditek

Kreditní karty se tváří tak nevinně, jenže když "přešvihnete" termín splacení, nebo na něj prostě nemáte, pletíte nepěkné úroky a pomalu se dostáváte do dluhového kolotoče. Jinými slovy, kreditní karty jsou jen pro ty, kdo na ně mají. 

Tedy měly by vám ležet někde doma a měli byste je použít jedině v případě nenadálého výdaje, o kterém ale víte, že ho v pohodě zaplatíte, až vám přijde výplata. Pokud se vás to netýká, co nejrychleji splaťte, co dlužíte, a zrušte je. To samé platí i o klasických platebních kartách, na kterých můžete jít takzvaně do mínusu.

8) Zvyšte své příjmy

Existují dva způsoby, jak mít (legálně) víc peněz: Buď víc šetřit, anebo víc vydělávat. Pokud se vám nepodaří získat víc peněz nebo lepší místo u vašeho stávajícího zaměstnavatele, začněte se vzdělávat a poohlédněte se po lepší práci. Nebo si přiberte ještě nějaký částečný úvazek, choďte na brigádu. 

Možností je spousta, jen je potřeba se nebát, nesedět na místě a nečekat, co vám spadne do klína, protože samo vám tam zpravidla nic nespadne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 vět, které dobrý manažer nikdy nevysloví

Nejlepší povolání roku 2015: Je tam i to vaše?

7 signálů, že vás vaše práce zabíjí. Poznáváte?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama